Římany šokovali turisté koupající se v pomníku pro oběti války. Itálie není koupelna, řekl ministr

Magazín Magazín
22. 8. 2018 16:30
Dva muži ve spodním prádle se koupali ve fontáně patřící k památníku obětem padlých ve válce. Italy jejich neomalené chování pobouřilo a římský místostarosta slibuje tvrdý postih. Jeden z mužů ve fontáně pózoval zcela nahý. Italský ministr vnitra Matteo Salvini se nechal slyšet, že ví, "jak vychová tyhle idioty, až je chytí".
Záběry na muže, kteří se obnažení koupali ve fontáně. | Video: CasaPound Italia

Turisté a jejich nedůstojné chování obtěžují obyvatele řady evropských metropolí i měst. Nejnovějším případem je skotačení dvou mužů v trenýrkách ve fontáně pomníku pro oběti první světové války v Římě.

Jeden z mužů se dokonce na chvíli zcela odhalil. Scénu natočil na mobil kolemjdoucí. O incidentu informoval i britský Telegraph.

"Kategoricky odsuzuji toto chování, které se nás hluboce dotklo a urazilo památku lidí, kterým je pomník určen - těm, kteří zahynuli pro naši zemi," uvedl Luca Bergamo, zástupce římského primátora. "Takové chování je ukázkou hlouposti, ignorantství a nedostatku respektu vůči historii Říma i Itálie," dodal.

Koupání v římských fontánách je přísně zakázáno. Zástupci policie uvedli, že se snaží oba muže identifikovat a najít. Podle informací hovořili anglicky. "Jakmile budou identifikováni, budou potrestáni nejvyšší možnou pokutou," sdělil Bergamo.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini na Twitteru napsal, že ví, "jak vychovat tyhle idioty, až je chytí". A dodal, že Itálie není jejich koupelna. 

Video zachycující koupání mužů ve fontáně pravděpodobně natočil jeden z taxikářů. Na záznamu je slyšet také jeho lamentování: "Mamma mia, tohle je absurdní," říká.

V obklíčení nových barbarů

Hrob neznámého vojína je součástí rozsáhlého památníku zvaného Oltář vlasti na Benátském náměstí v centru Říma. Monument byl postaven koncem 19. století na počest prvního krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II.

Italské deníky o incidentu informovaly velmi rozhořčeně. "V obklíčení nových barbarů" hlásal například titulek v jednom z největších italských deníků La Repubblica. Deník Corriere della Sera zase napsal, že je to nejnovější z celé řady "idiotských činů". Podle italských médií to není zdaleka poprvé, kdy byl zákaz vstupu a koupání ve fontánách porušen.

Řím se jako jedna z oblíbených turistických destinací dlouhou dobu potýká s nevhodným chováním návštěvníků, od skákání do fontán přes močení na ulici po vyrývání jmen do stěn dva tisíce let starého Kolosea.

Turisty nejvíce láká jedna z nejslavnějších římských památek - Fontána di Trevi. Ta se objevila v řadě filmů, jako Sladký život či Prázdniny v Římě. Zastupitelé města proto zvažují, že k ní zavedou jednosměrnou trasu, aby rozptýlili dav a zabránili nevhodnému chování. Podobná trasa v Římě vede například do Sixtinské kaple, kam se turisté dostanou pouze z Vatikánského muzea.

Video: Thajsko uzavřelo pláž, jezdilo na ni moc turistů

Thajsko na část roku uzavřelo jednu ze svých nejznámějších pláží. Navštěvovalo ji moc turistů | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy