reklama
 
 

Ve tři ráno na Sněžku: Nádherně barevný východ slunce a vrchol úplně bez lidí

9. 6. 2019 15:35
Sněžka začíná být pověstná tím, že nahoře bývají zvláště o víkendech a za hezkého počasí davy lidí. Na lanovku se během takových dní čeká i dvě až tři hodiny. Ale když nahoru vyrazíte v noci a pěšky, prožijete úplně něco jiného. Celou túru od Pomezních bud nahoru jsme nafotili. Měla jen jednu chybu. Vstávali jsme ve tři ráno - a bylo to pozdě. Měli jsme vstát už ve dvě.

A na co si dát při nočním výšlapu pozor? Nahoru by se určitě v noci neměl vydat člověk, který tuto cestu ještě nikdy neabsolvoval. Je dobré mít s sebou někoho, kdo Krkonoše dobře zná, nebo si cestu někdy předtím projít ve dne a osvojit si ji. Díky tomu budete vědět, jak dlouho nahoru půjdete, takže si můžete naplánovat odchod tak, abyste byli nahoře třeba za svítání. Je však dobré počítat s časovou rezervou, v noci půjdete pomaleji než ve dne.

V noci je v lese opravdu tma a na světlo čelovky, kterou je potřeba mít s sebou, se nespoléhejte. Osvítí jen kousek před vámi. Díky ní nebudete zakopávat o kořeny a kameny, ale orientaci neulehčí, spíše naopak.

Je také nutné počítat s tím, že na horách bývá v noci a brzy ráno opravdu zima. A samozřejmě vás mohou zaskočit prudké změny počasí. Bez dobrého oblečení a obuvi nevycházejte. Platí také všechny ostatní obecné zásady pro horskou turistiku - tedy nechodit sami, vždy někomu nahlásit, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.

A po cestě byste měli počítat s tím, že nejste jedinými tvory v krajině a zbytečným hlukem nerušit zvířata.

 

autor: Tomáš Vocelka | 9. 6. 2019 15:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama