Letní Krkonoše lákají na vrak letadla Junkers, pivní speciály i sjezd na koloběžkách

Kříž zvoníka Röhrichta poblíž krkonošské boudy Hubertus.
Jeden z motorů havarovaného Junkerse.
Na cestě z Žacléře do Malé Úpy.
V pivovaru Trautenberk v Malé Úpě nabízejí nejen ochutnávku piva, ale i sladu.
Půjčovna horských koloběžek na Portáškách.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 6. 2019 7:00
Krkonoše v létě, to není jenom výjezd lanovkou na Sněžku, na který se občas stojí ve frontě i dvě hodiny. Hory nabízejí spoustu dalších krásných i zajímavých míst. Nechali jsme si některá z nich ukázat lidmi, kteří v Krkonoších žijí a starají se o tamní turistický ruch.

Vyrazit v létě do hor nemusí znamenat jen dlouhé pěší túry nebo cyklistické výlety. Dá se tam vyrazit za historií, na pivo, spojit procházku s literaturou nebo se jít bavit s dětmi do krajiny stvořené pro hry, jejíž podobu pomohl vytvořit výtvarník Matěj Hájek, známý ze skupiny Ztohoven. Zde je pět tipů na zajímavá místa, kam si stojí za to zajít.

Zastavení první: Vrak německého Junkersu Ju-52

První z míst se nachází v Malé Úpě. U kostela sv. Petra a sv. Pavla, hned vedle hřbitovní zdi, tam leží trosky německého transportního letadla Junkers Ju-52.

Zbytek hvězdicového motoru z Junkersu Ju-52, který havaroval u Sněžky.
Zbytek hvězdicového motoru z Junkersu Ju-52, který havaroval u Sněžky. | Foto: Tomáš Vocelka

Stroj plný zraněných vojáků z ruské fronty havaroval 23. února 1945 před čtvrtou hodinou ranní. Ve vánici narazil do svahu nedaleko Sněžky.  Náraz sice zřejmě přežilo více vojáků, ale jen šesti z nich se podařilo přežít vánici a mráz. V lehkém nemocničním oblečení se dokázali probít závějemi k Růžové hoře a horské boudě Růžohorky. Nehoda si vyžádala celkem 23 obětí. 

U kostela jsou uloženy části trupu Junkersu, vyrobené z vlnitého plechu, který byl pro tento typ letadla typický. Je tam k vidění také jeden ze tří hvězdicových motorů Junkersu. Kostel je zajímavý mimo jiné i tím, že byl ve své době nejvýše postaveným chrámem v Česku.

Zastavení druhé: malebné údolí spisovatelů

Nedaleko od Malé Úpy se nachází Albeřické údolí. Po poválečném odsunu německých obyvatel tam zůstalo mnoho prázdných stavení a stát je nabídl Syndikátu spisovatelů. Ten pak svým členům zprostředkoval možnost domy odkoupit. Vznikla tak kolonie obývaná několika desítkami literátů.

Údolí spisovatelů
Údolí spisovatelů | Foto: Tomáš Vocelka

A kdo známý zde působil? Jméno Jiří Marek možná na první poslech mnoha lidem nic neřekne, ale seriál Hříšní lidé města Pražského nebo film Partie krásného dragouna už by říci mohly. Jiří Marek (vlastním jménem Jiří Puchwein) k nim napsal scénáře.

V Horních Albeřicích se nachází také malé Muzeum vápenka, nacházející se v osmiboké kamenné věži někdejší šachtové vápenky. Klíče od expozice si lze vypůjčit v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově - Temném Dole.

Zastavení třetí: Trautenberkovy pivní speciály

Historie, muzeum, spisovatelé… a co třeba pivo? I za tím se jezdí do Krkonoš. Lépe řečeno za pivními speciály, které vaří v pivovaru Trautenberk v Malé Úpě. K ochutnání je tam třeba spodně kvašená jedenáctka, polotmavá třináctka, svrchně kvašená čtrnáctka APA a další piva. Kromě toho je možné absolvovat s některým ze sládků exkurzi přímo k tankům a ochutnat pivo u zdroje. 

Mimochodem, sládci na exkurzi prozradí třeba to, že výrobce irské whisky Jameson si vybral pivovar Trautenberk pro zajímavou spolupráci. Dodal sládkům sudy od své whisky a ti v nich uvařili speciální pivo. Pak se sudy vrátily Jamesonu, ten v nich zase připravil speciální edici whisky.

Zastavení čtvrté: herní krajina Pecka

Strčit hlavu do tlamy rysovi (dřevěnému) nebo vyšplhat do čapího hnízda může být lákavé. Tedy - bude to lákavé hlavně pro děti. V herní krajině Pecka je pro ně připravena spousta atrakcí a prolézaček. Pozoruhodné je, že na jejich návrhu se podílel výtvarník a architekt Matěj Hádek ze skupiny Ztohoven. Ano, to je ta, která na Hrad pověsila červené trenýrky. Do herní krajiny Pecka na Portáškách se dá vyjet lanovkou z Velké Úpy.

Dřevěný rys v herní krajině Pecka slouží jako prolézačka
Dřevěný rys v herní krajině Pecka slouží jako prolézačka | Foto: Tomáš Vocelka

(Ne)zastavení páté: sjezd na koloběžkách

Z Portášek se dá sjet zase dolů, a nemusí to být zrovna lanovkou. Dá se to vzít třeba na koloběžce s odpruženou vidlicí. Jede se po horské asfaltové cestě, koloběžky mají kvalitní brzdy a bez přilby, která se půjčuje společně s koloběžkou, to nejde.

A jeden tip navíc na výlet bez davů 

Pro lidi, kteří si chtějí užít klidné putování krajinou, ještě jeden tip nakonec. Stojí  za to vyrazit si na hezkou a velmi málo frekventovanou túru z Malé Úpy do Žacléře (nebo naopak). V Žacléři je zajímavé místní muzeum s působivou sbírkou keramických sošek, místních dobových krojů a předmětů připomínajících důlní činnost v okolí. Po cestě turisté narazí na již zmíněné údolí spisovatelů, kříž zvoníka Röhrichta, na krásné lesy a mohou si užít i úchvatné výhledy do krajiny.

Cestou z Žacléře do Malé Úpy.
Cestou z Žacléře do Malé Úpy. | Foto: Tomáš Vocelka

 

Právě se děje

před 15 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy