V terénu dominovala jednoznačně kola Scott, pro olympijské zlato si na nich dojel Schurter i vítězka ženského závodu Jenny Rissvedsová ze Švédska. Na silnici zvítězil Belgičan Greg van Avermaet na kole BMC a mezi ženami pak nizozemská cyklistka Anna Van der Breggenová. Kola všech těchto čtyř olympijských vítězů byla k vidění na největším evropském cyklistickém veletrhu Eurobike, který se uskutečnil v závěru minulého týdne.
Horská kola: Nino Schurter & Scott
Jeden z největších soupeřů Čecha Jaroslava Kulhavého zvolil pro olympijskou sezonu kolo Scott Spark RC 900 na 29palcových kolech, přestože ještě poměrně nedávno byl častěji vidět na stroji s menšími sedmadvacítkami. Větší rozměr byl pro olympijskou trať evidentně dobrou volbou. Pokud jde o řazení, bylo Schurterovo kolo vybaveno novou sadou SRAM XX1 Eagle, která má vpředu jen jeden převodník a vzadu kazetu s dvanácti pastorky.
Mimochodem, toto kolo s karbonovým rámem a s podobnou výbavou jako měl olympijský vítěz se dá i koupit. Sériový model pro rok 2017 vyjde v nejlepším provedení na 270 tisíc korun.
Silnice: Greg van Avermaet & BMC
Belgičan Greg Van Avermaet projel cílem olympijského závodu na stejném kole, které používá jako člen profesionálního týmu BMC Racing. Jde o bicykl BMC Teammachine SLR01 s karbonovým rámem, v tomto případě osazený elektronickým řazením Shimano Dura-Ace Di2, což je samozřejmě nejvyšší silniční sada od Shimana.
Ráfky jsou také karbonové (Shimano Dura-Ace), řídítka a představec vyrobila firma 3T a sedlo je italský fi’zi:k. I tento bicykl se dá v sériovém provedení koupit – stojí bezmála 300 tisíc korun.
Silnice: Anna van der Breggenová & Liv
V případě olympijské vítězky v silničním závodě žen jde o trochu tajemnější historii. Její profesionální tým Rabo-Liv letos používá kola Liv Envie Advanced Pro. Liv je speciální značka určená pro ženy, která je odvozena od kol Giant.
Podle webu CyclingTips jela ovšem nizozemská závodnice na jiném stroji. Měl prý rám Giant TCR Advanced SL, ovšem vyvedený v barvách značky Liv. “Giant to nijak nevysvětlil, ale svou roli při výběru zřejmě sehrál brutálně kopcovitý profil závodu,” míní autor článku James Huang.
Kolo bylo opět vybaveno elektronickým řazením Shimano Dura-Ace Di2 a karbonovými ráfky. Cena se bude opět pohybovat v řádech statisíců korun.
Horská kola: Jenny Rissvedsová & Scott
Podobně jako vítěz v kategorii mužů, i Jenny Rissvedsová jela na celoodpruženém kole Scott Spark. V tomto případě šlo ovšem o model RC 700 na 27placových kolech, které lépe vyhovují menší postavě závodnice (164cm).
Fakt, že kola Rissvedsové i Schurtera jsou velmi podobná, samozřejmě souvisí s tím, že oba jezdí za profesionální tým Scott Odlo. Stejné je na obou strojích i řazení SRAM XX1. Mimochodem, firma SRAM věří, že s tímto řazením přichází zcela nová epocha, ve které už horská kola nebudou potřebovat dva či tři převodníky a více než dvacet rychlostí. Jeden převodník a dvanáct rychlostí (nebo chcete-li pastorků) prý úplně stačí. Cena sériového modelu v nejlepším provedení sahá ke 270 tisícům korun.