Sem jsme cestovali na dovolenou za socialismu. Lid do Bulharska, prominenti na Kubu

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 9. 2018 10:17
Projděte si nejčastější destinace, kam jezdili Čechoslováci na dovolenou. Hitem bývalo třeba Bulharsko. "Bez nadsázky se dá říci, že právě Čechoslováci stáli u rozvoje tamního turismu vůbec, dokonce ještě před válkou," píše Michal Petrov v knize Retro ČS 3 (Povolená) dovolená. Podívejte se, kam se cestovalo dříve a kam Češi jezdí na dovolenou dnes.
Praha 1986: pohled do ulic
Praha 1986: pohled do ulic | Foto: Tomáš Vocelka

Praha

Praha lákala k návštěvám stejně jako dnes díky svým památkám, kulturnímu životu, nákupům, ale také metru. "Svézt se převratnou podzemní drahou byl zážitek, sama cesta byla cíl," tvrdí Michal Petrov. 

Převratnou novinkou hlavního města bylo také středisko rychlého občerstvení Arbat. "Do naší paměti se zapsala takzvaná "arbatová omáčka", směs tatarky a kečupu, která se tu přidávala k bramborovým hranolkům," dodává. Kromě toho nabízela Praha spoustu vyhlášených kaváren, restaurací a hostinců.

Petrov taktéž uvádí, že v průběhu let i kvůli rozvoji turistického ruchu však Praha přišla o spoustu příjemných detailů, třeba "normálně osídlené čtvrtě" na Starém Městě, Malé Straně či Hradčanech.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy