Kauza Sagan s odstupem: Rozhodčí to tentokrát nezvládli, píše v komentáři Štěpán Straka

Štěpán Straka
10. 7. 2017 17:35
Horké hlavy cyklistické veřejnosti po vyřazení Petra Sagana z Tour de France snad už vychladly a je čas se na celou kauzu podívat s odstupem. V první řadě se vybarvím - a zařadím se na stranu příznivců úřadujícího mistra světa.
Tour de France - Düsseldorf
Tour de France - Düsseldorf | Foto: Tomáš Vocelka

Rozhodnutí jury o jeho vyloučení považuji za nepřiměřeně tvrdé a celou situaci za zbytečně nafouklou a nezvládnutou ze strany rozhodčích UCI. Teď se však zkusme oprostit od federálního podtextu Saganova případu a podívejme se na celou věc z globálního pohledu.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Tour de France ročně přitahuje 1,5 miliardy diváků ze 190 zemí světa. Mezi nimi je velká skupina lidí, možná i většina, která cyklistiku přes rok vůbec nesleduje, ale když se jede Tour, televizi si pustí. Je to stejné jako s olympiádou, která oslovuje i nesportovní veřejnost a významně tak pomáhá menším sportům dostat se alespoň na chvilku na světlo světa.

Určitě i ve vašem okolí jsou takoví cyklisticky a sportovně "nevzdělaní" lidé. Jak jejich optikou celá situace asi mohla vypadat? Vidí vystrčený loket jednoho závodníka a další tři na zemi. Nebudou dál zkoumat, jak se vše přihodilo, že jeden se tlačil, kam neměl, nevědí, že loket je u sprinterů prostředkem vlastní ochrany a pomáhá jim udržovat balanc v rychlostech okolo 70 km/h, a sami od sebe se rozhodně vzdělávat nebudou.

Televizi vypnou a cyklistiku společně s Tour de France pošlou do věčných lovišť. "Tohle má být ta modla cyklistiky? Tohle je největší závod světa? Co to je za sport?"  Cyklistika u nich končí… Je jasné, že na jiném závodu by po stejném incidentu létaly maximálně pokuty. K vyloučení by určitě nedošlo.

Rozhodčí a UCI si však dobře uvědomují, že Tour de France je nejlepším prostředkem k rozšíření a udržení dobré pověsti cyklistiky. Snaží se svou ikonu chránit a nechtějí dopustit, aby na ni padl jakýkoliv stín. Veřejnost totiž stále nezapomněla na aféry minulých dvou dekád cyklistické historie.

V tomto světle je snaha o vytvoření liliově čistého sportu, který půjde příkladem všem ostatním, pochopitelná a chvályhodná. V této chvíli by však byla namístě spíš trpělivost než horlivost. Saganovým vyloučením rozhodčí určují velmi významný precedens. Odteď musí měřit stejným metrem, jinak na cestě za čistou cyklistikou budou právě oni zpátečníky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy