Paříž - Ve věku 91 let zemřel v sobotu slavný francouzský módní návrhář Hubert de Givenchy, zakladatel módní značky Givenchy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na jeho partnera Philippa Veneta.
Givenchy pocházel z aristokratické rodiny a původně měl být notářem. Od té doby, co objevil práci španělského návrháře Cristóbala Balenciagy, však toužil potom stát se právě módním návrhářem. Balenciaga se stal později jeho mentorem a podporoval jej i finančně.
Na konci druhé světové války se přesouvá z rodného Beauvais do Paříže, kde studuje školu zaměřenou na design a spolupracuje také s tehdy ne ještě známými Pierrem Balmainem a Christianem Diorem. V roce 1947 se stává asistentem módní návrhářky Elsy Schiaparelliové.
Symbol pařížské elegance
Vlastní salon pak otevírá v roce 1952, kdy předvádí také první kolekci haute couture. Jeho styl se vyznačoval střízlivostí, elegancí a luxusem. Senzaci ve své době vzbudil oddělitelnými, a tedy kombinovatelnými prvky oblečení. Givenchyho modely se staly symbolem pařížské elegance po dobu více než půl století. "Byl prvním tvůrcem, který vytvořil luxusní řadu konfekčního oblečení," napsal módní dům Givenchy ve svém pondělním prohlášení.
Například blůza "Bettina" se širokými rukávy je dodnes pojmem. Svět módy obohatil také o šaty nazvané Bag (Pytel), Enveloped (Zabalený) a kabát s trychtýřovitým límcem. Jeho prací se inspirovali i další návrháři, Gianni Versace nebo Karl Lagerfeld.
Múza Audrey, princezna Grace i Jacqueline Kennedyová
Nositel Řádu čestné legie proslul také čtyřicetiletým přátelstvím s herečkou Audrey Hepburnovou, potkal ji během natáčení oscarové komedie Sabrina z roku 1953. Hubert de Givenchy navrhl pro belgickou filmovou ikonu například její malé černé šaty pro film Snídaně u Tiffaniho (1961). Inspirovala jej také k vytvoření prvního parfému jménem L'Interdit. "Givenchyho úžasné, jednoduché oblečení mi dalo pocit být kýmkoliv, koho zrovna hraji," sdělila kdysi Hepburnová.
Jeho nadčasové modely však nosila i řada dalších prominentních žen, mezi nimi monacká princezna Grace, Jacqueline Kennedyová Onassisová, Jane Fondová nebo módní ikona Babe Paleyová. Jeho návrhy ovlivnily styl, který dodnes obléká britská královna či starší Američanky.
Vloni při otevírání výstavy "Hubert de Givenchy" v Muzeu krajky a módy v Calais podle módního magazínu WWD prohlásil: "Moje profese je jedna z nejkrásnější v módním průmyslu: dělám ostatní šťastné svým nápadem."
Módní dům Givenchy v roce 1988 prodal společnosti LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton za 45 milionů dolarů. Ještě sedm let zůstal kreativním ředitelem, než v roce 1995 definitivně odešel do důchodu.
V roce 1985 získal Givenchy z rukou ministra kultury Jacka Langa Řád čestné legie. S návrhářem Philippem Venetem žil na renesanční zámečku nedaleko Paříže. Jeho rodina plánuje soukromý pohřeb a vzkázala, že ti, kteří by chtěli uctít Givenchyho památku, mají místo květin poslat jeho jménem dar UNICEFu.
"Byl to jeden z nejvíce okouzlujících mužů, které jsem kdy potkal. Byl zosobněním pravého gentlemana," napsal na svůj Instagram současný kreativní ředitel značky Givenchy.
Ke kondolencím se postupně přidávají další osobnosti módního i filmového průmyslu.