Jižní Afrika bude vybíjet slony. Přemnožili se

Red Zah
25. 2. 2008 16:35
Po 13 letech se v JAR obnovuje regulace chobotnatců
Foto: Monika Hanušová

Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky oznámila, že bude poprvé po 13ti letech vybíjet slony. Je jich údajně příliš mnoho.

"Náš odbor přiznal nutnost zachovat utracování jako eventualitu, ale učinil také kroky zajišťující, že půjde pouze o poslední možnost proveditelnou jen za mimořádných okolností," stojí v prohlášení jihoafrického ministra životního prostředí a turistiky Marthinuse Van Schalkwyka, ze kterého citoval jihoafrický server Independent Online.

Vedle zabíjení chce vláda uplatnit i sterilizaci slonů a jejich přesídlování z oblastí, kde se přemnožili.

"Zvláštní spojení"

Více o slonech:

Foto roku 2007

Zabíjení slonů je v zemi zakázáno od roku 1995, sloní populace se ale od té doby údajně zvětšila z osmi na dvacet tisíc kusů. Nové regule začnou platit prvního května.

Vláda připouští, že tento krok vyvolá "silné emoce". Očekávají se především protesty ochránců přírody a aktivistů bojujících za práva zvířat.

"Na zemi je jen několik dalších stvoření, která mají schopnost slonů "spojit se" s lidmi na tak zvláštní úrovni," přiznává sám ministr. A předesílá tím argumentaci jihoafrické organizace Práva zvířat Afrika (ARA).

Sloni v rukou konzumu a spotřeby

ARA cituje z vědeckých studií,které tvrdí, že sloni mají s lidmi mnoho společného. Tvoří sociální pouta, rozeznávají se podle "obličeje" a jsou schopni řešit komplikované intelektuální problémy.

Organizace hodlá vládě kvůli slonům dělat problémy. Chce uspořádat protestní akce, kampaň za turistický bojkot země a rozhodnutí napadne i u soudu.

"Sloni se změnili ve zboží a artikl. V rámci globální ekonomické kultury konzumu a spotřeby byla budoucnost sloního druhu svěřena z velké části do rukou trhu," píše se na stránkách jediné velké africké organizace bojující za práva zvířat.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy