Jižní Afrika bude vybíjet slony. Přemnožili se

Red Zah
25. 2. 2008 16:35
Po 13 letech se v JAR obnovuje regulace chobotnatců
Foto: Monika Hanušová

Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky oznámila, že bude poprvé po 13ti letech vybíjet slony. Je jich údajně příliš mnoho.

"Náš odbor přiznal nutnost zachovat utracování jako eventualitu, ale učinil také kroky zajišťující, že půjde pouze o poslední možnost proveditelnou jen za mimořádných okolností," stojí v prohlášení jihoafrického ministra životního prostředí a turistiky Marthinuse Van Schalkwyka, ze kterého citoval jihoafrický server Independent Online.

Vedle zabíjení chce vláda uplatnit i sterilizaci slonů a jejich přesídlování z oblastí, kde se přemnožili.

"Zvláštní spojení"

Více o slonech:

Foto roku 2007

Zabíjení slonů je v zemi zakázáno od roku 1995, sloní populace se ale od té doby údajně zvětšila z osmi na dvacet tisíc kusů. Nové regule začnou platit prvního května.

Vláda připouští, že tento krok vyvolá "silné emoce". Očekávají se především protesty ochránců přírody a aktivistů bojujících za práva zvířat.

"Na zemi je jen několik dalších stvoření, která mají schopnost slonů "spojit se" s lidmi na tak zvláštní úrovni," přiznává sám ministr. A předesílá tím argumentaci jihoafrické organizace Práva zvířat Afrika (ARA).

Sloni v rukou konzumu a spotřeby

ARA cituje z vědeckých studií,které tvrdí, že sloni mají s lidmi mnoho společného. Tvoří sociální pouta, rozeznávají se podle "obličeje" a jsou schopni řešit komplikované intelektuální problémy.

Organizace hodlá vládě kvůli slonům dělat problémy. Chce uspořádat protestní akce, kampaň za turistický bojkot země a rozhodnutí napadne i u soudu.

"Sloni se změnili ve zboží a artikl. V rámci globální ekonomické kultury konzumu a spotřeby byla budoucnost sloního druhu svěřena z velké části do rukou trhu," píše se na stránkách jediné velké africké organizace bojující za práva zvířat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy