Letní Krkonoše lákají na vrak letadla Junkers, pivní speciály i sjezd na koloběžkách

Kříž zvoníka Röhrichta poblíž krkonošské boudy Hubertus.
Jeden z motorů havarovaného Junkerse.
Na cestě z Žacléře do Malé Úpy.
V pivovaru Trautenberk v Malé Úpě nabízejí nejen ochutnávku piva, ale i sladu.
Půjčovna horských koloběžek na Portáškách.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 6. 2019 7:00
Krkonoše v létě, to není jenom výjezd lanovkou na Sněžku, na který se občas stojí ve frontě i dvě hodiny. Hory nabízejí spoustu dalších krásných i zajímavých míst. Nechali jsme si některá z nich ukázat lidmi, kteří v Krkonoších žijí a starají se o tamní turistický ruch.

Vyrazit v létě do hor nemusí znamenat jen dlouhé pěší túry nebo cyklistické výlety. Dá se tam vyrazit za historií, na pivo, spojit procházku s literaturou nebo se jít bavit s dětmi do krajiny stvořené pro hry, jejíž podobu pomohl vytvořit výtvarník Matěj Hájek, známý ze skupiny Ztohoven. Zde je pět tipů na zajímavá místa, kam si stojí za to zajít.

Zastavení první: Vrak německého Junkersu Ju-52

První z míst se nachází v Malé Úpě. U kostela sv. Petra a sv. Pavla, hned vedle hřbitovní zdi, tam leží trosky německého transportního letadla Junkers Ju-52.

Zbytek hvězdicového motoru z Junkersu Ju-52, který havaroval u Sněžky.
Zbytek hvězdicového motoru z Junkersu Ju-52, který havaroval u Sněžky. | Foto: Tomáš Vocelka

Stroj plný zraněných vojáků z ruské fronty havaroval 23. února 1945 před čtvrtou hodinou ranní. Ve vánici narazil do svahu pod vrcholem Studniční hory.  Náraz sice zřejmě přežilo více vojáků, ale jen šesti z nich se podařilo přežít vánici a mráz. V lehkém nemocničním oblečení se dokázali probít závějemi k Růžové hoře a horské boudě Růžohorky. Nehoda si vyžádala celkem 23 obětí. 

U kostela jsou uloženy části trupu Junkersu, vyrobené z vlnitého plechu, který byl pro tento typ letadla typický. Je tam k vidění také jeden ze tří hvězdicových motorů Junkersu. Kostel je zajímavý mimo jiné i tím, že byl ve své době nejvýše postaveným chrámem v Česku.

Zastavení druhé: malebné údolí spisovatelů

Nedaleko od Malé Úpy se nachází Albeřické údolí. Po poválečném odsunu německých obyvatel tam zůstalo mnoho prázdných stavení a stát je nabídl Syndikátu spisovatelů. Ten pak svým členům zprostředkoval možnost domy odkoupit. Vznikla tak kolonie obývaná několika desítkami literátů.

Údolí spisovatelů
Údolí spisovatelů | Foto: Tomáš Vocelka

A kdo známý zde působil? Jméno Jiří Marek možná na první poslech mnoha lidem nic neřekne, ale seriál Hříšní lidé města Pražského nebo film Partie krásného dragouna už by říci mohly. Jiří Marek (vlastním jménem Jiří Puchwein) k nim napsal scénáře.

V Horních Albeřicích se nachází také malé Muzeum vápenka, nacházející se v osmiboké kamenné věži někdejší šachtové vápenky. Klíče od expozice si lze vypůjčit v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově - Temném Dole.

Zastavení třetí: Trautenberkovy pivní speciály

Historie, muzeum, spisovatelé… a co třeba pivo? I za tím se jezdí do Krkonoš. Lépe řečeno za pivními speciály, které vaří v pivovaru Trautenberk v Malé Úpě. K ochutnání je tam třeba spodně kvašená jedenáctka, polotmavá třináctka, svrchně kvašená čtrnáctka APA a další piva. Kromě toho je možné absolvovat s některým ze sládků exkurzi přímo k tankům a ochutnat pivo u zdroje. 

Mimochodem, sládci na exkurzi prozradí třeba to, že výrobce irské whisky Jameson si vybral pivovar Trautenberk pro zajímavou spolupráci. Dodal sládkům sudy od své whisky a ti v nich uvařili speciální pivo. Pak se sudy vrátily Jamesonu, ten v nich zase připravil speciální edici whisky.

Zastavení čtvrté: herní krajina Pecka

Strčit hlavu do tlamy rysovi (dřevěnému) nebo vyšplhat do čapího hnízda může být lákavé. Tedy - bude to lákavé hlavně pro děti. V herní krajině Pecka je pro ně připravena spousta atrakcí a prolézaček. Pozoruhodné je, že na jejich návrhu se podílel výtvarník a architekt Matěj Hádek ze skupiny Ztohoven. Ano, to je ta, která na Hrad pověsila červené trenýrky. Do herní krajiny Pecka na Portáškách se dá vyjet lanovkou z Velké Úpy.

Dřevěný rys v herní krajině Pecka slouží jako prolézačka
Dřevěný rys v herní krajině Pecka slouží jako prolézačka | Foto: Tomáš Vocelka

(Ne)zastavení páté: sjezd na koloběžkách

Z Portášek se dá sjet zase dolů, a nemusí to být zrovna lanovkou. Dá se to vzít třeba na koloběžce s odpruženou vidlicí. Jede se po horské asfaltové cestě, koloběžky mají kvalitní brzdy a bez přilby, která se půjčuje společně s koloběžkou, to nejde.

A jeden tip navíc na výlet bez davů 

Pro lidi, kteří si chtějí užít klidné putování krajinou, ještě jeden tip nakonec. Stojí  za to vyrazit si na hezkou a velmi málo frekventovanou túru z Malé Úpy do Žacléře (nebo naopak). V Žacléři je zajímavé místní muzeum s působivou sbírkou keramických sošek, místních dobových krojů a předmětů připomínajících důlní činnost v okolí. Po cestě turisté narazí na již zmíněné údolí spisovatelů, kříž zvoníka Röhrichta, na krásné lesy a mohou si užít i úchvatné výhledy do krajiny.

Cestou z Žacléře do Malé Úpy.
Cestou z Žacléře do Malé Úpy. | Foto: Tomáš Vocelka

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy