Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
A group of silhouetted scuba divers swim underwater at a diving site near the island of Sipadan
A group of silhouetted scuba divers swim underwater at a diving site near the island of Sipadan | Foto: Reuters

Sipadan, Malajsie (Tichý oceán)

Ostrov Sipadan u Bornea je jednou z potápěčských Mekk. V okolních vodách se nachází tři tisíce druhů ryb, více než tři stovky druhů korálů a další stovky korálových rybek. Mimo jiné se zde pohybují také čtyři ze sedmi druhů želv. Na takzvaném Barracuda Pointu se potápěči mohou nechat pohltit smrští soltýnů. 

Malajsie v posledních letech zavedla hned několik opatření k ochraně tohoto unikátního podmořského ekosystému. Omezila počty návštěvníků ročně i množství ubytovacích míst a potápěčských center. Plánuje také vysazení umělého korálového útesu. 

 

Právě se děje

Další zprávy