Svatá Korona existuje. Je ochránkyní proti epidemiím, píší církevní weby

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 3. 2020 13:14
Evropské weby zaměřené na církevní tematiku v posledních dnech začaly připomínat pozapomenutou legendu o svaté Koroně, která je mimo jiné patronkou boje proti epidemiím.
Svatá Korona na obraze, který je datován do poloviny 14. století. Jako autoři jsou uváděni Lippo Memmi a Simone Martini
Svatá Korona na obraze, který je datován do poloviny 14. století. Jako autoři jsou uváděni Lippo Memmi a Simone Martini | Foto: Wikimedia Commons,

Zní to neuvěřitelně, ale svatá Korona je v životopisech svatých skutečně zmiňována. Mezi mnoha jinými weby se jí věnuje například i český portál Církev.cz.

"V současné situaci, kdy se koronavirus šíří po celém světě, je třeba si připomenout postavu mučednice z prvních staletí křesťanství - sv. Koronu, která byla uctívána dlouhou dobu jako patronka chránící před epidemiemi. Ačkoliv kdysi patřila k oblíbeným svatým, o jejím životě a původu víme velmi málo," uvádí se zde.

Svatá Korona žila podle křesťanských legend zhruba ve třetím století našeho letopočtu. Římané ji umučili společně se svatým Viktorem. Patrně byla jeho manželkou, ale podle různých zdrojů, které se věnují jejímu životu, to není úplně jisté.

Viktor byl římský voják, který se stal křesťanem a nechtěl se své víry vzdát. Jeho velitel mu proto nechal setnout hlavu. Koroně v té době bylo 16 let a dostala příkaz obětovat pohanským bohům. Odmítla to a byla popravena také.

"Za popravčí nástroj sloužily dvě násilím sehnuté palmy, ke každé byla pevně přivázána, a jakmile byly stromy uvolněny, roztrhly ji," uvádí se v jejím životopise na webu Catholica.cz. Ten také dodává, že část jejích ostatků z Feltre v Itálii dovezl Karel IV. i do svatovítského chrámu v Praze. Dnem, kdy si církev tuto svatou připomíná, je 14. květen.

Jméno Korony je odvozeno od slova koruna, stejně jako je tomu u koronaviru. Po mučednici je pojmenována řada míst, populární bývala v Itálii, Rakousku a v Bavorsku. Například v Rakousku její jméno nese lyžařské středisko Sankt Corona.

Aktuální zmínky o svaté Koroně najdete v současné době na řadě webů z celé Evropy, jako příklad lze uvést třeba Slovensko, Rakousko nebo Itálii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy