V Indii se objevili noví tygři. Poprvé po 30 letech

Pavel Baroch
17. 9. 2007 21:30
Ze čtyřiceti tisíc tygrů jich přežil jen zlomek
Tygr
Tygr | Foto: Greenpeace

Praha/Dillí - Až dosud přicházely z Indie, kde žije asi polovina světové populace tygrů, spíše negativní zprávy o tom, kolik šelem zase ubylo. Teď Greenpeace hlásí, že se v horském pralese na západě Indie objevila skupina nejméně dvaceti "nových" tygrů.

"Stalo se tak poprvé od konce sedmdesátých let," uvedla na svých internetových stránkách česká pobočka Greenpeace. "Šelmy byly viděny v pralese o rozloze zhruba osm set čtverečních kilometrů, který jim nabízí ideální životní podmínky."

Ochránci zvířat nyní doufají, že vláda v oblasti Sahjádi, kde byli tygři spatřeni, zřídí rezervaci a zajistí tak jejich ochranu.

Pytláci vystříleli tisíce tygrů, lov pokračuje

I přes pozitivní zprávu o objevení "nových" tygrů je jejich situace v Indii velmi znepokojivá. Před sto lety zde žilo na čtyřicet tisíc tygrů, od té doby se jejich počet výrazně smrsknul. Výzkumníci napočítali před pěti lety 3642 jedinců, ale od té doby jich dále ubylo. Odhaduje se, že v Indii nyní žije jen zlomek původního stavu.

Foto: BBC

"Podle posledních zpráv jich možná nyní - se štěstím - napočítáme dva tisíce," řekla před časem Belinda Wrightová, ředitelka Společnosti na ochranu divoké zvěře v Indii. Pesimistické odhady ovšem hovoří o tom, že tygrů už nebude více než 1,5 tisíce, možná ještě méně.

Největším nebezpečím jsou pro tygry pytláci. Tygři ale mizí i kvůli ubývání přirozeného prostředí, v němž tyto šelmy žijí. Kůže této šelmy je vysoce ceněna mezi sběrateli, některé tělesné části mají uplatnění i v čínské medicíně. Tygří penis je navíc vyhledávané afrodisiakum. Na černém trhu se tak cena tygra může vyšplhat až na několik tisíc dolarů.

Nelegální lov pod patronací strážců parku

Do nelegálního lovu tygrů jsou přitom nejspíš zapojeni i samotní praxovníci národních parků, kteří mají zvířata chránit.

Rozhlasová stanice BBC před časem zveřejnila, že indické úřady propustily osm hlídačů jednoho z nejoblíbenějších parků Sarisky kvůli podezření, že se pokusili krýt pytláky. Tygr z tohoto parku prakticky vymizel.

Tygr
Tygr | Foto: Archiv

"Vědci z indického přírodovědeckého institutu měli nedávno školení a v jeho rámci hledali tygří trus a stopy tygrů. A během patnácti dnů nic takového nenašli. V podstatě v celé Sarisce nejsou tygři už od října 2004," citovala BBC indického přírodovědce Valmika Thapara.

"Je to patrně největší ekologický skandál moderní doby. V některých parcích nejsou žádní tygři nebo je jich tam tak málo, že se nejde o životaschopnou populaci," řekla Belinda Wrightová ze Společnosti na ochranu divoké zvěře. Například v proslulém parku Ranthambore se během jednoho roku "ztratilo" nejméně osmnáct z 47 tygrů. Výrazné ztráty hlásí i další rezervace.

V Indii sedm let vězení, v Číně doživotí

Indie a Čína se loni dohodly, že si budou vyměňovat policejní informace a že budou více spolupracovat, aby rozbily organizované kriminální skupiny, které nezákonně obchodují s tygří kůží a dalšími orgány. Právě do Číny míří nejvíce tygřích produktů.

V Indii hrozí za porušení zákonů chránící divokou přírodu až sedm let vězení a pokuta bezmála 250 tisíc korun. V Číně je nejvyšším trestem dokonce doživotní žalář.

Jenže podle expertů není dostatek politické vůle, aby se proti pašerákům účinně bojovalo. Například v Indii bylo za posledních třicet let vyneseno pouze třicet pravomocných rozsudků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy