Komentář Štěpána Straky: Peloton ve stínu tragické nehody Michela Scarponiho

Štěpán Straka
25. 4. 2017 16:31
Komentář uplynulého týdne měl být snadnou záležitostí. Alejandro Valverde přidal ke svému čtvrtému vítězství v řadě na Valonském šípu i triumf na "la doyenne", té nejstarší klasice ze všech, Liege-Bastogne-Liege. Nestárnoucí Španěl s nekonvenčním přístupem k tréninku tak opět získal ardenský "double" a jeho postava měla být ústředním tématem.
Michele Scarponi (25. září 1979 Jesi, - 22. dubna 2017 Filottrano).
Michele Scarponi (25. září 1979 Jesi, - 22. dubna 2017 Filottrano). | Foto: ČTK

Nedělní Liege-Bastogne-Liege jsem tentokrát v televizi nekomentoval. Měl to být sváteční den, kdy nemusím k cyklistice nic říkat a řadím se k nedočkavým fanouškům. Místo natěšeného a nervózního pelotonu na startu v Liege však sleduji jen smutné obličeje a černé pásky na pažích profesionálů držících pietu za tragicky zesnulého kamaráda Michela Scarponiho, kterého při tréninku srazilo nákladní auto.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Ještě v pátek jsem komentoval Scarponiho výkon na Giro del Trentino, v přípravném klání na Giru d'Italia. Vyhrál tam etapu, celkově si vedl dobře a vše nasvědčovalo tomu, že si původně plánovaný domestik Fabia Arua s nečekanou rolí lídra týmu Astana na italské Grand Tour dokáže poradit i v 37 letech. Od chvíle, kdy projel cílovou páskou v Trentu, neuplynulo ani 24 hodin.

Mrazí v zádech. Už zůstává jen vzpomínka - na jeho neutuchající úsměv, přátelskou povahu, úspěchy a profesionalitu, o kterou se ochotně dělil s mladšími kolegy v týmu. "Byl pro mě jako druhý táta," věnuje Scarponimu své vítězství na závodě Okolo Chorvatska Vincenzo Nibali.

"Velký šampión a přítel," přispěchá po vítězství v Liege se stejným gestem Alejandro Valverde, když veškeré prize money věnuje Scarponiho pozůstalým.

Ze všech věcí, které po Scarponim zůstanou, se mi do hlavy vrývá hlavně ten úsměv. Ať se vyhrávalo, prohrávalo, jakkoliv trpělo, vždy bral realitu s nadhledem a legrací. Jeho život tak navždy bude inspirací. Snad nejen pro mě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy