Nový cyklistický hit má jméno gravel bike. Může nahradit silniční i horské kolo

Gravel bike zvládne silnici i terén, v jakém se jezdí například cyklokros. Na polních cestách je jako doma.
Na první pohled může působit jako klasické silniční kolo.
Rozdíl je vidět třeba na přední vidlici. U Gravel biku je podstatně širší a umožňuje nasadit jak úzké silniční pláště, tak i širší terénní pneumatiky.
Cyklokrosové kolo je blízký příbuzný gravel biku. Na snímku je vidět, proč musí být  vidlice širší.
Širší musí být samozřejmě i mezera mezi zadními rámovými vzpěrami.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2017 9:11
Má zvláštní jméno, ale cyklisté si už na ně začínají zvykat. Gravel bike patří k nejnovějším trendům, které se v cyklistice prosazují. A co to je? V podstatě kříženec mezi silničním a horským kolem, který docela dobře zvládne roli obou z nich.

Gravel biky (a s nimi i velmi příbuzná cyklokrosová kola) nevzbuzují na první pohled žádnou velkou pozornost. Vypadají prostě jako silniční závodní kolo. Na veletrzích, jako byl podzimní Eurobike v německém Friedrichshafenu nebo nedávný pražský For Bikes, jich ovšem bylo k vidění dost.

V čem spočívá jejich kouzlo? Především ve všestrannosti. Pokud nasadíte kola s klasickými silničními plášti nebo galuskami, stává se z gravel biku v podstatě silniční kolo, za jízdy takřka nepoznáte rozdíl. Do rámu, který má širší přední vidlici i zadní stavbu rámu, se však na rozdíl od silničních speciálů vejdou i širší terénní pneumatiky. Pouhou výměnou kol pak jezdec získá bicykl, který si velmi dobře poradí i s lehčím terénem (zvládne pak to, co speciální cyklokrosová kola).

Je to tedy velmi univerzální sportovní náčiní a na veletrzích se daly zaslechnout nadšená slova cyklistů, která zněla vždy velmi podobně: Toto kolo by mi stačilo a nepotřeboval bych zvlášť silniční a zvlášť horské.

Kromě možnosti nasadit širší kola je mezi gravel bikem a silničním kolem samozřejmě řada dalších rozdílů. Podívat se na ně můžete v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy