Rafáh - Zoologická zahrada v ekonomicky izolovaném pásmu Gaza získává - navzdory blokádě - přírůstky. Pašují se tam tunelem, píše agentura AP.
Opice, lvy a další zvířata pašeráci nejprve uspí, pak naloží do pytlů a pronesou pod egyptskou hranicí do Gazy.
Do zoo nazvané "Nebe ptáků a zvířat" se tímto způsobem dostala většina živočichů, o něž tu teď ošetřovatelé pečují.
Lví koťata zoologická nakoupila v Egyptě přes prostředníka, každé za 3.000 dolarů.
Do zahrady se tunelem dostal i papoušek, který si umí v arabštině říct o polibek, čímž překvapuje zahalené návštěvnice zoo v Rafáhu.
Dvě opice absolvovaly cestu podzemním tunelem jako mláďata. Stejně jako dlouhonohé gazely. Jedna z gazel několik pašeráků pokousala, když ji zapomněli uspat.
Bez tunelů by to nešlo
Podle manažera Fayize zoo v Gaze od června od pašeráků nakoupila zvířata za 40.000 dolarů. "Bez tunelu bych to tu nemohl provozovat," vysvětlil.
Manažer chválí hlavně vynalézavost pašeráků. "Je jen otázkou času, kdy udělají tak velký tunel, aby jím mohl projít slon," tvrdí.
Celkem se pod hranicí s Egyptem táhne asi stovka chodeb, kterými obchodníci pašují téměř všechno zboží, jehož se v Gaze nedostává. Od cigaret po automatické zbraně.
Egyptská armáda se snaží nelegálnímu toku zboží všemožně zabránit. Při nedávném odstřelení vchodu do tunelu na egyptské straně zemřelo v závalu pět pašeráků.
Egypt ničí vchody pod zem
Prozatím obchodníci tvrdí, že egyptské pokusy zničit tunely by mohly zpozdit dodávky, ale nezastaví je. Pašeráci mohou rychle vykopat nové vchody do tunelů. Stačí rozvětvit hlavní průchod.
Pásmo Gazy, úzký pruh mezi Egyptem, Izraelem a Středozemním mořem, ovládá islamistické hnutí Hamás, které odsud po krátkém boji před rokem vypudilo Abbásův Fatah.
Území je v totální ekonomické izolaci od uzavření hranic s Egyptem a Izraelem v roce 2007.
Více o Gaze: