Komentář Štěpána Straky: Gaviria, spurtérský král letošního Gira

Štěpán Straka
24. 5. 2017 11:30
Čtyři vítězství po třinácti etapách měl na svém kontě kolumbijský spurtér Fernando Gaviria při svém debutu na Giru di Italia, které je zároveň jeho první Grand Tour kariéry. Závodník týmu Quick-Step Floors se tak stal autorem druhého nejlepšího debutu na třítýdenním etapovém závodě v historii cyklistiky.
Gaviria, Quick Step
Gaviria, Quick Step | Foto: Quick Step Floors / BrakeThrough Media

Lepší než Gaviria už je ve statistikách jen jeden jezdec: Freddy Maertens se sedmi vítěznými etapami na Tour de France 1976.

Štěpán Straka
Autor fotografie: Štěpán Straka

Štěpán Straka

  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Spurtérské etapy většinou nepoutají tolik pozornosti jako bitva o celkové pořadí. Průběh je vždy stejný a trochu jednotvárný. Od pelotonu odejede únik, spurtérské týmy se ujmou tempa hlavního pole, dojedou skupinu na čele a rozhoduje se v hromadném dojezdu.

V posledních dvou slovech se však skrývá celé kouzlo: "Hromadný dojezd". Dvě stovky lidí na kolech s pouhou skořápkou z bezpečnostní pěny na hlavách se v chumlu řítí do města rychlostí někdy větší než 55 km/h. Ulice dojezdu znají jen z ranní schůzky se sportovním ředitelem, z mapy na Googlu a z roadbooku závodu.

Roli hrají zlomky sekund - špatné rozhodnutí, nepřesný odhad, nástup příliš brzy, nebo naopak až moc pozdě - a celodenní práce týmu je k ničemu.

Člověk by si myslel, že rozhodující jsou zkušenosti, ale Gaviria za sebou ve dvaadvaceti letech zdaleka nemá tolik hromadných dojezdů jako většina jeho soupeřů.

A tak až zpomalené závěry momentu, který mluví za všechny, prozrazují pravé tajemství spurtérského krále letošního Gira. V poslední rovinaté etapě závodu do Tortony Gaviria pár set metrů před cílem ztratil kontakt se svým rozjížděčem Richezem, v tom všem zmatku si však zachoval chladnou hlavu. Využil malou mezeru u bariéry oddělující silnici od diváků, protáhl se podél ní a pro vítězství si dospurtoval rychlostí 73 km/h!

Sebevražda, nebo kalkulovaný risk? Vrozený instinkt, nebo divoká povaha jihoamerického mladíka, pro kterého cyklistika znamená celý svět? Možná trochu od všeho, anebo jen: "Tahle země není pro starý."

 

Právě se děje

Další zprávy