reklama
 
 

Komentář Štěpána Straky: Jak se Phillipe Gilbert zařadil do Merckxova klubu hrdinů

19. 4. 2017
Cyklistická typologie rozeznává dva druhy specialistů na jednodenní závody. První se koncentrují na dlážděné, rovinatější neboli "severské" klasiky v Belgii a na severu Francie. Jmenovitě hlavně na závody Okolo Flander a Paříž-Roubaix. Ardenáři, tedy subtilnější, vrchařsky nadaní závodníci se schopností ostře nastoupit ve stoupání, cílí na kopcovité závody druhé poloviny dubna, jako je Amstel Gold Race, Valonský šíp a monumentální Liege-Bastogne-Liege.

Po letošních Flandrách jsem poněkud abstraktně poznamenal, že Philippe Gilbert nás svým vskutku jedinečným vítězstvím z 55 km dlouhého samostatného úniku vrací do dob Eddyho Merckxe a dalších velikánů cyklistické historie, kdy se tolik netaktizovalo a vítězství přicházela po odvážných únicích.

Štěpán Straka

Štěpán Straka

 • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
 • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
 • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
 • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Populární "Phil" se však po víkendovém Amstelu do Merckxova klubu jedinečných zapsal reálně a navždy. Potvrzeno statistikou se 34letý Valon stává teprve 3. cyklistou historie, který dokázal vyhrát v jedné sezoně zároveň Flandry, severskou, dlážděnou jednorázovku a Amstel Gold Race, ardenský vrchařský závod s převýšením téměř 4000 m.

Po Merckxovi se takový jedinečný zápis povedl Holanďanovi Janu Raasovi. To se však psal rok 1979! Ve vysoce profesionalizovaném a specializovaném pelotonu současnosti je počin Gilberta vskutku nevídaný a Belgičan tak vytváří novou kategorii univerzálů, cyklistů, kteří dokazují, že cyklistika je jen jedna.

Paradoxní je i fakt, že v dojezdu Amstelu se Gilbert utkal s nejkomplexnějším jezdcem mezi profesionály - Polákem Michalem Kwiatkowským, vítězem letošní Primavery Milán-San Remo, kterému není cizí žádný terén.

K pomyslnému předávání žezla však ještě nedošlo. Kwiatkowski v cíli přitakává: "Prohrál jsem s tím nejlepším." Přestože série jarních jednorázovek ještě nekončí, titul klasikáře sezony 2017 už můžeme s klidem předat Philippu Gilbertovi.

autor: | 19. 4. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama