Stane se transsexuálka Miss Kanada? Smí to zkusit

ČTK ČTK
4. 4. 2012 8:25
Třiadvacetiletá Talackova byla původně z finále soutěže krásy vyřazena
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Los Angeles - Americký byznysmen Donald Trump rozhodl, že kanadská transsexuálka Jenna Talackova se může zúčastnit soutěže Miss Kanada, kterou pořádá jeho firma Miss Universe Organization.

Třiadvacetiletá Talackova byla původně z květnového finále soutěže krásy vyřazena, protože se narodila jako muž. Operaci měnící pohlaví podstoupila před čtyřmi roky.

Organizátoři již 61. ročníku soutěže Miss Universe Canada původně uvedli, že podle stanov musí být uchazečky "narozené" jako ženy a Takackovou z 65 finalistek vyřadili.

Diskvalifikace vyvolala v Kanadě vlnu sympatií a kritiku na adresu pořadatelů.

Talackova uvádí, že žila jako žena od svých čtyř let, ve 14 letech zahájila hormonální terapii a v 19 letech změnila pohlaví. Vysoká blondýna má rodný list, pas i řidičský průkaz, podle nichž je žena.

Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Miss Universe Organization v úterý změnila původní rozhodnutí a umožnila Talackové soutěžit. "Pokud splňuje požadavky na uznání pohlaví, jaké v Kanadě platí, tak se může zúčastnit," řekl Trumpův poradce Michael Cohen.

Podle něj "jí Donald Trump - stejně jako ostatním soutěžícím - přeje hodně štěstí".

Talackova a její advokátka Gloria Allredová i tak vyzvaly Miss Universe Organization, aby změnila pravidlo požadující, že účastnice se musí narodit jako ženy. Podle nich je toto pravidlo diskriminující.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy