Bali rozčílil dánský turista sedící na svatyni. Nevhodného chování v chrámech přibývá

mdan mdan
22. 9. 2018 9:45
Nejpopulárnější indonéský ostrov Bali začíná řešit podobné problémy jako evropské metropole. Turisté, jejichž počet každým rokem stoupá, se zde chovají nevhodně a nerespektují místní kolorit. Posledním incidentem je fotografie dánského turisty na Instagramu, kde sedí na nejvýznamnější svatyni v hinduistickém chrámu Pura Luhur Batukaru. Místní samospráva se proto rozhodla upravit pravidla pro návštěvu chrámů.
Chrám Pura Luhur Batukaru.
Chrám Pura Luhur Batukaru. | Foto: Shutterstock

Balijská vláda se chystá, že si došlápne na nevhodné chování turistů v hinduistických chrámech na populárním indonéském ostrově. Vadí jim, že se při návštěvách chovají nevhodně, fotí se v plavkách a šplhají po svatyních.

"Jedná se o vládní snahu ochránit chrámy, které jsou duší balijské kultury a tradic. Jejich zachování je pro nás velmi důležité," citoval britský deník Guardian Artha Sukawatiho, zástupce balijského guvernéra Tjokorda Oka.

Sukawati uvedl, že místní správa by chtěla upravit pravidla návštěv chrámů bez doprovodu průvodců. Čeho přesně se bude změna týkat, však zatím není jasné.  Rozhodnutí ostrovní správy je podle Guardianu reakcí na nedávný incident v chrámu Pura Luhur Batukaru nedaleko slavných rýžových polí Jatiluwih v centrální části ostrova.

Dánský turista se nechal vyfotit, jak sedí na svatyni Linggih Padmasana. Ta je přitom zasvěcena nejvyššímu božstvu balijského hinduismu. Chování turisty je věřícími považováno za velmi urážlivé a indonéská hinduistická rada už uvědomila policii, aby incident vyšetřila a muže vypátrala. Ostrovní země velmi přísně dbá na dodržování pravidel a na respekt k sakrálním místům.

"Jsme příliš otevření turistům"

Nedávno jmenovaný zástupce guvernéra se při této příležitosti nechal slyšet, že stále se zvyšující počet příchozích turistů ovlivňuje negativně ostrovní kulturu. "Jsme příliš otevření turistům, přichází jich příliš mnoho a tím pádem je i kvalita těchto turistů horší než dříve," uvedl.

Incident z Pura Luhur Batukaru však není jediný svého druhu. Turisté údajně šplhají na svatyně pravidelně proto, aby si pořídili co nejoriginálnější fotku. Guardian připomíná také případ ženy, která pózovala na fotce před chrámem v bikinách. Při návštěvách hinduistických chrámů se přitom všichni musí zahalit od pasu po kotníky do sarongu, muže nevyjímaje.

Populární indonéský ostrov přiláká každý rok zhruba pět milionů návštěvníků z celého světa. Nejvíce jich přilétá z Austrálie, Velké Británie, Indie a v poslední době také z Číny. Turistický ruch tvoří okolo šedesáti procent všech příjmů Bali.

Video: Život na Bali pár měsíců po erupci sopky Agung

Reportérka Aktuálně.cz navštívila rodiny farmářů na Bali, kteří žijí poblíž sopky Agung. Její erupce na podzim vyhnaly desítky tisíc lidí. | Video: Magdaléna Daňková, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 49 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy