Deprese na objednávku? Dnes je nejhorší pondělí v roce

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
19. 1. 2015 8:00
Třetí pondělí v lednu je považováno za nejdepresivnější den v roce. Kde se vzala matematicky podložená teorie a jak nás podle odborníků dnešek ovlivní?
Foto: Thinkstock

Praha – Termín Blue Monday se od roku 2005 objevuje v britských i tuzemských médiích, která varují lidi před nejhorším dnem roku a navíc přidávají desítky zaručených rad a návodů, jak takový "britský pátek třináctého" vlastně přežít.

Nejdepresivnější pondělí v roce vymyslel a údajně i vypočítal psycholog Cliff Arnall z univerzity v Cardiffu pro britskou cestovní kancelář Sky Travels, která potřebovala zvýšit prodej zájezdů právě v období ledna. Během let se jeho teorie zprofanovala natolik, že Blue Monday lidé vzali za svůj a každoročně se v lednu dočtou v médiích, že přežijí nejhorších 24 hodin jedině osvěžující procházkou nebo pozitivní hudbou. V ideálním případě si mají rovnou vzít dovolenou, aby se případným komplikacím vyhnuli na pláži u moře.

Blue Monday 19. 1. 2015
Autor fotografie: Thinkstock

Blue Monday 19. 1. 2015

  • nejdepresivnější den roku
  • každoročně připadá na 3. pondělí v lednu
  • v tento den se kumuluje depresivní nálada z uplynulých vánočních svátků, nesplněných předsevzetí, dluhů, špatného počasí, mála světla atd.
  • podle autora Blue Monday Dr. Cliffa Arnalla se ale můžeme těšit také na nejšťastnější den, který spadá do poloviny června
  • odborníci se jeho výpočtům vysmívají, jsou prý nevědecké

Málokdo už řeší, jak mohl psycholog určit s přesností konkrétní den, kdy leží na většině lidí planety splín a v hlavách se jim honí depresivní myšlenky. Doktor Arnall vytvořil matematický vzorec, do kterého zasadil proměnné, jako je počasí, povánoční zadluženost nebo selhání novoročních předsevzetí.

"Už z principu je to nesmysl. Není zřejmé, co dosadit za jednotlivé proměnné a jakým způsobem sčítat například počasí a dluhy. Nejsou jasně specifikovány jednotky u jednotlivých proměnných ani jak jejich hodnoty určit. Co by vyšlo jako výsledek, opravdu nevím," reaguje na vzorec psychologa Arnalla česká matematička Pavla Kouřilová z Univerzity Palackého.

Na nesmyslnost vzorce poukazuje ve svém loňském článku i britský deník The Guardian. Redaktor si pokládá otázku, zda je něco jako výpočet nejdepresivnějšího dne v roce vůbec možné. Tvrdí, že by bylo nutné provést sociologický průzkum u nejméně 10 tisíc náhodných respondentů, kteří by zastupovali průřez populací co do rozličnosti věku, sociálního zázemí či etnika.

Přesto by výsledky vyplývající z jediného roku nestačily, protože následující rok by lidé propadali splínům z úplně jiných důvodů a v jiném ročním období. Bylo by proto potřeba dotazovat se respondentů v průběhu několika let, aby se dal zpětně zjistit den, kdy statisticky nejvíce lidí propadalo depresím.

I tak by byla nutná diskuse o tom, co nás vlastně do špatné nálady dostává. Jak uvádí autor článku na konkrétním příkladu, pokles na burze je jinak stresujícím faktorem pro makléře a jinak pro obyčejného dělníka.

Teorie na objednávku cestovní kanceláře

Blue Monday je tedy stále přetrvávající společenský mýtus navzdory faktu, že Cliff Arnall tuto teorii vymyslel na objednávku cestovní kanceláře a navíc, jak uvádí The Guardian, zpochybněna je i Arnallova kvalifikace. Údajně prý nemá s univerzitou v Cardiffu, jíž se zaštiťuje, co do činění.

Teorii o depresivním pondělku jsou ale nakloněny statistiky, které uvádějí, že v letech 2006 až 2010 došlo v České republice k nejvíce sebevraždám právě v pondělí. Trend suicidálního chování se během týdne postupně snižuje až do soboty. Počet sebevražd pak stoupá v neděli až k vrcholu, kterým je opět pondělí.

Údaje Českého statistického úřadu ale vyvrací, že by průběh ledna byl nadprůměrně katastrofální. To ale neplatí o Novém roku, tedy 1. lednu, kdy křivka počtu sebevražd vstoupá vzhůru. Druhý den však nevybočuje z normy. Nejvíce sebevrahů si vybere k ukončení života období jara.

"Nevysílejte negativní energii do vesmíru"

Psychologové upozorňují, že období ledna s sebou opravdu může přinést smutky. "Konec i začátek roku, zima a tma moc nepřispívají k dobré náladě a určitě mají co do činění s lidskou psychikou. Na člověka ale mohou splíny padnout kdykoli, zvláště pak v souvislosti s osobně významnými daty a výročími, jako jsou například Dušičky," říká psycholožka Iva Smolová a upozorňuje v souvislosti s Blue Monday na sebenaplňující předpověď, kdy se člověk může do depresivní nálady dostat vlastně jen kvůli tomu, že podle stanoveného dne se má takto chovat.

Pokud má někdo z pověr typu pátek třináctého nebo Blue Monday obavy, Smolová radí například podstoupit světelnou terapii nebo rovnou navštívit psychologa. Oproti tomu námi oslovená astroložka Gabriela Nell Empressia, která se zabývá východní filozofií a numerologií, doporučuje vypít hned po ránu hodně vody na pročištění a pomodlit se a vnitřně se ztišit.

"Musíme si uvědomit, že čím více lidí má obavy z nějakého data, situace nebo člověka, tím vysíláme více negativní energie do vesmíru, který je s námi úzce propojen,“ říká Gabriela a varuje, že v pondělí zakusíme hranice svých sil a budeme velmi vyčerpaní. "Pondělí 19. ledna je dynamickým dnem, který se ponese v duchu vyjednávání, a to mnohdy i netaktním způsobem.“

 

Právě se děje

Další zprávy