Latte, limonáda a energetický drink. Mladý Američan zemřel kvůli rychle zkonzumovanému kofeinu

ČTK ČTK
16. 5. 2017 21:05
Velké množství kofeinu zkonzumovaného v krátkém času je příčinou smrti šestnáctiletého Američana Davise Cripea, který vypil v rozmezí dvou hodin tři nápoje s vysokým obsahem kofeinu a zkolaboval ve škole. Předtím neměl žádné zdravotní problémy. Podle lékařů nešlo o předávkování kofeinem, srdeční problémy vyvolal způsob, jakým byl kofein v krátkém čase vstřebán.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Smrt šestnáctiletého Američana z Jižní Karolíny způsobilo velké množství kofeinu zkonzumovaného v krátkém čase. Oznámil to soudní lékař Gary Watts. Mladík vypil v rozmezí asi dvou hodin tři nápoje s vysokým obsahem kofeinu, což vedlo k srdečním problémům a způsobilo podle všeho arytmii.

Davis Cripe zkolaboval v dubnu ve škole, když měl v sobě latte z McDonald's a velké množství sladkého nápoje Mountain Dew, k čemuž do dvou hodin připojil energetický nápoj.

Vážil 90 kilogramů a předtím neměl zdravotní problémy. "Nebylo to předávkování kofeinem," sdělil Watts agentuře Reuters. "Neříkáme, že příčinou bylo množství kofeinu v těle, ale způsob, jakým byl v krátkém čase vstřebán," sdělil Watts, podle nějž smrt způsobila arytmie.

Podle koronera bylo v požitých nápojích 470 miligramů kofeinu. Latte z MacDonald's ho obsahuje 142 miligramů, více než půllitrová plechovka Mountain Dew 90 miligramů a v energetickém nápoji ho mohlo být až 240 miligramů. Tento poslední údaj je přibližný, protože se neví, jaké značky byl energetický nápoj, který Cripe vypil.

Podle odborníků je pro většinu zdravých dospělých bezpečné zkonzumovat denně až 400 miligramů kofeinu, což odpovídá asi čtyřem šálkům kávy nebo deseti plechovkám kokakoly či dvěma energetickým nápojům.

Kofein jako stimulant do několika minut ovlivní nervový systém, nabudí pozornost a zmírní ospalost. Může ale také zrychlit srdeční tep a vyvolat úzkost nebo nervozitu.

Odborníci radí, aby příjem kofeinu omezili ti, kdo trpí bolestmi hlavy, nespavostí, nervozitou, neklidem, podrážděním žaludku nebo třesem.

 

Právě se děje

Další zprávy