Šálek kávy prodlouží život až o devět minut, zlepší imunitu i fungování jater, tvrdí vědci

Magazín Magazín
13. 7. 2017 12:09
Až tři kávy denně prodlužují život a snižují riziko předčasného úmrtí kvůli nemocem trávicího ústrojí a oběhového systému. Tak by se dala shrnout rozsáhlá studie londýnských a kalifornských vědců o konzumaci kávy. Oblíbený nahořklý mok totiž obsahuje antioxidanty a další fenolické sloučeniny podporující zdravý život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Espresso, cappuccino, latté nebo cold brew. Káva patří celosvětově mezi nejoblíbenější nápoje a nové studie výzkumníků z londýnské Imperial College a americké University of Southern California ukazují, že její pití může prodloužit život.

Výsledky prozatím největšího výzkumu o pití kávy ukazují, že jeden šálek denně snižuje riziko předčasného úmrtí způsobené různými faktory včetně nemocí oběhového systému nebo trávicího traktu. O studii informoval britský deník The Telegraph.

Hrnek denně prodlužuje život mužů o devět minut

Podle profesora Davida Spiegelhaltera z Cambridgské univerzity ze studie vyplývá, že hrnek nahořklého moku prodlužuje život muže v průměru o devět minut a život ženy v průměru o tři minuty.

Autoři rozsáhlé studie z Imperial College a University of Southern California uvádí, že ochranný efekt je dán obsahem antioxidantů a látek zlepšujících zdraví. Ty bojují jednak proti inzulinové rezistenci, ale tlumí také záněty a zlepšují funkci jater.

"Káva obsahuje mnoho antioxidantů a fenolických sloučenin, které hrají důležitou roli při prevenci rakoviny. Ačkoliv tato studie nevykazuje příčinnou souvislost nebo neukazuje na to, které chemické látky v kávě mohou mít tento 'elixírový efekt', je jasné, že káva může být zařazena do zdravého stravování," uvedla k tomu Veronica Setiawanová, asistentka profesora z jihokalifornské univerzity.

Výzkumníci analyzovali data od více než půl milionu lidí ve věku od pětatřiceti let celkem z deseti evropských zemí, mezi nimi byla Velká Británie, Francie, Dánsko a Itálie. Po šestnácti letech sledování zemřelo více než 42 tisíc lidí na různé nemoci včetně rakoviny, nemocí oběhové soustavy, srdečního selhání a mrtvice.

S ohledem na životní styl zahrnující stravu nebo kouření vědci přišli na to, že skupina s nejvyšší spotřebou kávy vykazovala nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili. Spotřeba kávy snížila riziko úmrtí způsobené nemocemi trávícího traktu u mužů o 51 procent a u žen o 40 procent.

Káva pro lepší den i játra

"Zjistili jsme, že vyšší spotřeba kávy byla spojena s nižším rizikem úmrtí z jakékoliv příčiny. Specificky byla nižší u smrti následkem nemocí oběhového systému a onemocnění trávícího ústrojí," uvedl vedoucí výzkumu Marc Gunter z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).

Zúčastnění vědci také přišli na to, že pití kávy podporuje lepší fungování jater a zlepšuje imunitu. "Naše výsledky dokazují, že umírněné pití kávy - kolem tří šálků denně -, není zdraví škodlivé a zahrnutí kávy do stravování naopak může být přínosné," dodal Gunter.

Již předchozí studie prokázaly, že pití kávy je spojeno se snížením rizika několika typů rakoviny, cukrovky, onemocnění jater, Parkinsonovou chorobou a dalšími chronickými onemocněními. Vědci by nyní chtěli dále pokračovat v detailnějším zkoumání těch sloučenin, které se podílejí na zlepšení zdraví.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v loňském roce vyňala kávu ze seznamu karcinogenů a uvedla, že naopak může snížit riziko rakoviny jater a dělohy.

Přestože z anglo-americké studie vyplynuly pozitivní výsledky, některé vědce o prospěšnosti kávy nepřesvědčila. Mezi ně patří například profesor Naveed Sattar z univerzity v Glasgow.

"Je to velmi dobrá studie, napsaná skvělou skupinou, ale její výsledky mě nepřimějí k tomu, abych začal pít kávu, nebo abych ji doporučoval lidem jako prostředek, jak snížit riziko srdečních onemocnění," uvedl Sattar.

Podívejte se: Umělec dělá reprodukci obrazů do mléčné pěny.

Jihokorejský barista Lee Kang-Bin se stal slavným díky reprodukcím obrazů do mléčné pěny. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy