Do Kambodži se po válce vracejí tygři a sloni

vk
31. 5. 2008 12:00
Divoká zvířata vytlačili Rudí Khmérové
Do Kambodži se tygři vracejí, ze Sumatry i odjinud mizí.
Do Kambodži se tygři vracejí, ze Sumatry i odjinud mizí. | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Phnompenh - Do země zničené válkou a brutálním režimem Rudých khmérů se po letech vracejí velké šelmy a sloni. Informoval o tom server NationalGeographic.com.

Stále více zvířat - včetně tygra indočínského, slonů indických a kriticky ohrožených druhů, jako je například ibis obrovský - znovu objevuje poslední zbytky suchých lesů v jihovýchodní Asii.

Před několika lety strážci parku na kameru zachytili svého prvního indočínského tygra. Teď jich tu žije mnohem víc. Do pěti let by se jejich počet mohl vyšplhat na třicet kusů.

O tygrech na Sumatře čtěte ZDE: Tygři na Sumatře jsou znovu na pokraji vyhynutí

"Je zde spousta divoce žijících zvířat, vzhledem k ničení a vybíjení, kterým si tato oblast prošla," řekl Nick Cox, který má na starosti program Mezinárodního fondu na ochranu ohrožených druhů WWF v regionu.

Mezi zvířata, která vyhnala válka, patří i sloni.
Mezi zvířata, která vyhnala válka, patří i sloni. | Foto: Zoologická zahrada Ostrava

"Všechny chráněné oblasti potřebují znát počty důležitých druhů šelem a masožravců, protože pokud neznáme stav svého bankovního konta, nemůžeme sledovat své bohatství," doplňuje Prach Pich Phirun, výzkumný koordinátor WWF.

Dříve lovili, dnes chrání

O ochranu zvířat v rezervaci se stará 70 strážců. Mnohdy to jsou bývalí lovci a pytláci.

"Teď vím, že je potřeba chránit tato zvířata pro naše děti a vnoučata," řekl vrchní strážce Lean Kha, který podle svých odhadů od roku 1979, kdy v Kambodži padl Pol Potův režim, zabil pro obživu tisíce zvířat včetně deseti tygrů.

Ani bez pytláků ale není ohromný les o rozloze kolem 400 tisíc hektarů v bezpečí.

"Žije zde mnoho chudých lidí, kteří tradičně získávali svoji obživu lovem a sběrem dřeva," řekl James MacGregor, ekonom zabývající se ochranou životního prostředí v Mezinárodním institutu pro životní prostředí a rozvoj.

Kambodžané si jen těžko zvykají na to, že by neměli lovit mnohdy ohrožené druhy zvířat pro maso. "Žádáme lidi, aby zanechali něčeho, co jim pomáhalo roky," vysvětlil MacGregor.

Více o ohrožených druzích:

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy