reklama
 
 

Kauza Sagan s odstupem: Rozhodčí to tentokrát nezvládli, píše v komentáři Štěpán Straka

10. 7. 2017 17:35
Horké hlavy cyklistické veřejnosti po vyřazení Petra Sagana z Tour de France snad už vychladly a je čas se na celou kauzu podívat s odstupem. V první řadě se vybarvím - a zařadím se na stranu příznivců úřadujícího mistra světa.

Rozhodnutí jury o jeho vyloučení považuji za nepřiměřeně tvrdé a celou situaci za zbytečně nafouklou a nezvládnutou ze strany rozhodčích UCI. Teď se však zkusme oprostit od federálního podtextu Saganova případu a podívejme se na celou věc z globálního pohledu.

Štěpán Straka

Štěpán Straka

 • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
 • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
 • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
 • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Tour de France ročně přitahuje 1,5 miliardy diváků ze 190 zemí světa. Mezi nimi je velká skupina lidí, možná i většina, která cyklistiku přes rok vůbec nesleduje, ale když se jede Tour, televizi si pustí. Je to stejné jako s olympiádou, která oslovuje i nesportovní veřejnost a významně tak pomáhá menším sportům dostat se alespoň na chvilku na světlo světa.

Určitě i ve vašem okolí jsou takoví cyklisticky a sportovně "nevzdělaní" lidé. Jak jejich optikou celá situace asi mohla vypadat? Vidí vystrčený loket jednoho závodníka a další tři na zemi. Nebudou dál zkoumat, jak se vše přihodilo, že jeden se tlačil, kam neměl, nevědí, že loket je u sprinterů prostředkem vlastní ochrany a pomáhá jim udržovat balanc v rychlostech okolo 70 km/h, a sami od sebe se rozhodně vzdělávat nebudou.

Televizi vypnou a cyklistiku společně s Tour de France pošlou do věčných lovišť. "Tohle má být ta modla cyklistiky? Tohle je největší závod světa? Co to je za sport?"  Cyklistika u nich končí… Je jasné, že na jiném závodu by po stejném incidentu létaly maximálně pokuty. K vyloučení by určitě nedošlo.

Rozhodčí a UCI si však dobře uvědomují, že Tour de France je nejlepším prostředkem k rozšíření a udržení dobré pověsti cyklistiky. Snaží se svou ikonu chránit a nechtějí dopustit, aby na ni padl jakýkoliv stín. Veřejnost totiž stále nezapomněla na aféry minulých dvou dekád cyklistické historie.

V tomto světle je snaha o vytvoření liliově čistého sportu, který půjde příkladem všem ostatním, pochopitelná a chvályhodná. V této chvíli by však byla namístě spíš trpělivost než horlivost. Saganovým vyloučením rozhodčí určují velmi významný precedens. Odteď musí měřit stejným metrem, jinak na cestě za čistou cyklistikou budou právě oni zpátečníky.

autor: Štěpán Straka | 10. 7. 2017 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama