Komentář: Tour zahájila slavnostním představením jezdců. Kdo z nich vyhraje?

Štěpán Straka
29. 6. 2017 19:12
Každý rok před startem Tour de France dostávám stejnou otázku: kdo letos vyhraje? Asi bych se neměl divit, že se lidé ptají právě mě. Komentuji Tour od roku 2011, sleduji celou cyklistickou sezonu, znám trasu s klíčovými etapami a měl bych vědět, kde se co šustne a povídá. Relevantní tip na vítěze musím tedy logicky vysypat z rukávu bez mrknutí oka. Nebo ne?
Bude opět vítězem Chris Froome? Kdo ví, ale zatím byly jeho letošní výkony velmi nevýrazné.
Bude opět vítězem Chris Froome? Kdo ví, ale zatím byly jeho letošní výkony velmi nevýrazné. | Foto: Shutterstock

Letos jsem obligátní dotaz na budoucího majitele žlutého trikotu dostal na dovolené, kde jsem, přiznávám, měl trochu "vypnuto". Přemýšlení se nezvykle protahovalo..... A musel jsem si přiznat: Nevím.

Teď, po slavnostním představení jezdců a v předvečer Düsseldorfského ostrého startu, už jsem v režimu "zapnuto", ovšem odpověď je stále stejná: Nemám tušení.

Froome je zatím dost nevýrazný, Quintana má v nohách Giro. A Contador? Má ještě kondici na vítězství? Porte je sice ve skvělé formě, ale otázkou je, jestli se vyvaruje chyb z let předchozích.

Aru, Fuglsang, Bardet, Martin, Majka, Valverde..... list zkušených závodníků s vysokými ambicemi by mohl pokračovat. Ať přemýšlím jakkoliv, jasný adept na titul ze 104. Tour de France prostě není.

A vadí to? Vždyť lepší pozvánku ke sledování Tour de France vám, fanouškům, poslat nemůžu. Stačí si 1.7. naskočit do žlutého kolotoče nečekaných událostí a bavit se výkony nejlepších profesionálů světa.

Tři týdny velkých i malých příběhů navíc orámuje zajímavá trasa, která mnohé odborníky překvapuje svou lidskostí. Ano, lidskost je to pravé slovo. V porovnání s Girem nebo jinými ročníky je trasa alespoň na papíře snesitelná.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Na peloton čekají třeba jen tři dojezdy na vrchol kopce, necelých 40 km v časovkách a etapy v horách budou spíše kratší. Organizátorům za tento tah tleskám. Vždy platí, že závod dělají závodníci.

Sledovat plejádu doslova popravených profesionálů, kteří už nemají energii na útok, nikoho nebaví. Jestliže u skladby etap platí, že méně je někdy více, u délky televizního vysílání se pořadatelská agentura A.S.O. chopila hesla: "méně je sice někdy víc, ale hodně je vždy nejvíc".

Poprvé v historii závodu totiž televize odvysílají Tour od A do Z, tedy každou etapu živě od startu do cíle. Váš zážitek by tak měl být kompletní. My komentátoři, reportéři a další průvodci televizním vysíláním se na měsíc loučíme s rodinami a držíme si palce.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy