Černý obchod se zvířaty kvete. Hlavně v Číně a USA

gaz
11. 6. 2008 7:30
Hollywoodské hvězdy podporují záchranu tygrů
Harrison Ford je znám svými ekologickými postoji
Harrison Ford je znám svými ekologickými postoji | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy jsou druhým největším trhem pro černý obchod ze zvířaty. Na prvním místě je Čína.

Na tiskové konferenci to řekla náměstkyně ministryně zahraničí USA Claudia McMurrayová. Podle Interpolu vynáší ilegální obchod se zvířaty ročně 10 miliard dolarů.

Konkrétní čísla za Spojené státy však McMurrayová neuvedla.

Trh podle ní táhne zájem o tradiční čínskou medicínu, která části ohrožených zvířat používá k léčebným účelům. A ve Spojených státech se prý takto léčí nejen Američané asijského původu.

"V mnoha případech se domnívají, že jde o zcela legální produkty," citovala agentura AFP náměstkyni, po jejímž boku stála bývala hollywoodská hvězda a současná zvláštní vyslankyně ministryně zahraničí pro boj proti nelegálnímu obchodu se zvířaty Bo Dereková.

"Bylo pro mě velice zahanbující zjistit, že Spojené státy jsou číslo dvě v konzumaci ohrožených druhů," řekla Dereková. Peking naopak pochválila za to, že se snaží čínskou veřejnost o problému informovat.

Hollywood za tygry

Stejný den Dereková - společně s některými hereckými kolegy - vystoupila i na tiskové konferenci ve washingtonské zoo. Umělci podpořili plán Světové banky na záchranu tygrů.

Právě výtažky z různých částí tygřího těla jsou v Číně považovány za prostředek proti bolesti a afrodiziakum.

Robert Zoellick se stylovou kravatou
Robert Zoellick se stylovou kravatou | Foto: Reuters

"Jsem zde, abych oslavil plán Světové banky na vytvoření celosvětové partnerské záchranné aliance, která bude pracovat se státy, na jejichž území tygří žijí, aby zajistila pro tato úžasná stvoření budoucnost," prohlásil představitel archeologa Indiany Jonese Harrison Ford.

Prezident Světové banky Robert Zoellick vysvětlil, že instituce nejprve prozkoumá projekty na ochranu tygrů, které již v některých koutech planety fungují. A pak se je pokusit přenést i jinam.

Dereková také upozornila na ohrožené druhy žraloků, z jejichž ploutví se vyrábí v USA oblíbená polévka.

Čtěte také: Polévka ze žraločí ploutve? Z jídelních lístků nezmizí

 

Právě se děje

Další zprávy