Šílený Max je proroctví. Klimatické změny udělají ze Země bojiště o pitnou vodu, varují vědci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 3. 2016 15:02
Akční sci-fi Šílený Max, které získalo šest Oscarů, je podle vědců reálným obrazem naší budoucnosti. Boj gangů ve vyprahlé poušti o zdroje pitné vody odráží scénář, ke kterému může vlivem klimatických změn dojít. Před přicházející katastrofou varovali během slavnostního večera i Leonardo DiCaprio nebo autorka kostýmů k Šílenému Maxovi, která označila film za prorocký.
Šílený Max: Zběsilá cesta.
Šílený Max: Zběsilá cesta. | Foto: Warner Bros.

"Chci říci jednu velmi vážnou věc, o níž jsem přemýšlela. Šílený Max může být strašlivě prorocký, pokud nebudeme šetrnější k sobě navzájem a nepřestaneme znečišťovat planetu," řekla návrhářka Jenny Beavanová, která letos získala Oscara za nejlepší kostýmy k filmu Šílený Max.

Na změny klimatu upozornil i herec Leonardo DiCaprio, který získal Oscara za snímek Revenant Zmrtvýchvstání a sám je velkým ekologickým aktivistou.

"Změna klimatu je reálná a děje se právě teď. Je to nejnaléhavější hrozba pro náš druh a musíme společně pracovat a přestat věci odkládat," řekl v přímém přenosu při děkovné řeči.

"Musíme podpořit vůdce po celém světě, kteří nemluví za velké znečišťovatele, ale za celé lidstvo, za miliardy a miliardy znevýhodněných lidí tam venku, kteří by byli tímto velice zasaženi. Za děti našich dětí a za lidi, jejichž hlasy byly přehlušeny politickou chamtivostí," dodal DiCaprio.

Lidstvo zachrání jen stroj času

Projevy hollywoodských celebrit oceňují i světoví odborníci a vědci, kteří podle serveru Huffington Post vidí v šestinásobném oscarovém snímku Šílený Max jistou paralelu se současným stavem klimatických změn. Někteří připouští, že v brzké budoucnosti by se planeta mohla proměnit natolik, že by se nápadně podobala vyprahlé poušti právě z oceněného snímku. 

"Naše klimatické modely předpovídají rozhodně rostoucí desertifikaci, což bude obzvláště obtížné pro regiony, jako je Sahel (krajinný typ v Africe, pozn. red.), které jsou na hranici mezi mokrem a suchem," řekl Huffington Post odborník NASA James Famiglietti. "V Šíleném Maxovi jsou metaforické prvky, které se již dějí, a časem se budou zhoršovat."

Famiglietti poukázal na to, že proměny planety se projevují například v Kalifornii, kde přetrvává situace extrémního sucha. Otázkou podle odborníka z NASA je, jak rychle ke změně dojde a zda se budou proměňovat i vlhké oblasti na Zemi.

Na stále větší sucho upozorňuje i Michael Mann z univerzity v Pensylvánii. "Zničující sucho v Kalifornii je dobrou analogií k tomu, co můžeme očekávat v reakci na pokračující změny klimatu způsobené člověkem,“ řekl s tím, že na budoucnost ve stylu Šíleného Maxe se lidstvo nedokáže připravit.

Nejlépe by podle Manna bylo vymyslet stroj času a opalovací krém s neomezeným UV faktorem.

Odborníci i hollywoodské celebrity se shodují na potřebě jednat okamžitě, aby se zanedlouho z vody nestala cenná komodita, kvůli které budou zoufalí lidé ochotni zabíjet. "Míč je teď na straně lidstva, které musí přijít na to, jak žít udržitelným způsobem života," dodal Famiglietti.

Pokračování kultovní série 80. let je podle filmového kritika a recenzenta Kamila Fily splněný sen fanoušků postapokalyptických filmů. Snímek je revoluční v tom, co se dnes povoluje v Hollywoodu. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 57 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy