Geniální mladík začíná čistit oceány od odpadků. Využije k tomu mořské proudy

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 1. 2016 7:00
Před třemi lety oznámil tehdy osmnáctiletý nizozemský mladík Boyan Slat, že chce vyčistit světové oceány. Napadla ho revoluční myšlenka: "Proč chodit za odpadem, když odpad může přijít za námi?" S vynálezem se začal umisťovat v popředí celosvětových prestižních anket, stal se celebritou. Svůj smělý plán dodržel. V první polovině letošního roku chce svůj systém na zachytávání odpadu testovat v Severním moři v Nizozemí, v druhé polovině roku už by mohl zkusit ostrý provoz u japonských břehů. "Při potápění v moři jsem potkal víc igelitových sáčků než ryb," objasňuje své pohnutky, proč se dal do tak ambiciózního projektu.
"Byl jsem šokován, že v hlubinách, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," vysvětluje mladík svůj záměr vyčistit oceány.
"Byl jsem šokován, že v hlubinách, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," vysvětluje mladík svůj záměr vyčistit oceány. | Foto: The Ocean Cleanup

Delft (Nizozemsko) - V roce 2012 prohlásil osmnáctiletý nizozemský mladík Boyan Slat, že vyčistí světové oceány od devastujícího plastového odpadu. Jeho studentský projekt získal formou crowdfundingu v přepočtu 50 milionů korun.

O rok později založil firmu The Ocean Cleanup, která začala vyvíjet technologii na splnění tohoto náročného úkolu. Loni oznámil, že chce začít již v roce 2016. A nyní přidává podrobnosti: první zatěžkávací zkouška v otevřených vodách proběhne v druhé čtvrtině letošního roku v Severním moři u nizozemského pobřeží. Mezitím se stačil stát světově uznávanou celebritou.

Systém na sběr tisíců tun plastu budou monitorovat kamery a senzory. Vědecký tým se zaměří hlavně na chování vln a vodních proudů v reálných podmínkách a na to, jak zvládne zátěž plovoucí bariéra, která má odpad zachytávat. Testy na počítačových modelech a v laboratorních podmínkách proběhly úspěšně, podle inženýrů týmu je tedy čas na další krok ve vývoji.

Když vše dobře dopadne, v druhé polovině roku by již mohla technologie vyvinutá jednadvacetiletým mladíkem a jeho týmem sbírat odpad v japonských vodách.

Proč chodit za odpadem, když může přijít za námi?

Podle většiny projektů se mají plasty sbírat pomocí lodí brázdících oceány, Boyan Slat chce ale využít mořských proudů. "Proč chodit za odpadem, když odpad může přijít za námi?" říká s úsměvem mladý vědec. Jeho metoda zkracuje čas čištění z tisíců let na pouhých několik roků.

Většina plastů je stahována do pěti spirál, rotujících mořských proudů, čímž vznikají obrovské plošiny odpadu, takové kontinenty plastů. Pokud jde o celkové množství plastů v mořích, odhady se liší. Některé hovoří o několika statisících, jiné až o několika milionech tun. Boyan Slat se zaměřil na oblast zvanou Great Pacific Garbage Patch (Velká tichomořská odpadková skvrna), tedy oblast mezi  Havají  a Kalifornií, kde se nachází asi jedna třetina oceánského plastu.

Projekt Nizozemce Slata spočívá v tom, že se v moři umístí bariéra v podobě dvou plovoucích ramen, každé o délce 50 kilometrů, jež by tvořila písmeno "V" a byla by vybavena závěsem ponořeným do hloubky tří metrů. Tak by se plasty zablokovaly a díky mořským proudům by se soustředily uprostřed "véčka", odkud by je mohla snadno sebrat cylindrická platforma o průměru jedenácti metrů.

Tak by se mohlo zachytit až 3000 metrů krychlových plastů. Běžící pás instalovaný na platformě a napájený solárními panely by umožňoval přivádět největší kusy odpadu do drtiče.

Boyan Slat se stal celebritou roku 2015

Zatímco před třemi roky média umisťovala zprávy o nizozemském mladíkovi do rubriky zajímavosti či kuriozity, poté co vybral dva miliony dolarů a jeho projekt dostával konkrétní obrysy, začala ho brát opravdu vážně. Jeho hvězda nejstrměji vystoupala v letech 2014 a 2015.

V roce 2014 ho společnost Intel zařadila mezi dvacítku nejslibnějších podnikatelů celého světa. Tentýž rok ho OSN vyhlásila "Šampionem Země", což je její největší vyznamenání udělované v oblasti životního prostředí. Roku 2015 mu norský král Harald udělil cenu Mladý podnikatel roku v odvětví námořní dopravy. Časopis Foreign Policy ho zařadil do seznamu "100 globálních myslitelů roku 2015". Tentýž rok  se projekt The Ocean Cleanup dostal mezi pětadvacítku nejlepších vynálezů roku 2015, vyhlašovanou časopisem Time.

"Byl jsem překvapen, když jsem při potápění v moři potkal více igelitových sáčků než ryb, a byl jsem šokován, když jsem se dočetl, že v hlubinách oceánů, kam lidská noha nikdy nevstoupila, je šestkrát více plastu než planktonu," objasňuje geniální mladík Boyan Slat své pohnutky, proč se pustil do tak ambiciózního díla.

Takto se na internetu představují nizozemský mladík Boyan Slat a jeho firma The Ocean Clean Up. Jejich cíl je neskromný: vyčistit světové oceány. | Video: The Ocean Clean Up
 

Právě se děje

před 4 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy