Český fotograf okouzlil svět, vypráví fascinující příběhy divokého oceánu

Český fotograf okouzlil svět, vypráví fascinující příběhy divokého oceánu
Ostrov Skellig Rock je druhá největší kolonie terejů v Evropě. Západní pobřeží Irska.
Severní Atlantik je jeden z nejdivočejších oceánů světa. Během zimy obrovské vlny bičují irské pobřeží.
Majestátné útesy Cliffs of Moher. Západní pobřeží Irska.
Vlna se jménem Aileens se láme pod obrovskými útesy Cliffs of Moher a je Mekkou světového surfingu. Západní pobřeží Irska.
Foto: George Karbus, Nikon
1. 9. 2017 7:37
Jiří "George" Karbus pochází z Karlových Varů, ovšem ve světě nejspíš ani netuší, že je původem Čech. George je totiž momentálně jedním z nejuznávanějších fotografů přírody, jeho snímky publikují slavné časopisy a sbírá ocenění na nejprestižnějších fotosoutěžích. Právě teď vystavuje v Praze své Příběhy divokého oceánu.

Před dvanácti lety se domovem Jiřího Karbuse stalo západní pobřeží Irska. V obřích vlnách Atlantiku našel nejen sám sebe, ale také přátelského divokého delfína. A přátelství s ním mu změnilo život.

Inspirován delfíním kamarádem se vydal i s rodinou na cesty po světových oceánech. Setkal se s kosatkami drsné Arktidy i s obřími keporkaky jižního Pacifiku. Jeho láska k přírodě a fotografii hraničí až s posedlostí a hluboce se odráží v jeho snímcích.

"Snažím se zachytit krásy našeho úžasného světa a ukázat lidem opravdové poklady života. Doufám, že mohu lidi inspirovat, aby žili ve větší harmonii s přírodou," popisuje Jiří Karbus svůj vztah k fotografii. Jeho snímky nyní můžete vidět v pražské Nikon Photo Gallery.

Práce Jiřího Karbuse je uznávaná po celém světě a svědčí o tom i trofeje z nejprestižnějších fotografických soutěží světa, jakými jsou Nature´s Best Photography, Outdoor Photographer of the Year nebo Red Bull Illume. Jeho služby pravidelně využívají i takové firmy jako Nikon, Red Bull nebo Suunto.

Karbusovy fotografie byly vystavovány ve světových galeriích ve Washingtonu, Hongkongu, Londýně a Japonsku. Pravidelně publikuje v časopisech Nature´s Best, BBC Wildlife magazine, BBC Focus, Nikon Pro, Outdoor Photography.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 24. září 2017.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy