Řecko

Řecká policie našla ukradené obrazy Picassa a Mondriana

Řecká policie nalezla dva obrazy Pabla Picassa a Pieta Mondriana, které zloději ukradli v lednu 2012 z řecké Národní galerie v Aténách. Podle deníku Kathimerini byly v domě muže, kterého policisté sledovali.

Lupiči se před devíti lety dostali do galerie skrze nezamčený balkón a překonali všechna bezpečnostní opatření. Kromě dvou pláten Picassa a Mondriana vyřezali z rámu také obraz, který v 16. století namaloval italský manýristický výtvarník Guglielmo Caccia. Dílo bylo později nalezeno poškozené. Zloději se též zmocnili dalšího Mondrianova obrazu, který ale při útěku zanechali na místě. Podle policie celá akce trvala zhruba sedm minut.

Deník Kathimerini napsal, že za loupež byli odsouzeni dva muži, zadavatele zločinu se ale vypátrat nepodařilo.

Zdroj: ČTK

Řecká policie zatkla bývalého uměleckého ředitele Národního divadla, čelí obvinění, že znásilnil čtrnáctiletého chlapce

Tuto sobotu řecká policie zatkla bývalého uměleckého ředitele tamního Národního divadla Dimitrise Lignadise. Obvinila ho ze znásilnění a sexuálního zneužívání nezletilých, informoval list Kathimerini. Šestapadesátiletý Lignadis z vedení divadla odešel začátkem měsíce kvůli anonymním stížnostem na sexuální obtěžování, které však označil za pomluvy. Teď čelí obvinění ze dvou znásilnění. Jednou z obětí byl podle deníku čtrnáctiletý chlapec.

Ministryně kultury Lina Mendoniová, která jej do funkce předloni jmenovala po zrušení výběrového řízení, se Lignadise původně zastávala. V pátek ale uvedla, že žádá o důkladně vyšetření všech obvinění, a bývalého uměleckého ředitele označila za "nebezpečnou osobu".

Řecko v posledních týdnech zažívá lavinu obvinění ze sexuálního zneužívání, která odkazují na kampaň #MeToo. Jako první se ozvala jachtařka a olympijská vítězka Sofie Bekatoru, následovaly další sportovkyně, zpěvačky, herečky a podle místních médií i herci.

Zdroj: ČTK
Pokračovat