Irsko: Jak se čekalo na první mládě

zuk
15. 4. 2007 0:00
Projekt v Irsku inspiroval i Čechy
Orli skalní,vypuštění v Irsku, snesli v roce 2005 první vejce.
Orli skalní,vypuštění v Irsku, snesli v roce 2005 první vejce. | Foto: www.goldeneagle.ie

Donegal (Irsko) - V žádné západoevropské zemi nehnízdí tak málo dravců jako v Irsku. Za uplynulých 300 let tam z přírody zmizelo šest hnízdních druhů. Například orel mořský, jestřáb lesní či orel skalní.

S vyhynutím dravců, za které mohou především trofejí chtiví lovci a farmáři 18. a 19. století, se ale Irové nesmířili.

Dvanáct let připravovali pilotní projekt, jenž má jeden z vyhynulých druhů do Irska vrátit. Tím druhem je "král nebe" orel skalní.

První úspěch

Projekt Znovuzaložení populace orla skalního v Irsku začal v roce 2001. V Národním parku Glenveagh v okrese Donegal tehdy experti vypustili šest orlích mláďat, dovezených ze Skotska.

Irsko, fakta o projektu
Autor fotografie: www.goldeneagle.ie

Irsko, fakta o projektu

  • Místo: Národní park Glenveagh, Donegal
  • Původ vypouštěných orlů: Skotsko
  • Začátek projektu: 2001
  • Počet vypuštěných orlů (do prosince 2006): 46
  • Počet hnízdních párů (do prosince 2006): 4
  • Počet snůšek: min. 3
  • Vylíhnutá mláďata: 2
  • Více informací najdete ZDE

Od té doby se počet orlů na irské obloze zvýšit na čtyřicet šest. Vypuštění "skaláci", jak se majestátným dravcům přezdívá, loni vytvořili čtyři hnízdní páry.

Ještě větší událostí, o níž informovala mimo jiné i britská BBC, bylo objevení první "irské" orlí snůšky na jedné z nepřístupných skal na severozápadě země v roce 2005. "Orli snesli první vejce od roku 1912," hlásala tehdy rozhlasová a televizní stanice.

I když se z něj nic nevylíhlo, odborníci byli nadšeni.

"Je to velký krok kupředu," vysvětloval Lorcan O Toole, ředitel projektu v Národním parku Glenveagh. "U nezkušených, mladých párů se často stává, že z vajec není nic. Přesto máme radost, že se vypuštěným orlům podařilo se spárovat."

V květnu 2007 pak konečně přišla zpráva, na kterou Irsko čekalo dlouhých šest let: v Glenveagh se vylíhla první dvě skutečně "irská" orlí mláďata. Radost Irům nezkazil ani fakt, že jedno po pěti dnech uhynulo.

Inspirace pro Čechy

Úspěchy repatriačního projektu v Irsku povzbudily i Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně.
Podobně jako se Irové spojili se Skoty, získali Češi partnery ve Slovácích.

Irové věnují velkou pozornost "orlí" osvětě. Pro děti vytiskli speciální doplňovací sešity o životě orlů skalních.
Irové věnují velkou pozornost "orlí" osvětě. Pro děti vytiskli speciální doplňovací sešity o životě orlů skalních. | Foto: www.goldeneagle.ie

Ve Skotsku čítá populace orla skalního na 420 hnízdních párů, na Slovensku jich zejména v horských oblastech Karpat žije přibližně stovka. I proto se na Moravě vypustí "jen" 20 dravců, zatímco Irové počítají minimálně s trojnásobkem.

Cíl však mají oba projekty shodný. "Věříme," vysvětluje Lorcan O Toole, "že založení nové populace orla skalního nebude znamenat jen návrat nádherného živočišného druhu, ale zároveň pomůže propagovat ochranu všech velkých dravců a uchování prostředí, v němž tato zvířata žijí."

 

Právě se děje

Další zprávy