Česko do boje o filmového Oscara vyšle Vlny režiséra Jiřího Mádla

ČTK ČTK
10. 9. 2024 8:38
Do boje o americkou cenu Oscar vybrali členové České filmové a televizní akademie v kategorii Nejlepší zahraniční film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Oznámili to v úterý. Drama je inspirováno skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet v srpnu 1968 nezávislé zprávy za každou cenu.
Petr Halíček, Marika Šoposká, Matyáš Řezníček, Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Vojtěch Kotek a Petr Lněnička.
Petr Halíček, Marika Šoposká, Matyáš Řezníček, Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Vojtěch Kotek a Petr Lněnička. | Foto: Dawson Films

Světovou premiéru měly Vlny na karlovarském festivalu, kde režisér Mádl získal cenu Modrá kostka za mimořádný umělecký výkon. Kina snímek začala promítat 15. srpna. Od té doby ho vidělo téměř 357 tisíc lidí a jeho tržby se blíží k 62 milionům korun.

Členové akademie, jež udílí také ceny Český lev, vybírali při hlasování z 13 českých hraných a dokumentárních filmů přihlášených jejich producenty. Za Vlnami se umístily v abecedním pořadí snímky Amerikánka, kterou kina teprve začnou promítat, a Mord.

Slavnostní vyhlášení 97. ročníku cen Oscar se uskuteční 2. března 2025. Užší výběr 15 zahraničních děl americká Akademie filmového umění a věd zveřejní 17. prosince, samotné nominace pak 17. ledna příštího roku.

Autor a režisér filmu Jiří Mádl pracoval s osobními vzpomínkami původních členů mezinárodní redakce Československého rozhlasu, kteří ve filmu vystupují pod skutečnými jmény. Vedle Jiřího Dienstbiera v podání Vojtěcha Kotka to jsou Věra Šťovíčková, kterou hraje Tatiana Pauhofová, Luboš Dobrovský hraný Martinem Hofmannem, Jan Petránek ztělesněný Petrem Lněničkou nebo Milan Weiner v podání Stanislava Majera. Hlavní roli technika Československého rozhlasu, jenž se v bouřlivé době 60. let musí rozhodnout, co je pro něho a jeho bratra v životě důležité, autor svěřil Vojtěchovi Vodochodskému.

České oscarové nominace

Mádl debutoval jako režisér a scenárista titulem Pojedeme k moři, který si vysloužil tři nominace na Českého lva a získal několik ocenění na mezinárodních festivalech. Jeho druhým celovečerním počinem bylo Na střeše, jež získalo hlavní cenu na festivalu v Mannheimu, cenu diváků na karlovarském festivalu a bylo nominováno na Českého lva v sedmi kategoriích. Jako herec se Mádl před kamerou poprvé objevil ve filmu Snowboarďáci z roku 2004. Za roli ve snímku Modelář Petra Zelenky získal Českého lva.

Česko vloni do boje o Oscara vyslalo film Bratři režiséra Tomáše Mašína, který vypráví o útěku bratří Mašínových z Československa v době studené války. Do užšího výběru se však nedostal.

Zlatou sošku americké akademie zatím získaly pouze dva československé a jeden český film, v 60. letech minulého století Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a roku 1996 Kolja Jana Svěráka.

Šestice dalších děl se probojovala do nominací: v 60. letech to byly Lásky jedné plavovlásky a Hoří má panenko režiséra Miloše Formana, o dvě dekády později Vesničko má středisková od Jiřího Menzela, po revoluci pak Obecná škola natočená Janem Svěrákem, Musíme si pomáhat od Jana Hřebejka a Želary režiséra Ondřeje Trojana.

Do oscarového shortlistu byl v roce 2019 vybrán film Václava Marhoula Nabarvené ptáče a dva roky nato snímek Agnieszky Hollandové Šarlatán. Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, má 405 členů.

Video: Mafiánské praktiky vlády, cenzura. Nechápu, že se to vrací, míní hvězda filmu Vlny (10. 9. 2024)

Spotlight moment: Bulváru jsem chodil na ruku a naletěl jsem, říká Vodochodský | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy