První Miss Universe slaví 80. Za výhru tehdy dostala bonbony

ČTK ČTK
19. 8. 2014 11:19
První Miss Universe pocházela z Finska a bude jí už 80 let. Korunky pro nejkrásnější ženu planety se kvůli manželství zřekla.
Armi Kuuselaová
Armi Kuuselaová | Foto: Wikimedia Commons

Muhos/Praha - Před 80 lety, 20. srpna 1934, se narodila finská královna krásy Armi Kuuselaová. Počátkem padesátých let byla zvolena historicky první Miss Universe. Korunky náležející nejkrásnější ženě světa se však dobrovolně zřekla, aby se mohla vdát.

Když v květnu 1952 vyhrála Kuuselaová soutěž o nejatraktivnější ženu Finska, bylo jí necelých 17 let. Jako odměnu za vítězství tehdy získala bonboniéru, zlatý náramek a zpáteční letenku do Spojených států.

Do USA se Kuuselaová záhy skutečně vydala. Spolu se třemi desítkami dalších dívek se totiž zúčastnila premiéry soutěže o nejkrásnější dívku planety. Ze všech kandidátek, jež se v létě 1952 sjely do Long Beach v Kalifornii, vybrali porotci za nejhezčí právě drobnou blondýnku z Finska.

Korunky Miss Universe se však Kuuselaová po necelém roce vzdala, aby se mohla provdat za bohatého filipínského obchodníka, s nímž následně měla pět dětí. V polovině sedmdesátých let Kuuselaová ovdověla, ale po čase se vdala podruhé. Její manželství s americkým diplomatem Albertem Williamsem trvá podle dostupných informací dodnes.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 12 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy