Komentář Štěpána Straky: chvála domestiků aneb Kwiatkowského paradox

Štěpán Straka
1. 8. 2017 17:05
Slovo domestik, z francouzského "domestique", dala světu cyklistika. Poprvé bylo použito jako urážka Maurice Brocca, známého jako "Coco". Účastník hned šesti ročníků Tour de France mezi roky 1907 a 1914 sice nikdy závod nedokončil, ale svoje místo v pelotonu si našel jako pomocník Françoise Fabera, tehdejší cyklistické hvězdy.
Polák Michal Kwiatkowski (vlevo) patří sám mezi esa světové profesionální cyklistiky, na Tour de France však ukázal, co dokáže jako pomocník Chrise Frooma.
Polák Michal Kwiatkowski (vlevo) patří sám mezi esa světové profesionální cyklistiky, na Tour de France však ukázal, co dokáže jako pomocník Chrise Frooma. | Foto: ČTK

V roce 1911 měl Coco opět problémy v etapě do Chamonix. V horách ztratil spoustu času a neměl už šanci závod dokončit se solidním výsledkem. Druhý den se s podobnými problémy potýkal právě Faber, dokonce hrozilo, že se do cíle nedostane v časovém limitu.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Brocco se mu nabídl jako pomocník a dovezl ho v háku až do cíle. Tehdejší ředitel závodu Desgrange neměl páku na diskvalifikaci Brocca. Bál se zásahu Unie francouzských velocipedistů, a tak na Broccovu adresu jen naštvaně utrousil do novin památnou větu: "Není víc než domestik."

Dnes, o sto let později, je "domestik" ušlechtilá funkce, kterou na Tour de France dovedl k naprosté dokonalosti Michał Kwiatkowski. Polský mistr světa z roku 2014, letošní vítěz klasiky Milán - San Remo a závodník týmu Sky má velký podíl na vítězství Chrise Frooma.

Jeho stoprocentní spolehlivost v kopcích, rovinách, na větru, ale i zručnost při výměně Froomova zadního kola v etapě do Le Puy-en-Velay by skoro zasloužily vytvoření nové klasifikace pro nejužitečnějšího pomocníka, týmového hráče, sluhu, prostě domestika.

O jejím vítězi by letos nebylo pochyb! Tato Tour de France možná fanoušky trochu zklamala svou nezáživností. Nabídla zvláštní cyklistický paradox velmi vyrovnaného a zároveň nepříliš atraktivního souboje o celkové pořadí.

Na druhou stranu závod poskytl jedinečný pohled do taktiky, organizace a strategie jednotlivých týmů. Každý den se do průběhu etap promítaly jejich ambice a cíle v různých klasifikacích. Slavila tedy cyklistika jako týmový sport, kde vítězí jednotlivci. Není i tohle paradox? Řekl bych Kwiatkowského paradox.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy