reklama
 
 

Komentář Štěpána Straky: Cyklistika není vojna, ale rozkaz je rozkaz!

5. 9. 2017
K velmi nečekanému rozhodnutí se odhodlal sportovní ředitel týmu Sunweb Marc Reef po dojezdu 8. etapy Vuelty. Schválně říkám odhodlal. Poslat totiž ze závodu domů nejlepšího vrchaře letošní Tour de France Warrena Barguila vyžadovalo určitě hodně kuráže. A důvod? Jednoduše nekázeň. Barguil se totiž odmítl ztotožnit s týmovou strategií, když se 20 km před cílem v Cuence nestáhl k lídrovi Sunwebu pro celkové pořadí Wilco Keldermanovi, který potřeboval pomoc při návratu do pelotonu po defektu.

Barguil neposlechl hlasu vedení týmu ve sluchátku, zůstal v hlavní skupině, což ho stálo účast na Vueltě. Cyklistika sice není vojna, ale týmová strategie a hierarchie je pevná a 25letý Francouz, který se na příští sezonu překvapivě stěhuje do druhodivizního týmu Fortuneo-Oscaro, se o tom tvrdě přesvědčil.

Štěpán Straka

Štěpán Straka

 • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
 • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
 • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
 • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Stále je však na rozhodnutí týmu něco podivného. Ano, lídrem týmu byl od začátku prohlášen Kelderman a Barguil měl "jen" vyhrávat etapy v horách. Ale v době dojezdu této etapy byl Barguil stále nejlépe postaveným závodníkem týmu v celkovém pořadí a Kelderman měl v inkriminovaný moment k sobě alespoň dva domestiky.

Co tedy stojí za vyhazovem vítěze dvou horských etap z letošní Tour? Vždyť Sunweb takto přišel o jasnou šanci na etapové vítězství, peníze i reklamu, kterou s sebou takový úspěch nese. Nebo je to pomsta za Barguilův zmíněný přestup do jiné stáje ještě před plánovaným vypršením jeho stávajícího kontraktu? (Barguil měl v Sunwebu smlouvu i na rok 2018, ze které se však nechal vykoupit.)

Pravdivé důvody tohoto padáku asi nezjistíme. Na pozadí celé kauzy lze však číst, jak důležité jsou ve sportu mezilidské vztahy (zvlášť v týmovém, jako je cyklistika). Pro Marca Reefa je dokonce harmonie v týmu důležitější než vítězství. Zajímavé v dnešní době.

autor: Štěpán Straka | 5. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama