Šílený Max je proroctví. Klimatické změny udělají ze Země bojiště o pitnou vodu, varují vědci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 3. 2016 15:02
Akční sci-fi Šílený Max, které získalo šest Oscarů, je podle vědců reálným obrazem naší budoucnosti. Boj gangů ve vyprahlé poušti o zdroje pitné vody odráží scénář, ke kterému může vlivem klimatických změn dojít. Před přicházející katastrofou varovali během slavnostního večera i Leonardo DiCaprio nebo autorka kostýmů k Šílenému Maxovi, která označila film za prorocký.
Šílený Max: Zběsilá cesta.
Šílený Max: Zběsilá cesta. | Foto: Warner Bros.

"Chci říci jednu velmi vážnou věc, o níž jsem přemýšlela. Šílený Max může být strašlivě prorocký, pokud nebudeme šetrnější k sobě navzájem a nepřestaneme znečišťovat planetu," řekla návrhářka Jenny Beavanová, která letos získala Oscara za nejlepší kostýmy k filmu Šílený Max.

Na změny klimatu upozornil i herec Leonardo DiCaprio, který získal Oscara za snímek Revenant Zmrtvýchvstání a sám je velkým ekologickým aktivistou.

"Změna klimatu je reálná a děje se právě teď. Je to nejnaléhavější hrozba pro náš druh a musíme společně pracovat a přestat věci odkládat," řekl v přímém přenosu při děkovné řeči.

"Musíme podpořit vůdce po celém světě, kteří nemluví za velké znečišťovatele, ale za celé lidstvo, za miliardy a miliardy znevýhodněných lidí tam venku, kteří by byli tímto velice zasaženi. Za děti našich dětí a za lidi, jejichž hlasy byly přehlušeny politickou chamtivostí," dodal DiCaprio.

Lidstvo zachrání jen stroj času

Projevy hollywoodských celebrit oceňují i světoví odborníci a vědci, kteří podle serveru Huffington Post vidí v šestinásobném oscarovém snímku Šílený Max jistou paralelu se současným stavem klimatických změn. Někteří připouští, že v brzké budoucnosti by se planeta mohla proměnit natolik, že by se nápadně podobala vyprahlé poušti právě z oceněného snímku. 

"Naše klimatické modely předpovídají rozhodně rostoucí desertifikaci, což bude obzvláště obtížné pro regiony, jako je Sahel (krajinný typ v Africe, pozn. red.), které jsou na hranici mezi mokrem a suchem," řekl Huffington Post odborník NASA James Famiglietti. "V Šíleném Maxovi jsou metaforické prvky, které se již dějí, a časem se budou zhoršovat."

Famiglietti poukázal na to, že proměny planety se projevují například v Kalifornii, kde přetrvává situace extrémního sucha. Otázkou podle odborníka z NASA je, jak rychle ke změně dojde a zda se budou proměňovat i vlhké oblasti na Zemi.

Na stále větší sucho upozorňuje i Michael Mann z univerzity v Pensylvánii. "Zničující sucho v Kalifornii je dobrou analogií k tomu, co můžeme očekávat v reakci na pokračující změny klimatu způsobené člověkem,“ řekl s tím, že na budoucnost ve stylu Šíleného Maxe se lidstvo nedokáže připravit.

Nejlépe by podle Manna bylo vymyslet stroj času a opalovací krém s neomezeným UV faktorem.

Odborníci i hollywoodské celebrity se shodují na potřebě jednat okamžitě, aby se zanedlouho z vody nestala cenná komodita, kvůli které budou zoufalí lidé ochotni zabíjet. "Míč je teď na straně lidstva, které musí přijít na to, jak žít udržitelným způsobem života," dodal Famiglietti.

Pokračování slavné série Šílený Max: Zběsilá cesta je podle Kamila Fily splněný sen fanoušků postapokalyptických filmů. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 6 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy