Bali rozčílil dánský turista sedící na svatyni. Nevhodného chování v chrámech přibývá

mdan mdan
22. 9. 2018 9:45
Nejpopulárnější indonéský ostrov Bali začíná řešit podobné problémy jako evropské metropole. Turisté, jejichž počet každým rokem stoupá, se zde chovají nevhodně a nerespektují místní kolorit. Posledním incidentem je fotografie dánského turisty na Instagramu, kde sedí na nejvýznamnější svatyni v hinduistickém chrámu Pura Luhur Batukaru. Místní samospráva se proto rozhodla upravit pravidla pro návštěvu chrámů.
Chrám Pura Luhur Batukaru.
Chrám Pura Luhur Batukaru. | Foto: Shutterstock

Balijská vláda se chystá, že si došlápne na nevhodné chování turistů v hinduistických chrámech na populárním indonéském ostrově. Vadí jim, že se při návštěvách chovají nevhodně, fotí se v plavkách a šplhají po svatyních.

"Jedná se o vládní snahu ochránit chrámy, které jsou duší balijské kultury a tradic. Jejich zachování je pro nás velmi důležité," citoval britský deník Guardian Artha Sukawatiho, zástupce balijského guvernéra Tjokorda Oka.

Sukawati uvedl, že místní správa by chtěla upravit pravidla návštěv chrámů bez doprovodu průvodců. Čeho přesně se bude změna týkat, však zatím není jasné.  Rozhodnutí ostrovní správy je podle Guardianu reakcí na nedávný incident v chrámu Pura Luhur Batukaru nedaleko slavných rýžových polí Jatiluwih v centrální části ostrova.

Dánský turista se nechal vyfotit, jak sedí na svatyni Linggih Padmasana. Ta je přitom zasvěcena nejvyššímu božstvu balijského hinduismu. Chování turisty je věřícími považováno za velmi urážlivé a indonéská hinduistická rada už uvědomila policii, aby incident vyšetřila a muže vypátrala. Ostrovní země velmi přísně dbá na dodržování pravidel a na respekt k sakrálním místům.

"Jsme příliš otevření turistům"

Nedávno jmenovaný zástupce guvernéra se při této příležitosti nechal slyšet, že stále se zvyšující počet příchozích turistů ovlivňuje negativně ostrovní kulturu. "Jsme příliš otevření turistům, přichází jich příliš mnoho a tím pádem je i kvalita těchto turistů horší než dříve," uvedl.

Incident z Pura Luhur Batukaru však není jediný svého druhu. Turisté údajně šplhají na svatyně pravidelně proto, aby si pořídili co nejoriginálnější fotku. Guardian připomíná také případ ženy, která pózovala na fotce před chrámem v bikinách. Při návštěvách hinduistických chrámů se přitom všichni musí zahalit od pasu po kotníky do sarongu, muže nevyjímaje.

Populární indonéský ostrov přiláká každý rok zhruba pět milionů návštěvníků z celého světa. Nejvíce jich přilétá z Austrálie, Velké Británie, Indie a v poslední době také z Číny. Turistický ruch tvoří okolo šedesáti procent všech příjmů Bali.

Video: Život na Bali pár měsíců po erupci sopky Agung

Reportérka Aktuálně.cz navštívila rodiny farmářů na Bali, kteří žijí poblíž sopky Agung. Její erupce na podzim vyhnaly desítky tisíc lidí. | Video: Magdaléna Daňková, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy