Čína dostala mezinárodní povolení k nákupu slonoviny

vk
16. 7. 2008 17:24
Legálně získanou slonovinu prodávají čtyři africké státy

Ženeva - Čína dostala povolení k odkupu afrických zásob legální slonoviny. Na nedávném zasedání v Ženevě ho schválila Dohoda o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), píše britský deník Guardian.

Odborníci z komise CITES doufají, že díky povolení legálního odkupu se v Číně podaří vymýtit černý trh s touto vzácnou komoditou.

S rozhodnutím komise však nesouhlasí ochránci přírody. Podle nich povede prodej slonoviny do Číny k nárůstu pytláctví a nelegálního obchodu.

O slonech v Česku: Budou se sloni rodit v Česku? Sloní matka je na cestě

Ochránci zvířat nesouhlasí

"Jsme hluboce nespokojeni, CITES hraje s africkými slony ruskou ruletu," řekl pro Guardian Robbie Marsland, britský ředitel Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW).

"Povolení dovozu nové slonoviny do Číny bude podporovat poptávku a vytvoří kouřovou clonu pro prodej nelegálně získané slonoviny na legálních trzích nebo přes internet obyvatelům Číny i cizincům," dodal Marsland.

Čína možnost získat povolení těsně propásla v roce 2007, ale v letošním roce jí ho komise CITES, která sdružuje 173 zemí, udělila.

Japonsko je jediný další povolený kupec a má zájem o zásobu 108 tun slonoviny z Botswany, Namibie, Jižní Afriky a Zimbabwe. Tyto čtyři státy získaly v roce 2007 zvláštní povolení CITES k prodeji legálně získané slonoviny.

Slonovina byla získána z vybraných slabých jedinců v oblastech, kde se sloni přemnožili. Část byla zabavena pytlákům a nelegálním prodejcům.

Čtěte také: Jižní Afrika bude vybíjet slony. Přemnožili se

Spory o prodej slonoviny

Prodej slonoviny byl dlouho sporný. Mezinárodní obchod byl dohodou CITES zakázán v roce 1989, ale i nadále byl povolen v případě některých velkých sloních populací.

Po zkušebním jednorázovém prodeji slonoviny do Japonska v roce 1999 některé skupiny ochránců přírody došly k názoru, že tento prodej významně zvýšil zabíjení slonů v Africe.

Další jednorázový prodej, který CITES schválil, proběhl v roce 2002, ale dosud nebyl ukončen. Africké státy prý podle Guardianu čekaly, až se jako kupec připojí Čína, aby mohly zvýšit cenu podle nabídek.

Podmínkou jakéhokoliv prodeje slonoviny je, aby získané peníze šly na projekty ochrany přírody k podpoře slonů a rozvojové programy. 

Čína likviduje černý trh

Tom Milliken, obchodní ředitel pro východní a jižní africké transakce, řekl pro Guardian, že Čína rázně potlačuje svůj nelegální obchod, aby získala povolení k nákupu.

"Teď by Čína měla pomáhat ostatním zemím, aby se pokusily o to samé, především ve střední Africe, kde je nelegální lov slonů hojně rozšířený," dodal Milliken.

Podle Millikena monitorovací systém CITES vysleduje, zda prodej povede k nárůstu nelegální slonoviny.

"Vzhledem k poslednímu jednorázovému prodeji slonoviny pod dozorem CITES v roce 1999, je povzbudivým zjištěním, že nezákonný obchod v posledních pěti letech výrazně poklesl," vysvětlil pro BBC News Milliken.

Jednou za devět let

Susan Liebermanová, ředitelka mezinárodního programu pro ohrožené druhy při Světovém fondu na ochranu přírody (WWF), řekla, že nelegální obchod by měl vzbuzovat větší zájem než jednorázový odprodej zásob.

V Jihoafrické republice přežili sloni už jenom v rezervacích. V Krugerově národním parku se jim ale daří, jsou jich zde tisícovky.
V Jihoafrické republice přežili sloni už jenom v rezervacích. V Krugerově národním parku se jim ale daří, jsou jich zde tisícovky. | Foto: Pavel Baroch

"Pohled na slonovinu otevřeně a legálně nabízenou v mnoha afrických městech je pravděpodobně mnohem lákavější výzva pro ty, kdo přemýšlejí o pytlačení a pašování, než přísně kontrolovaný jednorázový odprodej," řekla Liebermanová. 

"Jediná cesta, jak ukončit nelegální lov slonů, je díky efektivnímu ostřejšímu zásahu na domácích nelegálních trzích se slonovinou," dodala.

Čínská žádost získala v hlasování na setkání CITES v Ženevě jasnou většinu. Proti byla koalice 27 afrických zemí vedená státem Mali.

V březnu a dubnu sekretariát CITES provedl audity v každé ze čtyř zemí, aby se ujistil, že slonovina byla správně registrována a byla získána legálně.

Smlouva z roku 2007 také stanovuje, že jakmile bude prodej dokončen, není možný žádný další prodej do těchto zemí během "klidového období" devíti let, které začne v okamžiku dokončení současného prodeje.

Více o slonech: Do Kambodži se po válce vracejí tygři a sloni

 

Právě se děje

Další zprávy