V Senegalu se otrávily děti olovem z autobaterií

vk
25. 6. 2008 16:30
Otrávilo se skoro tisíc lidí
Otrava olovem postihla nejvíce matky s dětmi
Otrava olovem postihla nejvíce matky s dětmi | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Dakar - Senegal nutně potřebuje dekontaminovat prostor hlavního města Dakaru a jeho okolí. Stovky lidí se tam otrávily olovem. Informaci přinesla britská BBC.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zjistila vysokou koncentraci olova, když vyšetřovala smrt desítek dětí v regionu, kde se recyklují olověné baterie.

Ve městě Thiaroye Sur Mer poblíž Dakaru byla nadměrná koncentrace olova naměřena dokonce i v domech.

Zdravotníci tvrdí, že mnoho dětí má navíc po otravě příznaky neurologického poškození.

Zamořené okolí Dakaru

Podle státních úředníků děti otrávil obsah autobaterií, které byly rozlámány kvůli prodeji olova k recyklaci.

Foto: Aktuálně.cz

Přibližně 950 obyvatel okolí hlavního města Dakaru, známého ze slavného automobilového závodu, podle WHO po dlouhou dobu vdechovalo a v potravě přijímalo olovem kontaminovaný prach. 

Čtěte také: Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců

Koordinátorka výzkumu Joanna Tempowski podle agentury AP řekla, že v rybářském městě Thiaroye Sur Mer pracují na recyklaci autobaterií především matky s dětmi na zádech nebo s ratolestmi, které si hrají opodál.

OSN žádá peníze

Zdravotnická agentura OSN proto vyzvala, aby mezinárodní společenství poskytlo Senegalu na dekontaminaci území potřebnou sumu peněz.

Navíc: existuje léčba, která by mohla postiženým dětem otravou pomoci. Podle WHO by ale nebyla účinná, pokud v oblasti kontaminace olovem přetrvá.

Více o Africe:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy