Komentář Štěpána Straky: Poslední týden Tour bude napínavý, ale věřím ve Frooma

Štěpán Straka
17. 7. 2017 14:14
"Rád bych sledoval stejnou bitvu jako na Dauphiné," pronesl před startem Tour de France její ředitel Christian Prudhomme. Na tradiční generálce před červencovým vrcholem sezony dělilo vítězného Fuglsanga od druhého Porteho jen 10 sekund a rozhodovalo se až v posledním kopci týdenního klání. Teď, když Tour de France míří do posledního týdne, se čtveřice favoritů na žlutý trikot srovnala do půlminutového intervalu! Přání tvůrců trasy letošní Tour a jejího šéfa se tedy splnilo.
Mezi největšími favority letošní Tour jsou před posledním týdnem minimální rozestupy. Ve prospěch Chrise Frooma však hraje jeho dokonale pracující tým.
Mezi největšími favority letošní Tour jsou před posledním týdnem minimální rozestupy. Ve prospěch Chrise Frooma však hraje jeho dokonale pracující tým. | Foto: ČTK

Stejně tak se plní prognózy adeptů na vítězství. "Taktika bude hrát zásadní roli," pronesl před Tour Romain Bardet, největší francouzská naděje na pódium.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

"Je to naprosto otevřené, tato trasa představuje největší výzvu mé kariéry," podotýkal s typickou pokorou obhájce titulu Chris Froome.

Jakou tedy sledujeme Tour? Atypickou, otevřenou, nebo dokonce divnou? Především týmovou. Tato Tour je doslova učebnicí cyklistiky jako týmového sportu. A z této pozice je jasným favoritem Chris Froome a jeho formace Sky.

Neexistuje jiný tým, kde bidony z auta vozí vítěz klasiky Milán - San Remo, pozici v nebezpečných dojezdech hlídá mistr světa v časovce a v kopcích pro lídra jede tempo vítěz letošního Paříž-Nice nebo nejlepší vrchař loňského Gira d'Italia.

Do hry sice vstupuje "faktor Landa", neposlušný baskický vrchař, který má možná lepší nohy než samotný Froome, ale poslední etapa přes Centrální masiv jasně naznačila, že ani on se nevzepře mašinerii v bílých trikotech Sky a poslušně přiloží ruku k dílu.

Upřímně, pro rebely mám slabost a škodolibě jsem se těšil, jak Mikel Landa vhodí třísku do jinak precizně pracujícího soukolí britského týmu. Tenhle příběh se však psát nebude a před alpskými etapami se Froome díky svému týmu staví do pozice velkého favorita.

Je to až příliš troufalé tvrzení, když řeknu, že sledujeme nejtěsnější Tour de France ve více než stoleté historii závodu? Nemyslím si. Až si znovu pustíte televizi, sledujte práci mužů ve žlutých přilbách, které označují nejlepší tým v týmové klasifikaci. Vozí je po právu.

 

Právě se děje

Další zprávy