Bali rozčílil dánský turista sedící na svatyni. Nevhodného chování v chrámech přibývá

mdan mdan
22. 9. 2018 9:45
Nejpopulárnější indonéský ostrov Bali začíná řešit podobné problémy jako evropské metropole. Turisté, jejichž počet každým rokem stoupá, se zde chovají nevhodně a nerespektují místní kolorit. Posledním incidentem je fotografie dánského turisty na Instagramu, kde sedí na nejvýznamnější svatyni v hinduistickém chrámu Pura Luhur Batukaru. Místní samospráva se proto rozhodla upravit pravidla pro návštěvu chrámů.
Chrám Pura Luhur Batukaru.
Chrám Pura Luhur Batukaru. | Foto: Shutterstock

Balijská vláda se chystá, že si došlápne na nevhodné chování turistů v hinduistických chrámech na populárním indonéském ostrově. Vadí jim, že se při návštěvách chovají nevhodně, fotí se v plavkách a šplhají po svatyních.

"Jedná se o vládní snahu ochránit chrámy, které jsou duší balijské kultury a tradic. Jejich zachování je pro nás velmi důležité," citoval britský deník Guardian Artha Sukawatiho, zástupce balijského guvernéra Tjokorda Oka.

Sukawati uvedl, že místní správa by chtěla upravit pravidla návštěv chrámů bez doprovodu průvodců. Čeho přesně se bude změna týkat, však zatím není jasné.  Rozhodnutí ostrovní správy je podle Guardianu reakcí na nedávný incident v chrámu Pura Luhur Batukaru nedaleko slavných rýžových polí Jatiluwih v centrální části ostrova.

Dánský turista se nechal vyfotit, jak sedí na svatyni Linggih Padmasana. Ta je přitom zasvěcena nejvyššímu božstvu balijského hinduismu. Chování turisty je věřícími považováno za velmi urážlivé a indonéská hinduistická rada už uvědomila policii, aby incident vyšetřila a muže vypátrala. Ostrovní země velmi přísně dbá na dodržování pravidel a na respekt k sakrálním místům.

"Jsme příliš otevření turistům"

Nedávno jmenovaný zástupce guvernéra se při této příležitosti nechal slyšet, že stále se zvyšující počet příchozích turistů ovlivňuje negativně ostrovní kulturu. "Jsme příliš otevření turistům, přichází jich příliš mnoho a tím pádem je i kvalita těchto turistů horší než dříve," uvedl.

Incident z Pura Luhur Batukaru však není jediný svého druhu. Turisté údajně šplhají na svatyně pravidelně proto, aby si pořídili co nejoriginálnější fotku. Guardian připomíná také případ ženy, která pózovala na fotce před chrámem v bikinách. Při návštěvách hinduistických chrámů se přitom všichni musí zahalit od pasu po kotníky do sarongu, muže nevyjímaje.

Populární indonéský ostrov přiláká každý rok zhruba pět milionů návštěvníků z celého světa. Nejvíce jich přilétá z Austrálie, Velké Británie, Indie a v poslední době také z Číny. Turistický ruch tvoří okolo šedesáti procent všech příjmů Bali.

Video: Život na Bali pár měsíců po erupci sopky Agung

Reportérka Aktuálně.cz navštívila rodiny farmářů na Bali, kteří žijí poblíž sopky Agung. Její erupce na podzim vyhnaly desítky tisíc lidí. | Video: Magdaléna Daňková, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy