Komentář: Tour zahájila slavnostním představením jezdců. Kdo z nich vyhraje?

Štěpán Straka
29. 6. 2017 19:12
Každý rok před startem Tour de France dostávám stejnou otázku: kdo letos vyhraje? Asi bych se neměl divit, že se lidé ptají právě mě. Komentuji Tour od roku 2011, sleduji celou cyklistickou sezonu, znám trasu s klíčovými etapami a měl bych vědět, kde se co šustne a povídá. Relevantní tip na vítěze musím tedy logicky vysypat z rukávu bez mrknutí oka. Nebo ne?
Bude opět vítězem Chris Froome? Kdo ví, ale zatím byly jeho letošní výkony velmi nevýrazné.
Bude opět vítězem Chris Froome? Kdo ví, ale zatím byly jeho letošní výkony velmi nevýrazné. | Foto: Shutterstock

Letos jsem obligátní dotaz na budoucího majitele žlutého trikotu dostal na dovolené, kde jsem, přiznávám, měl trochu "vypnuto". Přemýšlení se nezvykle protahovalo..... A musel jsem si přiznat: Nevím.

Teď, po slavnostním představení jezdců a v předvečer Düsseldorfského ostrého startu, už jsem v režimu "zapnuto", ovšem odpověď je stále stejná: Nemám tušení.

Froome je zatím dost nevýrazný, Quintana má v nohách Giro. A Contador? Má ještě kondici na vítězství? Porte je sice ve skvělé formě, ale otázkou je, jestli se vyvaruje chyb z let předchozích.

Aru, Fuglsang, Bardet, Martin, Majka, Valverde..... list zkušených závodníků s vysokými ambicemi by mohl pokračovat. Ať přemýšlím jakkoliv, jasný adept na titul ze 104. Tour de France prostě není.

A vadí to? Vždyť lepší pozvánku ke sledování Tour de France vám, fanouškům, poslat nemůžu. Stačí si 1.7. naskočit do žlutého kolotoče nečekaných událostí a bavit se výkony nejlepších profesionálů světa.

Tři týdny velkých i malých příběhů navíc orámuje zajímavá trasa, která mnohé odborníky překvapuje svou lidskostí. Ano, lidskost je to pravé slovo. V porovnání s Girem nebo jinými ročníky je trasa alespoň na papíře snesitelná.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Na peloton čekají třeba jen tři dojezdy na vrchol kopce, necelých 40 km v časovkách a etapy v horách budou spíše kratší. Organizátorům za tento tah tleskám. Vždy platí, že závod dělají závodníci.

Sledovat plejádu doslova popravených profesionálů, kteří už nemají energii na útok, nikoho nebaví. Jestliže u skladby etap platí, že méně je někdy více, u délky televizního vysílání se pořadatelská agentura A.S.O. chopila hesla: "méně je sice někdy víc, ale hodně je vždy nejvíc".

Poprvé v historii závodu totiž televize odvysílají Tour od A do Z, tedy každou etapu živě od startu do cíle. Váš zážitek by tak měl být kompletní. My komentátoři, reportéři a další průvodci televizním vysíláním se na měsíc loučíme s rodinami a držíme si palce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy