DiCaprio kritizuje Indonésii za těžbu palmového oleje. Země mu vyhrožuje zákazem vstupu

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
5. 4. 2016 11:25
Leonardo DiCaprio naštval instagramovým příspěvkem o těžbě palmového oleje indonéskou vládu. Té se nelíbilo, že sdílí provokativní a urážlivá stanoviska prostřednictvím sociálních médií a přes mluvčího imigračního úřadu vzkázala, že by se hollywoodský herec mohl dostat na černou listinu a do země by se už nepodíval. Ministryně životního prostředí a lesů jej naopak pochválila a hrozbu zákazem vstupu odmítla.
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio | Foto: Reuters

Indonéská ministryně životního prostředí a lesů Siti Nurbaya popřela, že by země zakázala vstup hollywoodskému herci a environmentalistovi Leonardu DiCapriovi za instagramový příspěvek, ve kterém poukazoval na dopad těžby palmového oleje na životní prostředí. Píše o tom deník The Guardian. 

Herec sdílel fotku 26. března po návštěvě deštného pralesa Mount Leuser v severní části Sumatry.

Letošní vítěz Oscara po návštěvě chráněné oblasti vyjádřil obavu nad životy zvířat, jejichž domov se kvůli neohleduplné těžbě stále zmenšuje. „Expanze plantáží palem olejných tříští původní tvář deštných pralesů a brání přirozené migraci živočichů,“ napsal herec na Instagram. Palmový olej podle něj toto místo ničí.

Indonéské vládě se příspěvek nelíbil a nedlouho po jeho sdílení na něj reagovala. „Podporujeme DiCapriův zájem zachránit ekosystém v národním parku Leuser,“ vzkázal Heru Santoso, mluvčí tuzemského imigračního úřadu. „Nicméně může se stát, že se už nikdy nebude moct vrátit do Indonésie, pokud bude dále sdílet provokativní a urážlivá stanoviska prostřednictvím sociálních médií,“ dodal Santoso.

Podle něj chtěl DiCaprio svou návštěvou pouze zdiskreditovat průmysl s palmovým olejem a indonéskou vládu. Santoso se domnívá, že společnosti, které herec osočil, mají právo požadovat, aby DiCaprio už na jejich půdu nevstoupil. Žádná firma tento požadavek zatím nevznesla.

V indonéské vládě ale ohledně hercovy návštěvy nepanuje shoda, protože za DiCapria se postavila ministryně životního prostředí a lesů Siti Nurbayaová. Řekla, že DiCaprio chtěl pouze poukázat na tíživou situaci indonéské fauny, a zároveň odmítla, že by měl být přidán na černou listinu osob, které nemůžou do Indonésie.

„Myslím, že DiCapriův zájem je upřímný a jedná v dobré víře,“ vzkázala ministryně po serveru Foresthinst.news. „Sdílíme stejný názor jako on. Jsem ochotná s ním začít spolupracovat ve chvíli, kdy nám jde o stejnou věc,“ dodala Nurbayaová.

Jedenačtyřicetiletý herec se o environmentální problémy zajímá dlouhodobě. V roce 1998 založil nadaci, prostřednictvím které se nyní snaží udělat z národního parku Mount Leuser na Sumatře velkou přírodní rezervaci s bariérami proti pytlákům a těžařům.

DiCaprio přiletěl na Sumatru z Japonska, kde podporoval svůj poslední film Revenant Zmrtvýchvstání režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita.

Zmrtvýchvstání, které získalo cenu Zlatý glóbus pro nejlepšího herce a režii, je nejsyrovější film, který jsem kdy viděl, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 53 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy