Obrazem: Čeští surfaři už nemusí jezdit trénovat k oceánu, v Praze se otvírá umělá vlna

Obrazem: Čeští surfaři už nemusí jezdit trénovat k oceánu, v Praze se otvírá umělá vlna
Je libo si trochu zasurfovat?
Teď už můžete přímo v Praze, konkrétně v Letňanech.
Za půl roku zde vyrostla Surf arena za padesát milionů.
Tedy budova s barem, pódiem a především umělou vlnou s možností si zasurfovat pro kohokoliv.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 1. 2. 2016 23:11
Nejen v Karibiku, ale už i v Praze si můžete i v únoru zasurfovat, a to na umělé vlně v kryté hale. V Česku unikátní možnost stojí 1790 korun pro jednoho na hodinu a 3300 korun pro dva.

Čeští surfaři mají kde trénovat. Ve sportovním areálu v Praze-Letňanech se totiž otevřela nová aréna se surfařským simulátorem. Zájemci se tak budou moci svézt na vlně i bez toho aniž by museli jezdit k oceánu.

Aréna s umělou vlnou byla postavena během šesti měsíců, plán na její vybudování však vznikl již v roce 2012, uvedl její autor Juraj Sonlajtner.
Kromě pravidelných tréninků chtějí provozovatelé ve spolupráci s Rádiem 1 pořádat koncerty. „Kromě surfování máme hudební klub s barem a pódiem, kde budeme pořádat koncerty a kulturní akce, chceme vytvořit atraktivní místo pro setkávání lidí. V této kombinaci jsme první na světě,“ dodává Sonlajtner.

Budova pro umělou vlnu stála společníky 50 milionů korun. Autoři na ní spolupracovali s belgickým architektem Karlem Dubois. Surfařský simulátor pracuje na principu oběhu konstantního vodního proudu poháněném elektrickou energií, jež proudí po vytvarovaném měkkém povrchu.

Na slavnostní otevření přijel také holandský mistr světa v indoor surfingu. Devatenáctiletý Tim van Dortmont začal se surfováním na umělé vlně před sedmi lety a mistrovský titul získal během svého prvního závodního roku. „Na indoor surfing jsem poprvé narazil během jedné rodinné prázdninové cesty v Holandsku. Surfování se mi zalíbilo, a tak jsem u něj zůstal,“ popsal Aktuálně.cz Dortmont. Na oceán si však zatím netroufá.

Podle něj se ježdění na umělé vlně hodně podobá skateboardingu. „Nejvíc se mi líbí, že je to sport, který kombinuje skateboardové triky s klouzáním po vodě,“ přiblížil světový šampion.

Aréna se veřejnosti otevře 1. února.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy