Sem jsme cestovali na dovolenou za socialismu. Lid do Bulharska, prominenti na Kubu

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 9. 2018 10:17
Projděte si nejčastější destinace, kam jezdili Čechoslováci na dovolenou. Hitem bývalo třeba Bulharsko. "Bez nadsázky se dá říci, že právě Čechoslováci stáli u rozvoje tamního turismu vůbec, dokonce ještě před válkou," píše Michal Petrov v knize Retro ČS 3 (Povolená) dovolená. Podívejte se, kam se cestovalo dříve a kam Češi jezdí na dovolenou dnes.
Plakát lákající na dovolenou u Balatonu
Plakát lákající na dovolenou u Balatonu | Foto: © Nakladatelství JOTA, 2017

Maďarsko

Zatímco dnes patří k nejoblíbenější maďarské destinaci Čechů Budapešť, dříve byl velmi oblíbený také Balaton. Největšímu jezeru ve střední Evropě se též přezdívá Maďarské moře.

"Bylo první, které nám otevřelo své hranice při bezvízovém styku a jeho popularita mezi našimi rekreanty je stále značná. Vlakové a autokarové zájezdy do Budapešti a na Balaton, dvě nejnavštěvovanější místa země, trvají déle, ale rozšiřují se i o možnost osmidenní cesty vlastními vozy," lákal v roce 1967 Čedok.

Cestovní kancelář mládeže SSM zase například v 80. letech nabízela 13denní vlakový zájezd do města Balatonföldvár na břehu Balatonu za 2770 korun. Podobný pobyt dnes vychází s vlastní dopravou  na 12 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy