Noc na sjezdovce pohledem rolbaře. Napřed omamné výhledy, pak hodiny tvrdé dřiny

Fotogalerie - 25 snímků z přípravy sjezdovek v Rokytnici nad Jizerou.
Nahoře na Lysé už jsme za soumraku, který před námi vykouzlil krásné barvy.
Za řízením sedí zkušený rolbař Roman Udatný. Joystickem na pravé straně se ovládá radlice, dvěma malými páčkami pod levou rukou se rolba řídí.
Směna rolbaře začíná zhruba v 16.30 a končí obvykle kolem jedné hodiny v noci, někdy i později.
Je potřeba dotankovat naftu. Za poslední dva týdny rolby v Rokytnici projely 18 tisíc litrů nafty, říká rolbař Roman Udatný.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 1. 2019 9:45
Kolem půl páté odpoledne sjíždí ze sjezdovek v Rokytnici nad Jizerou poslední lyžaři. V tu chvíli začíná dlouhá směna rolbařů, kteří začínají připravovat lyžařské tratě na následující den. Čekají je kilometry sjezdovek a hromady sněhu ze sněžných děl. Domů se vracejí mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Svezli jsme se s rolbařem Romanem Udatným a díky tomu se můžete podívat na fotoreportáž a video, jak to večer na sjezdovkách vypadá.

Před čtvrtou odpoledne stojí před budovou Skiareálu Rokytnice ohromná cisterna. Ten typ, které běžně vídáme u benzinových pump, když se doplňují podzemní nádrže s palivem. Tady je to podobné. Doplňují se zásobníky, ze kterých pak tankují palivo rolby.

Za pár minut se zastaví vleky a ze sjezdovek sjedou poslední lyžaři. O půl páté už je slyšet nastartované motory několika rolb, které každý večer udržují zhruba 13 kilometrů sjezdovek. Za řízení nejnovějšího Prinothu Leitwolf usedá rolbař Roman Udatný, se kterým se vydám vyzkoušet, jak vypadá rolbařská směna.

Vzhůru k západu slunce na Lysé hoře

Vyjíždíme po sjezdovce směrem na Lysou horu. Dole mezi kopci už se stmívalo, ale nahoře na sjezdovkách je ještě světlo. Zatímco Praha nebo třeba Kladno byly celý den schované pod šedivou dekou mraků, v Rokytnici byla díky inverzi od rána až do večera azurově modrá obloha. A teď se chystá nádherný západ slunce.

Stojíme nahoře na Lysé, slunce před pár okamžiky zapadlo a bílá krajina se barví světlem, které už vychází jen zpoza obzoru. Musím přiznat, že takový začátek pracovní směny hned tak někdo nemá. Z výšky přes 1300 metrů nad mořem je teď v podvečer úchvatný pohled na horskou krajinu Krkonoš. 

Jenže docela rychle přichází tma. A v té se budou rolbaři pohybovat po celou svou šichtu, která končí zhruba mezi půlnocí a druhou hodinou ranní.

Hodiny rozhrnování sněhových kup

Míříme k obrovským hromadám sněhu, které vytvořila sněžná děla. Rolbař je rozhrnuje, pár hromad trvá déle než hodinu. "Baví mě to, ale někdy toho má člověk už taky plné zuby," říká Roman Udatný. V horách se narodil, zná tady každý kámen a neměnil by. Města ho nelákají.

Je potřeba ukotvit rolbu na lano. Rolbař vystupuje a připevňuje ho k jednomu ze stromů. Lano na navijáku rolbě pomáhá pohybovat se na prudkých svazích. Když už pásy nezvládají utáhnout hromadu sněhu před radlicí a prohrabují, pomůže naviják. 

"Lano na rolbách je dlouhé více než kilometr," vysvětluje Roman Udatný. I proto je potřeba brát velmi vážně varování a nepohybovat se po sjezdovkách, kde zrovna pracují rolbaři. Jednak můžete lano snadno přehlédnout, a navíc je tu i možnost (naštěstí jen malá), že by mohlo prasknout. Co by člověku mohlo udělat kilometr dlouhé napružené ocelové lano, když praskne, si jistě dokážete představit.

Po hodině práce jsme se neposunuli z místa - stále rozhrnujeme hromady sněhu ze sněžných děl. Ale po čase je přece jen hotovo. Nabíráme na radlici sněžné dělo (které má na sobě pro tyto případy speciální háky) a převážíme ho na jiné místo. 

Požár, který nebyl

Pak se začínají ozývat vysílačky - blíží se osmá večer a rolbaři si dávají vědět, že vyrážejí na jednu z horských chat na společnou večeři. Hutná polévka zahřeje, pak přichází na řadu bramborový salát a sekaná. U jídla se řeší hlavně požár, který ve skutečnosti neexistuje, ale baví se o něm zřejmě celá Rokytnice. 

Už po cestě na večeři se ozvala vysílačka: "Podívejte se, jestli někde nevidíte oheň, máme hlášený požár." Ze sjezdovek je vidět daleko, ale nic, co by připomínalo oheň, nevidíme. Stejně tak ostatní rolbaři. Jen v dálce pod svahy probleskují barevné majáčky hasičských aut. A pak u horské chaty potkáváme i hasiče.

Rolbaři zvoní telefon. "Nevíš, kde hoří?" ptají se známí. A pak se to ještě několikrát opakuje. Když to zazní asi popáté, parta rolbařů už se u stolu královsky baví. Naštěstí není po požáru ani stopy. "Nejspíš si někdo spletl sněžné dělo s ohněm, stává se to," vysvětlují planý poplach muži u stolu. Děla svítí a nasvícený proud sněhu může z dálky připomínat kouř.

Směna končí po půlnoci

Po večeři míříme dolů do areálu natankovat naftu. "Za poslední dva týdny tady rolby projely zhruba 18 tisíc litrů," říká Roman Udatný. Obvykle jezdí po sjezdovkách pět rolb zároveň, aby během večera stihly tratě upravit. Je devět večer, loučím se rolbařem a vystupuji. Dávno nastala úplná tma a fotky, které bych udělal, už by byly stále stejné. Svítící rolba na temném pozadí. 

Sníh, kam jen oko dohlédne. Projeli jsme se s rolbařem na sjezdovce v Rokytnici nad Jizerou | Video: Tomáš Vocelka

Rolbař startuje a s plnou nádrží vyráží opět nahoru. Spát jdu něco po půlnoci a z okna chaty slyším, jak se ze sjezdovek vracejí rolby. Pronikavé pípání, které se ozývá, když rolba couvá, nejde přeslechnout. Dnes tedy končí relativně brzy. Zítra je noční směna čeká zase. Jezdí se každý den.

Občas ještě jedna nebo dvě rolby vyrazí na tratě nad ránem, aby byly sjezdovky ideálně připravené.

V osm ráno se totiž rozjíždějí vleky a začíná další lyžařský den. 

Fotoreportáž z rolby si prohlédněte ve fotogalerii na začátku článku.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy