Tygr je v ohrožení. Situace se rok od roku horší

rst
14. 2. 2008 15:13
Indie zveřejnila po pěti letech nelichotivá data
Tygr je loven hlavně pro kůži, která je velmi ceněným módním doplňkem. V Číně lze za jednu kožešinu získat až 12.500 dolarů (asi 218.000 korun)
Tygr je loven hlavně pro kůži, která je velmi ceněným módním doplňkem. V Číně lze za jednu kožešinu získat až 12.500 dolarů (asi 218.000 korun) | Foto: Greenpeace

Dillí - Počet tygrů indických ve volné přírodě během posledních pěti let dramaticky poklesl. Informuje o tom BBC s odvoláním na údaje indické vlády.

Počet těchto ohrožených zvířat poklesl z 3.642 v roce 2002 na současných 1.411 kusů.

Za hlavní důvod vymírání druhu považují ochránci přírody pytláctví a stále rozšiřující výstavbu měst a infrastruktury. Podle nich také vláda nedělá dostatek pro to, aby zvířata ochránila.

Dillí loni vytvořilo speciální jednotku na ochranu tygrů. Není však jasné, jak moc je její nasazení účinné.

Čtěte také: V Indii se objevili noví tygři. Poprvé po 30 letech

"Je čas zachránit tygra před člověkem"

V lednu 2006 indická vláda zahájila nové sčítání, s využitím speciálních počítačových programů, které zamezí případnému dvojímu započtení jednoho tygra.

Pokles tygří populace zaznamenali ochránci přírody na celém území Indie. Jedinou vyjímku tvoří jihovýchodní stát Tamilnádu, kde za pět let přibylo 16 těchto nejobávanějších predátorů a populace dosáhla 76 kusů.

Ve státech Čatísgarh a Džarkhand se tygři nepočítali, a to kvůli různým problémům. V Západním Bengálsku zase sčítání ještě neskončilo.

"Je čas zachránit tygra před člověkem. Musíme vytvořit tygří rezervace. A také poskytnout lesním hlídačům moderní zbraně," uvedl ochránce přírody Valmik Thapar pro deník Hindustan Times.

Tygr, který může vážit až 450 kilogramů, se loví hlavně pro kůži, která je velmi ceněným módním doplňkem. V Číně lze za jednu kožešinu získat až 12.500 dolarů (asi 218.000 korun), na mezinárodním černém trhu se cena za tygra vyšplhala až na 50.000 dolarů za jednu kůži.

Hojně se využívají také tygří kosti, hlavně v orientální medicíně. Podle zpráv ochránců přírody bylo tygrů v Indii před sto lety až 40.000 kusů.

V Indii žije v současné době 40 procent světové tygří populace. Existuje tu 23 tygřích rezervací v 17 státech. Kromě toho tygři žijí i v Indonésii, Kambodži, Barmě, Číně, Malajsii a sporadicky také v Laosu.

Během posledních sedmdesáti let už vyhynul tygr jávský (kolem roku 1980), tygr kaspický (1970) a tygr balijský (1940). Z žijících druhů je na tom nejhůře tygr čínský (asi 20 jich přežívá ve volné přírodě), tygr sumatérský (400) a tygr ussurijský (500).

 

Právě se děje

Další zprávy