Popírači zemské přitažlivosti a milovníci oceánu. Surfařská elita poměřila síly v Portugalsku

Záběr z klasifikace portugalského závodu.
Přístavní městečko na západním výběžku Portugalska je surfovou Mekkou. Každý rok na podzim se zde ve vlnách ztrácí světová surfařská elita.
Pořádně se rozcvičit a jde se na to. Američan Kolohe Andina před závodem ve vlnách.
Favoritem byl mimo jiné talentovaný třiadvacetiletý Brazilec Gabriel Medina, šampion z roku 2014.
Pokusy zdolat vlny v Nazaré však také často končí hospitalizací. V roce 2013 při pokusu zdolat rekord zkušená brazilská surfařka Maya Gabeirová málem utonula. Z masy vody ji zachránila její kolegyně.
Foto: ČTK
ČTK Magazín ČTK, Profimedia, Magazín
1. 11. 2017 17:38
Do portugalského městečka Peniche na břehu Atlantského oceánu se na konci října sjela světová surfařská elita. Během deseti dní mezi sebou poměřovali sílu, výdrž a vynalézavost triků v rámci jednoho ze závodů Světové surfové ligy. Celkovým vítězem portugalského kola, kterému se také říká Supertubos v odkazu na perfektní trubicové vlny o výšce až čtyři metry, se stal třiadvacetiletý Brazilec Gabriel Medina. Porazil tak celkem pětatřicet dalších závodníků, včetně dosud úřadujícího mistra Johna Johna Florence z Havaje. Surfaře hodnotí porota udělováním bodů podle náročnosti vlny, inovativnosti a progresivnosti triků, kombinace manévrů, rychlosti, síly a proudění.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy