Ve tři ráno na Sněžku: Nádherně barevný východ slunce a vrchol úplně bez lidí

Minuta po minutě. Fotky z brzkého ranního výšlapu na Sněžku.
3:36. Vstali jsme ve tři ráno, zhruba o pětatřicet minut později vycházíme. Venku před Pomezními boudami je ještě tmavomodrá tma. (Na ranní túru na Sněžku jsme vyrazili na konci května).
4:11. Stoupáme lesem, mezi korunami stromů svítí měsíc.
4:56. O dalších deset minut později je ranní obloha nejbarevnější.
6:46. Na vrcholu Sněžky jsme úplně sami.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 6. 2019 15:35
Sněžka začíná být pověstná tím, že nahoře bývají zvláště o víkendech a za hezkého počasí davy lidí. Na lanovku se během takových dní čeká i dvě až tři hodiny. Ale když nahoru vyrazíte v noci a pěšky, prožijete úplně něco jiného. Celou túru od Pomezních bud nahoru jsme nafotili. Měla jen jednu chybu. Vstávali jsme ve tři ráno - a bylo to pozdě. Měli jsme vstát už ve dvě.

A na co si dát při nočním výšlapu pozor? Nahoru by se určitě v noci neměl vydat člověk, který tuto cestu ještě nikdy neabsolvoval. Je dobré mít s sebou někoho, kdo Krkonoše dobře zná, nebo si cestu někdy předtím projít ve dne a osvojit si ji. Díky tomu budete vědět, jak dlouho nahoru půjdete, takže si můžete naplánovat odchod tak, abyste byli nahoře třeba za svítání. Je však dobré počítat s časovou rezervou, v noci půjdete pomaleji než ve dne.

V noci je v lese opravdu tma a na světlo čelovky, kterou je potřeba mít s sebou, se nespoléhejte. Osvítí jen kousek před vámi. Díky ní nebudete zakopávat o kořeny a kameny, ale orientaci neulehčí, spíše naopak.

Je také nutné počítat s tím, že na horách bývá v noci a brzy ráno opravdu zima. A samozřejmě vás mohou zaskočit prudké změny počasí. Bez dobrého oblečení a obuvi nevycházejte. Platí také všechny ostatní obecné zásady pro horskou turistiku - tedy nechodit sami, vždy někomu nahlásit, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.

A po cestě byste měli počítat s tím, že nejste jedinými tvory v krajině a zbytečným hlukem nerušit zvířata.

 

 

Právě se děje

před 56 minutami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy