Stane se transsexuálka Miss Kanada? Smí to zkusit

ČTK ČTK
4. 4. 2012 8:25
Třiadvacetiletá Talackova byla původně z finále soutěže krásy vyřazena
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Los Angeles - Americký byznysmen Donald Trump rozhodl, že kanadská transsexuálka Jenna Talackova se může zúčastnit soutěže Miss Kanada, kterou pořádá jeho firma Miss Universe Organization.

Třiadvacetiletá Talackova byla původně z květnového finále soutěže krásy vyřazena, protože se narodila jako muž. Operaci měnící pohlaví podstoupila před čtyřmi roky.

Organizátoři již 61. ročníku soutěže Miss Universe Canada původně uvedli, že podle stanov musí být uchazečky "narozené" jako ženy a Takackovou z 65 finalistek vyřadili.

Diskvalifikace vyvolala v Kanadě vlnu sympatií a kritiku na adresu pořadatelů.

Talackova uvádí, že žila jako žena od svých čtyř let, ve 14 letech zahájila hormonální terapii a v 19 letech změnila pohlaví. Vysoká blondýna má rodný list, pas i řidičský průkaz, podle nichž je žena.

Kanadská transsexuálka Jenna Talackova
Kanadská transsexuálka Jenna Talackova | Foto: Reuters

Miss Universe Organization v úterý změnila původní rozhodnutí a umožnila Talackové soutěžit. "Pokud splňuje požadavky na uznání pohlaví, jaké v Kanadě platí, tak se může zúčastnit," řekl Trumpův poradce Michael Cohen.

Podle něj "jí Donald Trump - stejně jako ostatním soutěžícím - přeje hodně štěstí".

Talackova a její advokátka Gloria Allredová i tak vyzvaly Miss Universe Organization, aby změnila pravidlo požadující, že účastnice se musí narodit jako ženy. Podle nich je toto pravidlo diskriminující.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy