Geniální mladík začíná čistit oceány od odpadků. Využije k tomu mořské proudy

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 1. 2016 7:00
Před třemi lety oznámil tehdy osmnáctiletý nizozemský mladík Boyan Slat, že chce vyčistit světové oceány. Napadla ho revoluční myšlenka: "Proč chodit za odpadem, když odpad může přijít za námi?" S vynálezem se začal umisťovat v popředí celosvětových prestižních anket, stal se celebritou. Svůj smělý plán dodržel. V první polovině letošního roku chce svůj systém na zachytávání odpadu testovat v Severním moři v Nizozemí, v druhé polovině roku už by mohl zkusit ostrý provoz u japonských břehů. "Při potápění v moři jsem potkal víc igelitových sáčků než ryb," objasňuje své pohnutky, proč se dal do tak ambiciózního projektu.
"Byl jsem šokován, že v hlubinách, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," vysvětluje mladík svůj záměr vyčistit oceány.
"Byl jsem šokován, že v hlubinách, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," vysvětluje mladík svůj záměr vyčistit oceány. | Foto: The Ocean Cleanup

Delft (Nizozemsko) - V roce 2012 prohlásil osmnáctiletý nizozemský mladík Boyan Slat, že vyčistí světové oceány od devastujícího plastového odpadu. Jeho studentský projekt získal formou crowdfundingu v přepočtu 50 milionů korun.

O rok později založil firmu The Ocean Cleanup, která začala vyvíjet technologii na splnění tohoto náročného úkolu. Loni oznámil, že chce začít již v roce 2016. A nyní přidává podrobnosti: první zatěžkávací zkouška v otevřených vodách proběhne v druhé čtvrtině letošního roku v Severním moři u nizozemského pobřeží. Mezitím se stačil stát světově uznávanou celebritou.

Systém na sběr tisíců tun plastu budou monitorovat kamery a senzory. Vědecký tým se zaměří hlavně na chování vln a vodních proudů v reálných podmínkách a na to, jak zvládne zátěž plovoucí bariéra, která má odpad zachytávat. Testy na počítačových modelech a v laboratorních podmínkách proběhly úspěšně, podle inženýrů týmu je tedy čas na další krok ve vývoji.

Když vše dobře dopadne, v druhé polovině roku by již mohla technologie vyvinutá jednadvacetiletým mladíkem a jeho týmem sbírat odpad v japonských vodách.

Proč chodit za odpadem, když může přijít za námi?

Podle většiny projektů se mají plasty sbírat pomocí lodí brázdících oceány, Boyan Slat chce ale využít mořských proudů. "Proč chodit za odpadem, když odpad může přijít za námi?" říká s úsměvem mladý vědec. Jeho metoda zkracuje čas čištění z tisíců let na pouhých několik roků.

Většina plastů je stahována do pěti spirál, rotujících mořských proudů, čímž vznikají obrovské plošiny odpadu, takové kontinenty plastů. Pokud jde o celkové množství plastů v mořích, odhady se liší. Některé hovoří o několika statisících, jiné až o několika milionech tun. Boyan Slat se zaměřil na oblast zvanou Great Pacific Garbage Patch (Velká tichomořská odpadková skvrna), tedy oblast mezi  Havají  a Kalifornií, kde se nachází asi jedna třetina oceánského plastu.

Projekt Nizozemce Slata spočívá v tom, že se v moři umístí bariéra v podobě dvou plovoucích ramen, každé o délce 50 kilometrů, jež by tvořila písmeno "V" a byla by vybavena závěsem ponořeným do hloubky tří metrů. Tak by se plasty zablokovaly a díky mořským proudům by se soustředily uprostřed "véčka", odkud by je mohla snadno sebrat cylindrická platforma o průměru jedenácti metrů.

Tak by se mohlo zachytit až 3000 metrů krychlových plastů. Běžící pás instalovaný na platformě a napájený solárními panely by umožňoval přivádět největší kusy odpadu do drtiče.

Boyan Slat se stal celebritou roku 2015

Zatímco před třemi roky média umisťovala zprávy o nizozemském mladíkovi do rubriky zajímavosti či kuriozity, poté co vybral dva miliony dolarů a jeho projekt dostával konkrétní obrysy, začala ho brát opravdu vážně. Jeho hvězda nejstrměji vystoupala v letech 2014 a 2015.

V roce 2014 ho společnost Intel zařadila mezi dvacítku nejslibnějších podnikatelů celého světa. Tentýž rok ho OSN vyhlásila "Šampionem Země", což je její největší vyznamenání udělované v oblasti životního prostředí. Roku 2015 mu norský král Harald udělil cenu Mladý podnikatel roku v odvětví námořní dopravy. Časopis Foreign Policy ho zařadil do seznamu "100 globálních myslitelů roku 2015". Tentýž rok  se projekt The Ocean Cleanup dostal mezi pětadvacítku nejlepších vynálezů roku 2015, vyhlašovanou časopisem Time.

"Byl jsem překvapen, když jsem při potápění v moři potkal více igelitových sáčků než ryb, a byl jsem šokován, když jsem se dočetl, že v hlubinách oceánů, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," objasňuje geniální mladík Boyan Slat své pohnutky, proč se pustil do tak ambiciózního díla.

Takto se na internetu představují nizozemský mladík Boyan Slat a jeho firma The Ocean Clean Up. Jejich cíl je neskromný: vyčistit světové oceány. | Video: The Ocean Clean Up
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy