Obrazem: Čeští surfaři už nemusí jezdit trénovat k oceánu, v Praze se otvírá umělá vlna

Obrazem: Čeští surfaři už nemusí jezdit trénovat k oceánu, v Praze se otvírá umělá vlna
Je libo si trochu zasurfovat?
Teď už můžete přímo v Praze, konkrétně v Letňanech.
Za půl roku zde vyrostla Surf arena za padesát milionů.
Tedy budova s barem, pódiem a především umělou vlnou s možností si zasurfovat pro kohokoliv.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 1. 2. 2016 23:11
Nejen v Karibiku, ale už i v Praze si můžete i v únoru zasurfovat, a to na umělé vlně v kryté hale. V Česku unikátní možnost stojí 1790 korun pro jednoho na hodinu a 3300 korun pro dva.

Čeští surfaři mají kde trénovat. Ve sportovním areálu v Praze-Letňanech se totiž otevřela nová aréna se surfařským simulátorem. Zájemci se tak budou moci svézt na vlně i bez toho aniž by museli jezdit k oceánu.

Aréna s umělou vlnou byla postavena během šesti měsíců, plán na její vybudování však vznikl již v roce 2012, uvedl její autor Juraj Sonlajtner.
Kromě pravidelných tréninků chtějí provozovatelé ve spolupráci s Rádiem 1 pořádat koncerty. „Kromě surfování máme hudební klub s barem a pódiem, kde budeme pořádat koncerty a kulturní akce, chceme vytvořit atraktivní místo pro setkávání lidí. V této kombinaci jsme první na světě,“ dodává Sonlajtner.

Budova pro umělou vlnu stála společníky 50 milionů korun. Autoři na ní spolupracovali s belgickým architektem Karlem Dubois. Surfařský simulátor pracuje na principu oběhu konstantního vodního proudu poháněném elektrickou energií, jež proudí po vytvarovaném měkkém povrchu.

Na slavnostní otevření přijel také holandský mistr světa v indoor surfingu. Devatenáctiletý Tim van Dortmont začal se surfováním na umělé vlně před sedmi lety a mistrovský titul získal během svého prvního závodního roku. „Na indoor surfing jsem poprvé narazil během jedné rodinné prázdninové cesty v Holandsku. Surfování se mi zalíbilo, a tak jsem u něj zůstal,“ popsal Aktuálně.cz Dortmont. Na oceán si však zatím netroufá.

Podle něj se ježdění na umělé vlně hodně podobá skateboardingu. „Nejvíc se mi líbí, že je to sport, který kombinuje skateboardové triky s klouzáním po vodě,“ přiblížil světový šampion.

Aréna se veřejnosti otevře 1. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy