Jižní Afrika bude vybíjet slony. Přemnožili se

Red Zah
25. 2. 2008 16:35
Po 13 letech se v JAR obnovuje regulace chobotnatců
Foto: Monika Hanušová

Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky oznámila, že bude poprvé po 13ti letech vybíjet slony. Je jich údajně příliš mnoho.

"Náš odbor přiznal nutnost zachovat utracování jako eventualitu, ale učinil také kroky zajišťující, že půjde pouze o poslední možnost proveditelnou jen za mimořádných okolností," stojí v prohlášení jihoafrického ministra životního prostředí a turistiky Marthinuse Van Schalkwyka, ze kterého citoval jihoafrický server Independent Online.

Vedle zabíjení chce vláda uplatnit i sterilizaci slonů a jejich přesídlování z oblastí, kde se přemnožili.

"Zvláštní spojení"

Více o slonech:

Foto roku 2007

Zabíjení slonů je v zemi zakázáno od roku 1995, sloní populace se ale od té doby údajně zvětšila z osmi na dvacet tisíc kusů. Nové regule začnou platit prvního května.

Vláda připouští, že tento krok vyvolá "silné emoce". Očekávají se především protesty ochránců přírody a aktivistů bojujících za práva zvířat.

"Na zemi je jen několik dalších stvoření, která mají schopnost slonů "spojit se" s lidmi na tak zvláštní úrovni," přiznává sám ministr. A předesílá tím argumentaci jihoafrické organizace Práva zvířat Afrika (ARA).

Sloni v rukou konzumu a spotřeby

ARA cituje z vědeckých studií,které tvrdí, že sloni mají s lidmi mnoho společného. Tvoří sociální pouta, rozeznávají se podle "obličeje" a jsou schopni řešit komplikované intelektuální problémy.

Organizace hodlá vládě kvůli slonům dělat problémy. Chce uspořádat protestní akce, kampaň za turistický bojkot země a rozhodnutí napadne i u soudu.

"Sloni se změnili ve zboží a artikl. V rámci globální ekonomické kultury konzumu a spotřeby byla budoucnost sloního druhu svěřena z velké části do rukou trhu," píše se na stránkách jediné velké africké organizace bojující za práva zvířat.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy