Britský cyklista ukázal špičkovou formu sezóny 2017 až během šestnáctého dne španělské Grand Tour - v den klíčové časovky do Logroña. Možná už jste někdy slyšely o filozofii Sky, označované jako "marginal gains". Je zaměřena na drobné vychytávky, často netradiční, které odděleně neznamenají nic, ovšem dohromady výrazně vylepšují sportovcův výkon.
Štěpán Straka
- Sportovní komentátor (Eurosport TV)
- Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
- Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
- Trojnásobný mistr republiky ve veslování.
Před příchodem "nebeského" týmu na profesionální scénu třeba nebylo zvykem se před a po etapě vyjíždět na trenažéru. Cyklisté ze Sky za tento "warmup" a "cooldown" taky ze začátku sklízeli jen posměch tradicionalistů z Itálie nebo Španělska.
A dnes si na startu závodu ergometry vyndávají úplně všichni. Podobně bychom mohli pokračovat dál. Od výživy, přes spaní závodníků, astronomicky drahá řídítka z 3D tiskárny až po novinku jak ze Star Wars, kterou je takzvaný Race Hub. Jde o rozkládací barák, kde se vaří, jí, odpočívá a plánuje. A na plány jsou ve Sky specialisté.
K dokonání toho mistrovského plánu - vyhrát Tour a Vueltu v jedné sezoně s Chrisem Froomem - ještě něco zbývá a zadarmo to Nibali nebo Contador Froomovi určitě nedají. A ať už to dopadne jakkoli, už dosavadní postup v plnění plánu na zisk historického doublu je obdivuhodné. Ať se nám to líbí, nebo ne, tým Sky určuje trend moderní cyklistiky. Technického, vědeckého sportu puntičkářů, kde každý marginální zisk představuje hranici mezi vítězstvím a porážkou.
Jak symbolicky pak vypadá prohlášení Alberta Contadora, možná posledního romantika z takzvané staré školy, o potřebě zavést rozpočtové stropy pro profesionální týmy. V neděli se však tato romantika z cyklistiky vytratí.