Amorgos navštívila poprvé před 35 lety, tehdy ještě jako manželka a matka malých dětí. Poté, co jí manžel zemřel a děti se osamostatnily, se rozhodla přestoupit k řecké ortodoxní církvi a stát se praktikující jeptiškou.
V roce 2011 se tak přestěhovala na ostrov a začala opravovat dlouho zanedbávaný klášter Agios Georgios Valsamitis. "Návštěvníci sem přichází během celého roku, aby se prošli po bohaté zahradě, lemované byzantskými freskami, aby si vyslechli její příběhy a koupili si její skvostné obrázky náboženských ikon," popisuje novinářka Terri Steelová pro web National Geographic.
Decades after her first visit, Sister Irini returned to Amorgos to live in an old monastery she restored herself @NatGeo https://t.co/Kaq0Fq9KcK pic.twitter.com/21g1a6QHMd
— HistoryFLP (@HistoryFLP) January 25, 2019
Svoje původní jméno jeptiška prozradit nechce. "Musela jsem se odloučit od svých bratrů a sester. Příjmení jeptišky nemají," vysvětlila majitelka kláštera. "Byl prázdný a zpustlý, musela jsem tvrdě pracovat na tom, aby z něj byl ráj," popisuje.
Klášter stojí nad starobylou studní, kterou biskup nechal v roce 1967 zabetonovat. Desítky ovocných stromů ale stále čerpají vodu z původního zdroje, zatímco se kolem nich proplétají kočky. "Byly nemocné, ale vzala jsem je k doktorovi a už jsou šťastné," popsala jeptiška na své zahradě pokryté květinovými záhony.
Život na Amorgosu ubíhá pomalu a místo peněz častokrát funguje spíše výměnný obchod. Za sestrou Irini dochází pravidelně kněží z ostatních klášterů, aby si s ní popovídali.
"Líbí se mi tady všechno - ticho, východ i západ slunce, prostě všechno," chválí si svůj život jeptiška.
Pokud byste se toužili na ostrov podívat, je třeba dopravit se sem lodí. Ta vyplouvá z Atén, Mykonosu, Santorini nebo Naxosu. Nejznámější památkou je klášter Hozoviotissa na útesu. A turisté sem jezdí i za potápěním nebo pěší turistikou. Ostrov se objevil například ve snímku Luca Bessona Magická hlubina.