V Senegalu se otrávily děti olovem z autobaterií

vk
25. 6. 2008 16:30
Otrávilo se skoro tisíc lidí
Otrava olovem postihla nejvíce matky s dětmi
Otrava olovem postihla nejvíce matky s dětmi | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Dakar - Senegal nutně potřebuje dekontaminovat prostor hlavního města Dakaru a jeho okolí. Stovky lidí se tam otrávily olovem. Informaci přinesla britská BBC.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zjistila vysokou koncentraci olova, když vyšetřovala smrt desítek dětí v regionu, kde se recyklují olověné baterie.

Ve městě Thiaroye Sur Mer poblíž Dakaru byla nadměrná koncentrace olova naměřena dokonce i v domech.

Zdravotníci tvrdí, že mnoho dětí má navíc po otravě příznaky neurologického poškození.

Zamořené okolí Dakaru

Podle státních úředníků děti otrávil obsah autobaterií, které byly rozlámány kvůli prodeji olova k recyklaci.

Foto: Aktuálně.cz

Přibližně 950 obyvatel okolí hlavního města Dakaru, známého ze slavného automobilového závodu, podle WHO po dlouhou dobu vdechovalo a v potravě přijímalo olovem kontaminovaný prach. 

Čtěte také: Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců

Koordinátorka výzkumu Joanna Tempowski podle agentury AP řekla, že v rybářském městě Thiaroye Sur Mer pracují na recyklaci autobaterií především matky s dětmi na zádech nebo s ratolestmi, které si hrají opodál.

OSN žádá peníze

Zdravotnická agentura OSN proto vyzvala, aby mezinárodní společenství poskytlo Senegalu na dekontaminaci území potřebnou sumu peněz.

Navíc: existuje léčba, která by mohla postiženým dětem otravou pomoci. Podle WHO by ale nebyla účinná, pokud v oblasti kontaminace olovem přetrvá.

Více o Africe:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy