Komentář Štěpána Straky: Nástup mladíků na Giru, vyhráli pět z prvních devíti etap

Štěpán Straka
16. 5. 2017 12:43
Z prvních devíti etap Gira di Italia se hned pětkrát v cíli etapy radoval závodník z kategorie do pětadvaceti let, přičemž tři z těchto pěti úspěchů patří cyklistům, kteří na Giru debutují.
Lukas Pöstlberger, vítěz první etapy Giro d' Italia 2017
Lukas Pöstlberger, vítěz první etapy Giro d' Italia 2017 | Foto: ČTK

Tuhle jízdu nováčků odstartoval hned v první etapě svým husarským kouskem na cílové rovince v Olbíi Rakušan Pöstlberger. Dvaadvacetiletý mladík týmu Bora-Hansgrohe se tak stal prvním letošním držitelem Maglia Rosa, dresu pro lídra Gira, a prvním Rakušanem v trikotu vedoucího muže na Grand Tour od roku 1932, kdy Max Bulla vezl žlutý trikot na Tour de France.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Povzbuzen tímto úspěchem se Pöstlberger během dalších osmi etap bezstarostně pustil do dalších dvou úniků. Hned ten první byl úspěšný a nový rakouský hrdina projel cílovou páskou v Terme Luggiane jako třetí.

"V dalších etapách si musím už trochu odpočinout a nic zkoušet nebudu," realisticky naznačoval v cíli novinářům svůj plán do dalších etap. Neuplynulo ani 48 hodin a dres Bory-Hansgrohe s číslem 58 byl na čele znovu. Tentokrát v hornaté etapě do Peschici, kde Pöstlberger v početné čelní skupině pracoval ve prospěch svého rakouského krajana a týmového kolegy Gregora Mühlbergera.

Ten sice etapu nevyhrál, ale světe div se, v cílovém kopci vlála nad finišujícími závodníky rakouská vlajka. Rakousko je jednou ze zemí, kde cyklistika stále nevykročila z dopingového stínu let minulých a totálně ztratila své jméno a popularitu. Ta vlajka v cíli 8. etapy Gira je však světlem na konci tunelu. Světlem, které rozsvítil kluk.

 

Právě se děje

Další zprávy