Bartošovice na Moravě - Je symbolem moci, svobody a odhodlání.
Krouží-li na obloze, vysoko nad špičkami nejvyšších borovic, připomíná svou majestátností krále.
Krále, který vládne nebi nad Evropou. Hnízdí ve všech zemích Evropské unie, s jednou jedinou výjimkou: tou výjimkou je Česká republika.
Zprávy o orlech na Aktuálně.cz Deník Aktuálně.cz projekt sleduje od samého počátku. ZDE si můžete přečíst nejnovější zprávy o orlech v Beskydech. První články, ze samých počátků projektu, najdete ZDE. |
Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď díky projektu Návrat orla skalního do České republiky a za finančního přispění generálního partnera, minerální vody Mattoni, do naší země vrací.
Ze Slovenska do Beskyd
Orli, původem ze Slovenska, našli nový domov v Moravskoslezských Beskydech. Každý rok v létě, počínaje srpnem 2006, je tu vypouští ochránci přírody ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě.
Odebírání mláďat z hnízd v Karpatech a jejich následný převoz do Česka znamená pro mladé dravce možná trochu paradoxně záchranu života. Orli skalní sice často snáší dvě vejce, z vylíhnutých mláďat však téměř vždy přežije pouze dříve narozené.
Po několika týdnech, které stráví v bartošovické Záchranné stanici u náhradní matky, zachráněná mláďata vylétnou z vypouštěcí voliéry a začnou žít tak jako jejich předci: ve volné přírodě, odkázána jen sama na sebe.
Orlí boj o přežití
Fakta o projektu
- Cílem projektu je založit v ČR po sto letech novou populaci orla skalního.
- Autorem projektu je Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně.
- Místem, kde se projekt realizuje, jsou Moravskoslezské Beskydy. Orlí mláďata pocházejí ze Slovenska.
- Projekt začal v roce 2006, původně měl skončit v roce 2010, nyní jej ale autoři prodloužili až do roku 2011
- Celkem bude vypuštěno 15 až 20 mladých orlů skalních, na jaře 2009 bylo na českém nebi 10 orlů
- První "české" mládě orla skalního by se mělo vylíhnout do roku 2015.
- Partnery projektu jsou Mattoni, Aktuálně.cz, ZOO Ostrava, Lesy ČR, CHKO Beskydy a Štátna ochrana prírody SR.
Pokud se vypuštěným orlům skalním podaří zdolat nástrahy, které na ně v Beskydech čekají, mohla by se do roku 2015 vylíhnout první "česká" mláďata.
Rozhodně to však nebudou mít jednoduché.
Ačkoliv v naší přírodě nemají přirozeného nepřítele, smrtelná nebezpečí jim přeci jen hrozí. Všechna přitom mají společného jmenovatele: člověka.
Právě člověk napáchal škody, které na vypuštěných dravcích zanechaly trvalé následky. Jeden z nich, orlice Hanka, se do střetu s lidmi dostala dokonce dvakrát. A dlouho se nevědělo, zda vůbec přežije.
Více o orlici Hance čtěte ZDE.
Lidé orly pronásledují a střílí, vykrádají jejich hnízda a instalují v krajině smrtonosné, konstrukčně zcela nevhodné sloupy vysokého napětí.
- Co ohrožuje orly v Česku? Prohlédněte si GRAFIKU
Člověk jako ochránce
Novojičínská Základní organizace Českého svazu ochránců přírody chce společně s Mattoni, on-line deníkem Aktuálně.cz, ZOO Ostrava, Lesy České republiky a Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy sehrát zcela opačnou roli.
Inspiraci našla u kolegů v irském národním parku Glenveagh, kde s obdobným projektem začali v roce 2001.
Podrobnosti o orlech skalních v Irsku ZDE.
Každý orel skalní dostává před vylétnutím z voliéry rádiovou vysílačku, která ochráncům přírody umožňuje mladé ptáky sledovat.
Orel Jakub, vpuštěný v létě 2008, je vybavený vysílačkou satelitní. Ornitologové jej tak mohou přesně najít kdekoliv na Zemi.
Reportáž: Sledujte pozorování orlů v Beskydech ZDE.
Vypouštění dravců provází osvětová kampaň. Lidem z regionu i celé České republiky, kam se orli z Beskyd časem rozšíří, vysvětlí, co jsou tito ptáci zač a jak se k nim chovat.
Proč je důležitý návrat orlů na Moravu? Čtěte rozhovor Aktuálně.cz s autorem projektu Petrem Orlem.
Příroda orly potřebuje, říká šéf projektu První část rozhovoru s Petrem Orlem o vypouštění orlů skalních v Beskydech a nebezpečích, která jim v přírodě hrozí. |
Proč vozit orly do Česka? Aby přežili Pokračování rozhovoru o získávání orlích mláďat, ale i o tom, jak na "vývoz" svých orlů reagují na Slovensku. |
Do projektu Návrat orla skalního do České republiky se kromě profesionálů zapojí i řada dobrovolníků. V době hnízdění budou hlídat hnízdní teritoria a pomáhat, aby ztráty v řadách navrátivších se "králů nebes" byly co nejnižší.