Foto: Inspirace pro druhé? Ceny Člověka v tísni mají vítěze

Foto: Inspirace pro druhé? Ceny Člověka v tísni mají vítěze
V pražském kině Lucerna se udílely slavnostní ceny Gratias Tibi, tedy ceny dobročinné organizace Člověk v tísni udělované za občanskou statečnost a angažovanost dětem a mladým lidem.
„Chtěli jsme reagovat na fakt, že se v poslední době objevuje stále více nejrůznějších iniciativ mladých lidí. Jejich aktéři jistě prožívají radost a zadostiučinění z vlastní činnosti a my chceme tento zážitek obohatit o pocit uznání a vědomí, že se společnost zajímá o to, co dělají a váží si toho," napsal Člověk v tísni o své ceně. Projekt mimo jiné podpořilo i Norsko, zde ústy své velvyslankyně v Praze.
Večerem provázela moderátorka Ester Janečková a kromě ní se na předávání objevilo ještě několik dalších známých osobností veřejného života.
Mezi nimi například David Koller, který vyhlásil vítěze v kategorii Základních škol, přičemž si neodpustil drobné rýpnutí do politické reprezentace, z jejích řad v sále mimochodem nikdo nebyl. „Jsem rád, že se mladá generace neinspiruje tím, co se děje ve vrchních patrech politiky," řekl.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Michaela Bartošová Jakub Plíhal, Michaela Bartošová
2. 6. 2015 9:15
Podívejte se, kdo z více jak dvou set adeptů vyhrál ceny Gratias Tibi společnosti Člověk v tísni, oceňující snahu mladých o jakoukoliv pomoc druhým či jejich úsilí o změnu společnosti k lepšímu.
 

Právě se děje

před 32 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy