Rozsáhlé tragédie jako hladomory, zemětřesení či epidemie, při kterých zemřelo velké množství lidí, mají podle vědců důležitý vliv na porodnost. Podle nového výzkumu se to může týkat i pandemie koronaviru.
Studie upozorňuje, že porodnost nevzroste okamžitě. Nelze tak očekávat koncem roku přeplněnost porodnic, jak předpokládají vtipy o zvýšené sexuální aktivitě lidí v karanténě. Nicméně kolem desátého a jedenáctého měsíce po katastrofě se začíná porodnost významně zvyšovat a vrcholí mezi třináctým až dvaadvacátým měsícem po události.
there’s going to be sooooo many babies born in 10 months with everyone quarantined. They will forever be known as #coronials #NetflixAndStayStill pic.twitter.com/b9d8lLfK3u
— 🚨PARAMEDIC🚨 (@AngryRussi4n) March 14, 2020
Tuto křivku kopíruje poslední velký hladomor ve Finsku v roce 1868, pandemie chřipky v roce 1918, epidemie eboly, viru zika, ale i porodnost v USA kolem roku 2003.
Že by měla současná situace, kdy jsou lidé zabarikádování doma, okamžitý vliv na vyšší porodnost, si nemyslí Ivan Huvar, primář urogynekologického centra v Brně. "V současné době k tomu určitě nedojde. Lidé jsou tak vyděšení, že se bojí manželovi i podat ruku. Pokud by však situace trvala déle a oni už viděli všechny filmy v televizi, pak by to možné bylo," myslí si.
Sexshopům rostou tržby
Strach z dotyku partnera však vyvracejí data sexshopů a obchodů, které nabízejí erotické zboží. "Sex, masturbace a orgasmy jsou mocnými pomocníky pro posílení imunity a dobré nálady. A to je v dnešní pandemické době zásadní a jedna z mála věcí, které může každý ovlivnit. V těchto dnech jedeme naplno - za březen máme nárůst v desítkách procent. Na dračku jdou vibrátory, womanizery, sexy prádlo, stolní hry i praktické věci jako dezinfekční spreje a gely pro sex a pomůcky," říká Adam Durčák, majitel sexshopu Růžový slon.
Zvýšený zájem o erotické zboží potvrzuje i Slevomat. "Kondomy a erotika obecně jsou překvapivě na vzestupu. Ve srovnání s předešlým obdobím o 25 procent. Předpokládáme, že je to tím, že lidé tráví více času doma," domnívá se Tomáš Holý, mluvčí Slevomatu. "Tomu by odpovídal i fakt, že zároveň s tím roste i kategorie lahůdek a alkoholu. Je to zřejmě jistá kompenzace toho, že se společenský život v podstatě zastavil," dodává.
Alza.cz zaznamenala nárůst prodejů v odvětví určeném pouze pro dospělé o desítky procent. "Při meziročním srovnání za měsíc únor už to bylo 58 procent. Měsíc březen k dnešnímu dni ukazuje prozatím 47 procent oproti březnu loňského roku," říká mluvčí Patricie Šedivá. "Ještě více ale rostou různé hygienické přípravky, potažmo i celý segment drogerie zaznamenává v těchto dnech historicky největší růst," doplňuje.
Také ředitel Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na svém Twitteru částečně s nadsázkou uvedl, že se chystá porodnici připravit na nápor. "Současná situace bude mít asi různé dopady. Vydal jsem příkaz připravit zvýšení kapacity porodnice, protože mám tušení, že to koncem roku bude potřeba," napsal.
Současná situace bude mít asi různé dopady. Vydal jsem příkaz připravit zvýšení kapacity porodnice, protože mám tušení, že to bude koncem roku potřeba.
— Miloslav Ludvík (@MiloslavLudvik) March 13, 2020
Lyman Stone, autor v úvodu zmiňované studie, připouští, že letošní prosinec je na zvýšení porodnosti příliš brzký termín. K možnému boomu dojde nejdříve devět měsíců po tom, co pomine atmosféra strachu a nejistoty.
Následující nárůst se pak nedá odhadnout a bude individuální pro každou zemi. "Záleží na tom, jaká opatření zvolí jednotlivé vlády po tom, co hrozba pomine, zda se změní sňatkové chování nebo třeba zvýší rozvodovost, jak zmiňují další vtipy na sociálních sítích," dodává Stone.