Šílený Max je proroctví. Klimatické změny udělají ze Země bojiště o pitnou vodu, varují vědci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 3. 2016 15:02
Akční sci-fi Šílený Max, které získalo šest Oscarů, je podle vědců reálným obrazem naší budoucnosti. Boj gangů ve vyprahlé poušti o zdroje pitné vody odráží scénář, ke kterému může vlivem klimatických změn dojít. Před přicházející katastrofou varovali během slavnostního večera i Leonardo DiCaprio nebo autorka kostýmů k Šílenému Maxovi, která označila film za prorocký.
Šílený Max: Zběsilá cesta.
Šílený Max: Zběsilá cesta. | Foto: Warner Bros.

"Chci říci jednu velmi vážnou věc, o níž jsem přemýšlela. Šílený Max může být strašlivě prorocký, pokud nebudeme šetrnější k sobě navzájem a nepřestaneme znečišťovat planetu," řekla návrhářka Jenny Beavanová, která letos získala Oscara za nejlepší kostýmy k filmu Šílený Max.

Na změny klimatu upozornil i herec Leonardo DiCaprio, který získal Oscara za snímek Revenant Zmrtvýchvstání a sám je velkým ekologickým aktivistou.

"Změna klimatu je reálná a děje se právě teď. Je to nejnaléhavější hrozba pro náš druh a musíme společně pracovat a přestat věci odkládat," řekl v přímém přenosu při děkovné řeči.

"Musíme podpořit vůdce po celém světě, kteří nemluví za velké znečišťovatele, ale za celé lidstvo, za miliardy a miliardy znevýhodněných lidí tam venku, kteří by byli tímto velice zasaženi. Za děti našich dětí a za lidi, jejichž hlasy byly přehlušeny politickou chamtivostí," dodal DiCaprio.

Lidstvo zachrání jen stroj času

Projevy hollywoodských celebrit oceňují i světoví odborníci a vědci, kteří podle serveru Huffington Post vidí v šestinásobném oscarovém snímku Šílený Max jistou paralelu se současným stavem klimatických změn. Někteří připouští, že v brzké budoucnosti by se planeta mohla proměnit natolik, že by se nápadně podobala vyprahlé poušti právě z oceněného snímku. 

"Naše klimatické modely předpovídají rozhodně rostoucí desertifikaci, což bude obzvláště obtížné pro regiony, jako je Sahel (krajinný typ v Africe, pozn. red.), které jsou na hranici mezi mokrem a suchem," řekl Huffington Post odborník NASA James Famiglietti. "V Šíleném Maxovi jsou metaforické prvky, které se již dějí, a časem se budou zhoršovat."

Famiglietti poukázal na to, že proměny planety se projevují například v Kalifornii, kde přetrvává situace extrémního sucha. Otázkou podle odborníka z NASA je, jak rychle ke změně dojde a zda se budou proměňovat i vlhké oblasti na Zemi.

Na stále větší sucho upozorňuje i Michael Mann z univerzity v Pensylvánii. "Zničující sucho v Kalifornii je dobrou analogií k tomu, co můžeme očekávat v reakci na pokračující změny klimatu způsobené člověkem,“ řekl s tím, že na budoucnost ve stylu Šíleného Maxe se lidstvo nedokáže připravit.

Nejlépe by podle Manna bylo vymyslet stroj času a opalovací krém s neomezeným UV faktorem.

Odborníci i hollywoodské celebrity se shodují na potřebě jednat okamžitě, aby se zanedlouho z vody nestala cenná komodita, kvůli které budou zoufalí lidé ochotni zabíjet. "Míč je teď na straně lidstva, které musí přijít na to, jak žít udržitelným způsobem života," dodal Famiglietti.

Pokračování kultovní série 80. let je podle filmového kritika a recenzenta Kamila Fily splněný sen fanoušků postapokalyptických filmů. Snímek je revoluční v tom, co se dnes povoluje v Hollywoodu. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 16 minutami

Zeman odvolal Kremlíka, řízením dopravy pověřil Havlíčka

Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Zároveň pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). V čele dopravy stane od pátku.

Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Rozloučení s Kuberou bude 3. února, doplňovací volby do Senátu proběhnou na konci března

Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční 3. února v poledne v Teplicích. Následně se odpoledne bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu. O organizaci posledního rozloučení jednali ve středu s Kuberovými blízkými předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. Termín voleb ve středu vyhlásil prezident Miloš Zeman, rozhodnutí ještě musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). .Podle zákona se doplňovací volby musí uskutečnit do 90 dnů od úmrtí předsedy Senátu Kubery, tedy nejpozději v polovině dubna. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy