Jižní Afrika bude vybíjet slony. Přemnožili se

Red Zah
25. 2. 2008 16:35
Po 13 letech se v JAR obnovuje regulace chobotnatců
Foto: Monika Hanušová

Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky oznámila, že bude poprvé po 13ti letech vybíjet slony. Je jich údajně příliš mnoho.

"Náš odbor přiznal nutnost zachovat utracování jako eventualitu, ale učinil také kroky zajišťující, že půjde pouze o poslední možnost proveditelnou jen za mimořádných okolností," stojí v prohlášení jihoafrického ministra životního prostředí a turistiky Marthinuse Van Schalkwyka, ze kterého citoval jihoafrický server Independent Online.

Vedle zabíjení chce vláda uplatnit i sterilizaci slonů a jejich přesídlování z oblastí, kde se přemnožili.

"Zvláštní spojení"

Více o slonech:

Foto roku 2007
Foto: Reuters

Zabíjení slonů je v zemi zakázáno od roku 1995, sloní populace se ale od té doby údajně zvětšila z osmi na dvacet tisíc kusů. Nové regule začnou platit prvního května.

Vláda připouští, že tento krok vyvolá "silné emoce". Očekávají se především protesty ochránců přírody a aktivistů bojujících za práva zvířat.

"Na zemi je jen několik dalších stvoření, která mají schopnost slonů "spojit se" s lidmi na tak zvláštní úrovni," přiznává sám ministr. A předesílá tím argumentaci jihoafrické organizace Práva zvířat Afrika (ARA).

Sloni v rukou konzumu a spotřeby

ARA cituje z vědeckých studií,které tvrdí, že sloni mají s lidmi mnoho společného. Tvoří sociální pouta, rozeznávají se podle "obličeje" a jsou schopni řešit komplikované intelektuální problémy.

Organizace hodlá vládě kvůli slonům dělat problémy. Chce uspořádat protestní akce, kampaň za turistický bojkot země a rozhodnutí napadne i u soudu.

"Sloni se změnili ve zboží a artikl. V rámci globální ekonomické kultury konzumu a spotřeby byla budoucnost sloního druhu svěřena z velké části do rukou trhu," píše se na stránkách jediné velké africké organizace bojující za práva zvířat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy