Ve tři ráno na Sněžku: Nádherně barevný východ slunce a vrchol úplně bez lidí

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 6. 2019 15:35
Sněžka začíná být pověstná tím, že nahoře bývají zvláště o víkendech a za hezkého počasí davy lidí. Na lanovku se během takových dní čeká i dvě až tři hodiny. Ale když nahoru vyrazíte v noci a pěšky, prožijete úplně něco jiného. Celou túru od Pomezních bud nahoru jsme nafotili. Měla jen jednu chybu. Vstávali jsme ve tři ráno - a bylo to pozdě. Měli jsme vstát už ve dvě.

A na co si dát při nočním výšlapu pozor? Nahoru by se určitě v noci neměl vydat člověk, který tuto cestu ještě nikdy neabsolvoval. Je dobré mít s sebou někoho, kdo Krkonoše dobře zná, nebo si cestu někdy předtím projít ve dne a osvojit si ji. Díky tomu budete vědět, jak dlouho nahoru půjdete, takže si můžete naplánovat odchod tak, abyste byli nahoře třeba za svítání. Je však dobré počítat s časovou rezervou, v noci půjdete pomaleji než ve dne.

V noci je v lese opravdu tma a na světlo čelovky, kterou je potřeba mít s sebou, se nespoléhejte. Osvítí jen kousek před vámi. Díky ní nebudete zakopávat o kořeny a kameny, ale orientaci neulehčí, spíše naopak.

Je také nutné počítat s tím, že na horách bývá v noci a brzy ráno opravdu zima. A samozřejmě vás mohou zaskočit prudké změny počasí. Bez dobrého oblečení a obuvi nevycházejte. Platí také všechny ostatní obecné zásady pro horskou turistiku - tedy nechodit sami, vždy někomu nahlásit, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.

A po cestě byste měli počítat s tím, že nejste jedinými tvory v krajině a zbytečným hlukem nerušit zvířata.

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy