Tři géniové rozluštili kód Enigmy už před válkou. Barevná Poznaň jim vzdává hold

Poznaň je jedním z nejstarších a nejkrásnějších měst Polska. Mezi hlavní lákadla patří i fascinující Šifrovací centrum Enigma.
Využíval se od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později jej začaly používat i armády.
Poznaň má bohatou historii sahající až do středověku. V minulosti byla důležitým obchodním uzlem.
Náměstí je obklopeno pestrobarevnými měšťanskými domy, jež dodávají místu neopakovatelnou atmosféru.
Dnes je město známé svou univerzitou, festivalem Malta, krásným starým městem a historickými památkami, jako je poznaňský hrad. Zobrazit 37 fotografií
Foto: Petra Stěhulová
Petra Stěhulová Petra Stěhulová
před 1 hodinou
Poznaň je jedním z nejstarších a nejkrásnějších polských měst. Procházka malebnými uličkami jejího centra návštěvníky dříve či později zavede k ikonickému náměstí s barevnými domy a slavnými kozlíky na radniční věži. Mezi hlavní lákadla ale patří i fascinující Šifrovací centrum Enigma, věnované polským kryptologům. Ti sehráli klíčovou roli při rozluštění nacistického kódu Enigma.

"Objevte, co je skryté," vyzývá Šifrovací centrum Enigma, jež přibližuje dílo poznaňských matematiků, kteří přišli na to, jak fungují německé kódovací stroje Enigma roky před Alanem Turingem.

Poznaň je městem s živou akademickou komunitou. Aby ne, sídlí tu jedna z nejuznávanějších univerzit v Polsku - Univerzita Adama Mickiewicze, založená v roce 1919. O deset let později na ní začali tři matematici Marian Rejewski, Henryk Zygalski a Jerzy Rózycki navštěvovat tajný kurz kryptologie organizovaný šifrovacím úřadem polské armády. 

Poté, co se ve 30. letech 20. století přestěhovali do kanceláře ve Varšavě, vyvinuli všichni společně zařízení a matematické techniky pro dešifrování kódovaných zpráv odeslaných prostřednictvím německých strojů Enigma. 

V roce 1939, těsně před vypuknutím války, předal polský tým svá zjištění zpravodajským důstojníkům z Francie a Británie. Jejich práce hrála klíčovou roli a pomohla Alanu Turingovi a jeho lapačům kódů ve slavném Bletchley Parku dekódovat německou komunikaci během války, kterou to tak výrazně zkrátilo.

Nahlédněte do Šifrovacího centra Enigma v Poznani | Video: csenigma

Kdo má rád matematiku, záhady anebo alespoň deskové hry, přijde si v Šifrovacím centru Enigma na své. Multimediální výstava přístupným způsobem seznamuje návštěvníky s historií šifrování a kódování, která sahá až do starověku. Zároveň připomíná, že objevy geniálních polských matematiků ovlivnily průběh druhé světové války i pokrok digitální éry. 

Centrum hýří barvami

Kozlíci jsou jednou z největších atrakcí Poznaně.
Kozlíci jsou jednou z největších atrakcí Poznaně. | Foto: Shutterstock

Poznaň byla v minulosti důležitým obchodním uzlem, a tak její historické centrum vyhlíží opravdu bohatě. Srdcem města je Stary Rynek, tedy Staré náměstí, které patří mezi největší v Evropě. Náměstí je obklopeno pestrobarevnými měšťanskými domy, jež dodávají místu neopakovatelnou atmosféru, a bývá to většinou to první, co se člověku po návštěvě Poznaně vybaví.

Mezi nejznámější památky na náměstí patří renesanční poznaňská radnice ze 16. století, která přitahuje pozornost svou hodinovou věží, na níž se každý den v poledne odehrává slavné představení dvou bílých kozlíků, kteří se dvanáctkrát srazí hlavami. 

Legenda o kozlících říká, že to jsou zvířata, která utekla místnímu kuchaři těsně předtím, než je chtěl uvařit. Zatoulali se do radniční věže, kde se začali trkat rohy a pobavili tím celé město.

Kdo navštíví Poznaň, měl by určitě ochutnat místní specialitu - Svatomartinské rohlíky. Prodávají se na kila, jsou z pořádně hutného a sladkého těsta. Jeden vyjde zhruba na 13 zlotých, tedy nějakých 76 korun. Sladkost přijde při procházení se městem, kde je toho hodně k objevování, vhod. Dodá energii k tomu, aby se člověk mohl vydat přes řeku Wartu na Dómský ostrov, v polštině Ostrow Tumski, kde se v 10. století zrodilo Polsko.

Úplně nejslavnější období Poznaň zažila mezi lety 968, kdy na ostrově vzniklo první polské biskupství a základy katedrály svatého Petra a Pavla, a rokem 1039, kdy ji poničil výbojný český kníže Břetislav I. Za tvůrce polského státu historici považují knížete Měška I., který zde roku 966 přijal křest a následně v zemi prosadil zavedení západního křesťanství. 

Katedrála svatého Petra a Pavla je nejstarší polskou katedrálou. 
Katedrála svatého Petra a Pavla je nejstarší polskou katedrálou.  | Foto: Petra Stěhulová

Poznaň z výšky 

Aby člověk město doopravdy dobře poznal, je dobré ho vidět z ptačí perspektivy. Jednou z možností je navštívit místní Muzeum užitého umění, jež se obsahem podobá pražskému Uměleckoprůmyslovému muzeu. Ve sbírkách má 11 tisíc exponátů, jako jsou látky, oblečení, nábytek, sklo, stříbro a další předměty, které jsou vystaveny v chronologickém pořadí od středověku až po současnost. 

Nejlepší část ale přijde nahoře. Návštěvníci se totiž mohou dostat až na ochoz jedné z věží muzea a prohlédnout si celé město, jehož krásy nejsou skryté a nikdo je nemusí - na rozdíl od kódu Enigmy - dlouho zkoumat a dešifrovat.

Tip na ubytování a gastro zážitek v Poznani
Autor fotografie: Ilonn Boutique Limanowskiego

Tip na ubytování a gastro zážitek v Poznani

V klidné části Poznaně, z níž je to jen pár stanic tramvají (lístek se dá koupit pohodlně kartou ve vagonu) do centra, se ve zrekonstruované starožitné cihlové budově nachází Ilonn Boutique Limanowskiego, který si do svého výběru přidalo i Amazing Places. Je to jeden z jejich tipů zajímavých ubytování v Polsku.

V přidružené restauraci The Time, která se ale nachází blíže centru, je v nabídce kromě jiného Poznaňská kachna, která se připravuje s jablky a je jedním z receptů, na něž je velkopolská kuchyně nejvíce hrdá. Obě místa se letos dostala do červeného průvodce Michelin, který oceňuje zdejšího marinovaného sledě.

Další užitečná doporučení, kde se v Poznani najíst, se dají najít na Visit Poznaň.

 

Právě se děje

Další zprávy