Popírači zemské přitažlivosti a milovníci oceánu. Surfařská elita poměřila síly v Portugalsku

Záběr z klasifikace portugalského závodu.
Přístavní městečko na západním výběžku Portugalska je surfovou Mekkou. Každý rok na podzim se zde ve vlnách ztrácí světová surfařská elita.
Pořádně se rozcvičit a jde se na to. Američan Kolohe Andina před závodem ve vlnách.
Favoritem byl mimo jiné talentovaný třiadvacetiletý Brazilec Gabriel Medina, šampion z roku 2014.
Pokusy zdolat vlny v Nazaré však také často končí hospitalizací. V roce 2013 při pokusu zdolat rekord zkušená brazilská surfařka Maya Gabeirová málem utonula. Z masy vody ji zachránila její kolegyně.
Foto: ČTK
Do portugalského městečka Peniche na břehu Atlantského oceánu se na konci října sjela světová surfařská elita. Během deseti dní mezi sebou poměřovali sílu, výdrž a vynalézavost triků v rámci jednoho ze závodů Světové surfové ligy. Celkovým vítězem portugalského kola, kterému se také říká Supertubos v odkazu na perfektní trubicové vlny o výšce až čtyři metry, se stal třiadvacetiletý Brazilec Gabriel Medina. Porazil tak celkem pětatřicet dalších závodníků, včetně dosud úřadujícího mistra Johna Johna Florence z Havaje. Surfaře hodnotí porota udělováním bodů podle náročnosti vlny, inovativnosti a progresivnosti triků, kombinace manévrů, rychlosti, síly a proudění.
 

Právě se děje

Další zprávy