Stane se transsexuálka Miss Kanada? Smí to zkusit

ČTK ČTK
4. 4. 2012 8:25
Třiadvacetiletá Talackova byla původně z finále soutěže krásy vyřazena
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Los Angeles - Americký byznysmen Donald Trump rozhodl, že kanadská transsexuálka Jenna Talackova se může zúčastnit soutěže Miss Kanada, kterou pořádá jeho firma Miss Universe Organization.

Třiadvacetiletá Talackova byla původně z květnového finále soutěže krásy vyřazena, protože se narodila jako muž. Operaci měnící pohlaví podstoupila před čtyřmi roky.

Organizátoři již 61. ročníku soutěže Miss Universe Canada původně uvedli, že podle stanov musí být uchazečky "narozené" jako ženy a Takackovou z 65 finalistek vyřadili.

Diskvalifikace vyvolala v Kanadě vlnu sympatií a kritiku na adresu pořadatelů.

Talackova uvádí, že žila jako žena od svých čtyř let, ve 14 letech zahájila hormonální terapii a v 19 letech změnila pohlaví. Vysoká blondýna má rodný list, pas i řidičský průkaz, podle nichž je žena.

Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Miss Universe Organization v úterý změnila původní rozhodnutí a umožnila Talackové soutěžit. "Pokud splňuje požadavky na uznání pohlaví, jaké v Kanadě platí, tak se může zúčastnit," řekl Trumpův poradce Michael Cohen.

Podle něj "jí Donald Trump - stejně jako ostatním soutěžícím - přeje hodně štěstí".

Talackova a její advokátka Gloria Allredová i tak vyzvaly Miss Universe Organization, aby změnila pravidlo požadující, že účastnice se musí narodit jako ženy. Podle nich je toto pravidlo diskriminující.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy