Ve tři ráno na Sněžku: Nádherně barevný východ slunce a vrchol úplně bez lidí

Minuta po minutě. Fotky z brzkého ranního výšlapu na Sněžku.
3:36. Vstali jsme ve tři ráno, zhruba o pětatřicet minut později vycházíme. Venku před Pomezními boudami je ještě tmavomodrá tma. (Na ranní túru na Sněžku jsme vyrazili na konci května).
4:11. Stoupáme lesem, mezi korunami stromů svítí měsíc.
4:56. O dalších deset minut později je ranní obloha nejbarevnější.
6:46. Na vrcholu Sněžky jsme úplně sami.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 6. 2019 15:35
Sněžka začíná být pověstná tím, že nahoře bývají zvláště o víkendech a za hezkého počasí davy lidí. Na lanovku se během takových dní čeká i dvě až tři hodiny. Ale když nahoru vyrazíte v noci a pěšky, prožijete úplně něco jiného. Celou túru od Pomezních bud nahoru jsme nafotili. Měla jen jednu chybu. Vstávali jsme ve tři ráno - a bylo to pozdě. Měli jsme vstát už ve dvě.

A na co si dát při nočním výšlapu pozor? Nahoru by se určitě v noci neměl vydat člověk, který tuto cestu ještě nikdy neabsolvoval. Je dobré mít s sebou někoho, kdo Krkonoše dobře zná, nebo si cestu někdy předtím projít ve dne a osvojit si ji. Díky tomu budete vědět, jak dlouho nahoru půjdete, takže si můžete naplánovat odchod tak, abyste byli nahoře třeba za svítání. Je však dobré počítat s časovou rezervou, v noci půjdete pomaleji než ve dne.

V noci je v lese opravdu tma a na světlo čelovky, kterou je potřeba mít s sebou, se nespoléhejte. Osvítí jen kousek před vámi. Díky ní nebudete zakopávat o kořeny a kameny, ale orientaci neulehčí, spíše naopak.

Je také nutné počítat s tím, že na horách bývá v noci a brzy ráno opravdu zima. A samozřejmě vás mohou zaskočit prudké změny počasí. Bez dobrého oblečení a obuvi nevycházejte. Platí také všechny ostatní obecné zásady pro horskou turistiku - tedy nechodit sami, vždy někomu nahlásit, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.

A po cestě byste měli počítat s tím, že nejste jedinými tvory v krajině a zbytečným hlukem nerušit zvířata.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy