Komentář Štěpána Straky: Cyklistika není vojna, ale rozkaz je rozkaz!

Štěpán Straka
5. 9. 2017 15:03
K velmi nečekanému rozhodnutí se odhodlal sportovní ředitel týmu Sunweb Marc Reef po dojezdu 8. etapy Vuelty. Schválně říkám odhodlal. Poslat totiž ze závodu domů nejlepšího vrchaře letošní Tour de France Warrena Barguila vyžadovalo určitě hodně kuráže. A důvod? Jednoduše nekázeň. Barguil se totiž odmítl ztotožnit s týmovou strategií, když se 20 km před cílem v Cuence nestáhl k lídrovi Sunwebu pro celkové pořadí Wilco Keldermanovi, který potřeboval pomoc při návratu do pelotonu po defektu.
Warren Barguil, Sunweb
Warren Barguil, Sunweb | Foto: ČTK

Barguil neposlechl hlasu vedení týmu ve sluchátku, zůstal v hlavní skupině, což ho stálo účast na Vueltě. Cyklistika sice není vojna, ale týmová strategie a hierarchie je pevná a 25letý Francouz, který se na příští sezonu překvapivě stěhuje do druhodivizního týmu Fortuneo-Oscaro, se o tom tvrdě přesvědčil.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Stále je však na rozhodnutí týmu něco podivného. Ano, lídrem týmu byl od začátku prohlášen Kelderman a Barguil měl "jen" vyhrávat etapy v horách. Ale v době dojezdu této etapy byl Barguil stále nejlépe postaveným závodníkem týmu v celkovém pořadí a Kelderman měl v inkriminovaný moment k sobě alespoň dva domestiky.

Co tedy stojí za vyhazovem vítěze dvou horských etap z letošní Tour? Vždyť Sunweb takto přišel o jasnou šanci na etapové vítězství, peníze i reklamu, kterou s sebou takový úspěch nese. Nebo je to pomsta za Barguilův zmíněný přestup do jiné stáje ještě před plánovaným vypršením jeho stávajícího kontraktu? (Barguil měl v Sunwebu smlouvu i na rok 2018, ze které se však nechal vykoupit.)

Pravdivé důvody tohoto padáku asi nezjistíme. Na pozadí celé kauzy lze však číst, jak důležité jsou ve sportu mezilidské vztahy (zvlášť v týmovém, jako je cyklistika). Pro Marca Reefa je dokonce harmonie v týmu důležitější než vítězství. Zajímavé v dnešní době.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy