Staroměstské náměstí v Praze patří k nejlepším světovým památkám, míní TripAdvisor

mdan mdan
28. 9. 2018 10:10
Uživatelé oblíbeného cestovatelského fóra TripAdvisor vybrali 25 nejlepších památek na světě. Patří mezi ně kambodžský chrám Angkor Vat, bazilika svatého Petra ve Vatikánu, Tádž Mahal i Staroměstské náměstí v Praze. Zahraniční turisté na něm především obdivují jedinečnou architekturu a atmosféru, přestože přiznávají, že bývá přeplněné turisty. Američan pod přezdívkou ichvaguer dokonce uvedl, že Praha a její centrum je "jedno z nejkrásnějších míst na světě". Podívejte se, která další místa na světě se zařadila po bok pražského náměstí.
Chrám Angkor Wat, Siem Reap, Kambodža
Chrám Angkor Wat, Siem Reap, Kambodža | Foto: Shutterstock

Chrám Angkor Vat, Siem Reap, Kambodža

Královský chrám ze 12. století je od roku 1992 na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o kombinaci chrámové hory a královského paláce, do kterého zasahují i indické vlivy.

Angkor Vat má představovat domov hinduistických bohů Méru, pět věží pak symbolizuje okolní vrcholky posvátné hory, obvodové zdi a příkop stavby znázorňují pohoří a oceán. Stavba je vrcholem khmerské architektury a je vyobrazena také na kambodžské vlajce. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy