DiCaprio kritizuje Indonésii za těžbu palmového oleje. Země mu vyhrožuje zákazem vstupu

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
5. 4. 2016 11:25
Leonardo DiCaprio naštval instagramovým příspěvkem o těžbě palmového oleje indonéskou vládu. Té se nelíbilo, že sdílí provokativní a urážlivá stanoviska prostřednictvím sociálních médií a přes mluvčího imigračního úřadu vzkázala, že by se hollywoodský herec mohl dostat na černou listinu a do země by se už nepodíval. Ministryně životního prostředí a lesů jej naopak pochválila a hrozbu zákazem vstupu odmítla.
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio | Foto: Reuters

Indonéská ministryně životního prostředí a lesů Siti Nurbaya popřela, že by země zakázala vstup hollywoodskému herci a environmentalistovi Leonardu DiCapriovi za instagramový příspěvek, ve kterém poukazoval na dopad těžby palmového oleje na životní prostředí. Píše o tom deník The Guardian. 

Herec sdílel fotku 26. března po návštěvě deštného pralesa Mount Leuser v severní části Sumatry.

Letošní vítěz Oscara po návštěvě chráněné oblasti vyjádřil obavu nad životy zvířat, jejichž domov se kvůli neohleduplné těžbě stále zmenšuje. „Expanze plantáží palem olejných tříští původní tvář deštných pralesů a brání přirozené migraci živočichů,“ napsal herec na Instagram. Palmový olej podle něj toto místo ničí.

Indonéské vládě se příspěvek nelíbil a nedlouho po jeho sdílení na něj reagovala. „Podporujeme DiCapriův zájem zachránit ekosystém v národním parku Leuser,“ vzkázal Heru Santoso, mluvčí tuzemského imigračního úřadu. „Nicméně může se stát, že se už nikdy nebude moct vrátit do Indonésie, pokud bude dále sdílet provokativní a urážlivá stanoviska prostřednictvím sociálních médií,“ dodal Santoso.

Podle něj chtěl DiCaprio svou návštěvou pouze zdiskreditovat průmysl s palmovým olejem a indonéskou vládu. Santoso se domnívá, že společnosti, které herec osočil, mají právo požadovat, aby DiCaprio už na jejich půdu nevstoupil. Žádná firma tento požadavek zatím nevznesla.

V indonéské vládě ale ohledně hercovy návštěvy nepanuje shoda, protože za DiCapria se postavila ministryně životního prostředí a lesů Siti Nurbayaová. Řekla, že DiCaprio chtěl pouze poukázat na tíživou situaci indonéské fauny, a zároveň odmítla, že by měl být přidán na černou listinu osob, které nemůžou do Indonésie.

„Myslím, že DiCapriův zájem je upřímný a jedná v dobré víře,“ vzkázala ministryně po serveru Foresthinst.news. „Sdílíme stejný názor jako on. Jsem ochotná s ním začít spolupracovat ve chvíli, kdy nám jde o stejnou věc,“ dodala Nurbayaová.

Jedenačtyřicetiletý herec se o environmentální problémy zajímá dlouhodobě. V roce 1998 založil nadaci, prostřednictvím které se nyní snaží udělat z národního parku Mount Leuser na Sumatře velkou přírodní rezervaci s bariérami proti pytlákům a těžařům.

DiCaprio přiletěl na Sumatru z Japonska, kde podporoval svůj poslední film Revenant Zmrtvýchvstání režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita.

Zmrtvýchvstání, které získalo cenu Zlatý glóbus pro nejlepšího herce a režii, je nejsyrovější film, který jsem kdy viděl, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 50 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy